Keď vôľu žiť nezastaví rakovina ani vraždiaci mimozemšťania

Rok 2018 bol pre hororový žáner priaznivý. Vznikol napríklad vynikajúci remake snímky Daria Argenta Suspiria, unikátna sci-fi dráma Annihilation, psychologický horor z prostredia sociálnych sietí Cam či napínavý triler Dokonalosť o konkurencii vo svete klasickej hudby.

28.06.2024 05:00
Tiché miesto: Prvý deň Foto:
V hlavných úlohách sa predstavili Joseph Quinn ako Eric a Lupita Nyong'o ako Sam.
debata (3)

Vo veľmi výraznom kontraste sa ocitli dva filmy – Bird Box v hlavnej úlohe so Sandrou Bullockovou a Tiché miesto od Johna Krasinského, ktorý si v ňom aj zahral spolu so svojou manželkou Emily Bluntovou.

Kým v prvej spomínanej snímke musia ľudia za účelom prežitia obmedziť svoj zrak, v prípade Krasinského hororu sú nútení žiť v absolútnom tichu. Jeho film si vyslúžil vysoké hodnotenia a celosvetovú tržbu v hodnote 341 miliónov dolárov. Teraz do kín vstúpil v poradí tretí diel s názvom Tiché miesto: Prvý deň.

Chaos v New Yorku

Kým prvé dva filmy sa sústredili na osud rodiny Abbottovcov, teraz sa tvorcovia rozhodli prerozprávať úplne nový príbeh. Predchádzajúci diel nám už síce ponúkol pohľad na to, ako to vyzeralo počas príchodu smrtiacich mimozemšťanov, tentoraz sa však presúvame z rurálnej oblasti do azda najhlučnejšieho mesta na svete – do New Yorku.

Mladá Sam (Lupita Nyong'o) trpí nevyliečiteľnou formou rakoviny a svoje posledné dni trávi v miestnom hospici. So svojím osudom je viac-menej zmierená, napriek tomu sa u nej často objavuje frustrácia, ktorá nepramení len z blížiacej sa smrti, ale aj z neutíchajúcej bolesti. Jediným svetlým bodom v jej živote je čierno-biely kocúrik Frodo, ktorý je neustále po jej boku.

Keď ju Reuben (Alex Wolff), jeden zo zamestnancov hospicu, pozve von na predstavenie bábkového divadla, najprv odmietne. Napokon však súhlasí – presvedčí ju vidina pizze z jej obľúbeného podniku. Práve v momente, keď sa inscenácia skončí, otrasie New Yorkom katastrofa. Ľudia sú spočiatku v pomykove, nikto netuší, čo sa deje, no odvšadiaľ sa ozývajú policajné sirény.

A potom príde absolútny chaos – extrémne rýchle a obratné monštrá, ktoré dopadli na Zem z vesmíru, zaplavia mesto a zabijú všetko, čo vydá aj ten najmenší zvuk. Chorobou zničená Sam sa rozhodne prežiť za každú cenu – aspoň dovtedy, kým sa nedostane po svoju vysnívanú pizzu.

Brody-Pig Čítajte viac Film Prasa - ďalší dôkaz, že Cage najviac vyniká v nezávislých filmoch

Prečo to nevzdá?

Tvorca série Tiché miesto John Krasinski sa rozhodol osloviť Michaela Sarnoského po tom, ako videl jeho skvelý debut Prasa s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe. Príbeh vymysleli spoločne, o scenár a réžiu sa postaral už sám Sarnoski. Dôvera, ktorú doňho vložil otec projektu Krasinski, sa ukázala ako správne rozhodnutie.

Pri podobných sériách sa totiž často stáva, že ich tvorcovia naťahujú dovtedy, kým z nich nedostanú aj tú úplne poslednú kvapku. Na začiatku vždy stojí nejaký zaujímavý nápad, no keď sa omieľa neustále dokola, už to nie je ono. Takéto obavy si mnohí spájali aj s Tichým miestom, veď čo viac ešte môže tento svet ponúknuť? Vďaka Sarnoského vízii sa však ukazuje, že má ešte stále potenciál.

Ticho je jedným z tých najelementárnejších prvkov hororového žánru, s ktorým tvorcovia pracujú od úplného počiatku. Výraznejšie ho využíva napríklad snímka Muž v temnote z roku 2016, kde je pre protagonistov kľúčové, aby neurobili žiaden zvuk, inak ich čaká smrť.

