Zomrel Donald Sutherland, jeden z najlepších hercov bez nominácie na Oscara

Vo veku 88 rokov zomrel po dlhej chorobe známy kanadský herec Donald Sutherland. Počas svojej 60-ročnej kariéry si zahral vo viac ako 170 filmoch a seriáloch.

20.06.2024 19:42 , aktualizované: 21:54
Donald Sutherland Foto:
Herec Donald Sutherland.
debata (1)

O Sutherlandovom úmrtí informoval jeho syn Kiefer, ktorý je tiež hercom.

„S ťažkým srdcom vám hovorím, že môj otec, Donald Sutherland, zomrel. Osobne si myslím, že že išlo o jedného z najdôležitejších hercov v histórii filmu,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku.

„Žiadna rola ho nikdy neodstrašila, dobrá, zlá ani škaredá. Miloval to, čo robil, a robil to, čo miloval, a nikto si nemôže želať viac než to. Dobre prežitý život.“

Spočiatku to nevyzeralo na to, že sa raz stane hercom – ako mladík študoval stavebné inžinierstvo v Toronte. Po tom, ako účinkoval v študentskej inscenácii Búrka od Williama Shakespeara, sa však všetko zmenilo. Herectvo ho natoľko zaujalo, že sa rozhodol pre štúdium na Londýnskej akadémii hudby a dramatických umení.

Donald Sutherland sa preslávil úlohami vo vojnových filmoch ako MASH, Kellyho hrdinovia či Tucet špinavcov. Neskôr účinkoval v snímkach ako Invázia zlodejov tiel, Klute, Oheň, Obyčajní ľudia, Občan X, Muž z vlaku, JFK, Teraz sa nepozeraj, Lúpež po taliansky, Smrtiaca epidémia, Hon na Šakala, Vesmírni kovboji, Pýcha a predsudok či Obchodník so smrťou.

V postapokalyp­tickej ságe Hry o život stvárnil hlavného zloducha Prezidenta Snowa. V posledných rokoch ho diváci mohli vidieť v snímkach ako Ad Astra či Moonfall. Na budúci rok bude mať premiéru jeho posledný film The Panic.

Počas svojej kariéry získal Sutherland množstvo ocenení vrátane Emmy a dvoch Zlatých glóbusov. Mnohí hovoria, že ide o jedného z najlepších hercov, ktorí nikdy neboli nominovaní na Oscara.

V roku 2017 získal Čestného Oscara za celoživotný prínos filmovému umeniu. „Želám si, aby som mohol poďakovať všetkým postavám, ktoré som hral,“ uviedol vo svojej ďakovnej reči. „Poďakovať sa im za to, že som mohol využiť ich životy pre informovanie toho svojho.“

V roku 2012 sa stal čestným komandérom Radu umenia a literatúry vo Francúzsku.

Výber filmov

  • Tucet špinavcov (1967)
  • MASH (1970)
  • Kellyho hrdinovia (1970)
  • Klute (1971)
  • Teraz sa nepozeraj (1973)
  • Invázia zlodejov tiel (1978)
  • Obyčajní ľudia (1980)
  • Oheň (1991)
  • Hon na Šakala (1997)
  • Hry o život (2012)

Herec bol trikrát ženatý, jeho poslednou manželkou bola francúzsko-kanadská herečka Francine Racette. Sutherland bol otcom piatich detí vrátane spomínaného Kiefera, s ktorým si v roku 1996 zahral v snímke Čas zabíjať.

V rokoch 1971 až 1973 Sutherlanda na podnet CIA sledovala Národná bezpečnostná agentúra. Dôvodom boli jeho protivojnové aktivity. Spolu s hereckou kolegyňou Jane Fondovou bol totiž odporcom vojny vo Vietname.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #herec #film #úmrtie #Donald Sutherland