Dnes štartuje KineDok. Prinesie film o Dubčekovi či o ukrajinských deťoch v metre na netradičné miesta

10. ročník projektu KineDok štartuje 19.6. o 17.30 projekciou filmu +-90 za účasti režiséra Mareka Kuboša, ktorú organizuje Galéria Ľudovíta Fullu v Galérii Rozeta v Ružomberku.

19.06.2024 09:00
VSETCI LUDIA BUDU BRATIA Foto:
Záber z filmu Všetci ľudia budú bratia.
debata

V roku 2024 sa koná už 10. ročník alternatívneho distribučného projektu KineDok, ktorého úlohou je prinášať kvalitné autorské filmy do netradičných priestorov.

Aj tento rok sú súčasťou projektu dokumentárne filmy zo šiestich krajín strednej a východnej Európy – Česka, Slovenska, Rumunska, Maďarska, Chorvátska a Gruzínska.

Premietania filmov KineDok v kaviarňach, galériách, kultúrnych centrách, či rôznych netradičných priestoroch sú často spojené s diskusiami s tvorcami, filmármi, či inými zaujímavými hosťami. Súčasťou KineDoku sú aj online premietania a diskusie.

Od roku 2022 sa KineDok rozšíril aj do škôl a knižníc, kde organizuje projekcie spojené s diskusiami s pedagógmi a pozvanými odborníkmi. Súčasťou školských premietaní je aj práca s metodologickými materiálmi.

Filmy, ktoré alternatívna distribučná platforma KineDok ponúka, sú výnimočné svojimi angažovanými a aktuálnymi témami, čo z nich robí ideálnych kandidátov na najrôznejšie sprievodné podujatia a diskusie. Témy, ktoré sú vo výbere KineDok zastúpené, sú naozaj rôzne.

V jubilejnom desiatom ročníku ponúka KineDok 16 celovečerných a 5 krátkych filmov.

Chorvátsko zastupujú filmy Snajka: Denník očakávaní 2023, T.V. Dalipi), o vzťahu chorvátsko-rómskeho páru, a film Čo sa dá robiť? (2023, G. Dević) o vzbure robotníkov v továrni na železničné vagóny.

Svet podľa môjho tatka, Jiří Svoboda, Marta Kovářová Čítajte viac Český fyzik má plán, ako zachrániť svet pred globálnym otepľovaním. Film ukáže aj jeho stretnutie s Gretou Thunberg

Gruzínsky film Usmiate Gruzínsko (2023, L. Beradze) na príklade nevydarenej predvolebnej kampane hovorí o rozmare politikov a ich moci, film Tajomná hora (2023, M. Chachia, N. Voigt) rozpráva príbeh zabudnutého sanatória, kde sa liečia chorí na tuberkulózu.

Za Česko boli vybrané dva dokumenty – BLIX NOT BOMBS (G.Stocklassa, 2023) česko-švajčiarskej režisérky o jednom z najznámejších diplomatov Hansovi Blixovi, a Svet podľa môjho tatka (2023, M. Kovářová) – silný osobný príbeh otca a dcéry, ktorí sa spoločne snažia zmeniť svet.

Rumunsko zastupuje film Medzi revolúciami (2023, V. Petri) o priateľstve medzi Rumunkou Mariou a Iránkou Zaharou. Vo filme Arsenie, úžasný posmrtný život (2023, A. Solomon) sa vydávame na fiktívnu púť, ktorá nás – s humorom a fantáziou – vedie cez náš súčasný zmätok a globálne obavy.

Maďarský film Úzka cesta ku šťastiu (2023, K.Oláh) rozpráva príbeh maďarského homosexuálneho páru a ich sna, a film Rozprávková záhrada (2023, G.Somogyvári) sleduje priateľstvo transrodovej tínedžerky a bezdomovca.

Slovensko zastupujú rovnako dva filmy – prvým z nich je film Mareka Kuboša ±90 (2022)

ktorý je zároveň úvodným filmom Kinedoku, keďže sa venuje téme dokumentárneho filmu ako takého. Druhým filmom je snímka Všetci ľudia budú bratia (2023) režiséra Roberta Kirchhoffa o Alexandrovi Dubčekovi.

Špeciálnym hosťom jubilejného 10. ročníka projektu Kinedok je Ukrajina, ktorú vo výbere filmov zastupujú filmy Svetloplachosť (2023) slovenských režisérov Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka, a film Hamletov syndróm (2022, E. Niewiera, P. Rosołowski) – silný portrét generácie vyrovnávajúcej sa s vojnovou traumou.

Všetci ľudia budú bratia, Muž, ktorý stál v ceste Čítajte viac Ktorý Dubček je lepší? Filmy kontra skutočnosť

Tento rok sa ponuka filmov Kinedok rozšírila aj o sekciu Heritage – Dedičstvo, kde budú môcť diváci vidieť staršie snímky z vybraných krajín, v tomto ročníku sú v ponuke filmy z Maďarska a Slovenska. Za Slovensko bol vybraný film Petra Kerekesa 66 sezón (2003) o histórii košického kúpaliska, film Medové týždne (1970) známeho maďarského režiséra Györgya Szomjasa ponúka divákom pohľad do neobvyklej subkultúry mladých Maďariek, ktoré urobia všetko pre to, aby pre seba získali talianskeho manžela.

Novinkou je tiež sekcia krátkych filmov, kde Slovensko zastupuje film Najkrajší kút v šírom svete (2022) režiséra Roberta Mihályho.

debata chyba
Viac na túto tému: #film #dubček #KineDok #Všetci ľudia budú bratia