Tiché miesto je fascinujúce tým, ako sa preživší ľudia dokázali prispôsobiť novým podmienkam. V prvom filme vidíme množstvo každodenných činností, ktoré si rodina Abbottovcov upravila tak, aby boli čo najtichšie. Dorozumievajú sa posunkovou rečou, ktorú ovládajú, pretože majú hluchonemú dcéru.

Prvý deň takisto vo veľkom pracuje s tichom, diváci počas týchto úsekov ani nedýchajú, hanbia sa za chrúmanie popcornu. Snímka sa spolieha na overenú dynamiku, ktorá mú už trochu obohraný scenár: ticho, niekto omylom čímsi šuchne a BUM! Monštrá sú tu!

Film Tiché miesto: Prvý deň však nie je len o nadskakovaní zo sedadiel, nesie si so sebou aj silný príbeh. Málokedy totiž v hororoch či katastrofických snímkach vidíme človeka, ktorý by bol odsúdený na smrť ešte pred začiatkom tragických udalostí. Aký je to asi pocit? Prečo si rovno neľahne na zem a nevzdá sa, prečo ešte stále bojuje?

Vo filme účinkuje aj Djimon Hounsou. Foto: Profimedia
Tiché miesto: Prvý deň Vo filme účinkuje aj Djimon Hounsou.

Nico a Schnitzel

Sam je unavená, nielen fyzicky, ale aj psychicky. Kedysi písala básne, no teraz akosi tápe, akoby pre ňu všetko stratilo význam. Z ničoho nič však čelí neuveriteľnej absurdnosti života – tisíce zdravých ľudí zomierajú a ona ešte stále stojí na nohách.

Odkiaľ sa v nej berie tá sila ísť ďalej? Ukazuje sa, že šťastie sa skutočne skrýva v každodenných maličkostiach. Sam si vzala do hlavy, že ešte posledný krát ochutná pizzu. A tak bojuje!

Čoskoro sa jej cesty skrížia s mladým študentom práva menom Eric (Joseph Quinn), ktorý je sám a nevie, čo má robiť. Sam ho od seba neustále odtláča, pretože na rozdiel od všetkých ostatných neplánuje opustiť New York. Vie, že ak by sa k nej Eric pridal, nemusel by to prežiť.

Háveď Čítajte viac Exkluzívne: Horor je najlepším prostriedkom, ako hovoriť o ľuďoch. Nový film Sébastiena Vaničeka pochválil aj Stephen King

Ten ale odmieta odísť, a tak napokon putujú prázdnymi ulicami spolu. Na každom kroku ich sprevádza verný Frodo a občas je úsmevné sledovať, čo všetko je človek ochotný urobiť pre svojho zvieracieho priateľa (ako keď sa brodia zaplaveným metrom a kocúra držia v provizórnom plavidle nad hladinou).

Je zrejmé, že aj Frodo je pre Sam podstatným dôvodom, prečo sa ešte nevzdala. Herečka Lupita Nyong'o v jednom rozhovore uviedla, že predtým nebola fanúšičkou mačiek (musela dokonca podstúpiť terapiu, pretože z nich mala strach), no po nakrúcaní tohto filmu si ich veľmi obľúbila. V úlohe Froda sa vystriedali dve – Nico a Schnitzel.

Snímka, ktorá sa v mnohom podobá na Cloverfield z roku 2008, stojí najmä na dobre napísanom scenári a emotívnych hereckých výkonoch Lupity Nyong'o a Josepha Quinna. Hoci sa Eric objaví až kdesi v polovici, prináša so sebou čosi jedinečné. Nehrá sa na hrdinu, otvorene priznáva svoj strach, je neistý a cíti sa opustene. Pôsobí ako malý chlapec, ktorý v obchode stratil mamu.

Zo vzájomného vzťahu medzi ním a Sam sála akási mäkkosť, ktorá ostro kontrastuje s okolitým svetom nachádzajúcom sa v troskách. Práve vďaka ich priateľstvu sa začnú odkrývať drobnosti, ktoré im aj v tých najtemnejších chvíľach dokážu vyčarovať úsmev na tvári. Sam tak po veľmi dlhej dobe opäť nachádza iskru, ktorú kedysi stratila.

A o tom vlastne séria Tiché miesto je. Všetkými jej filmami sa vinie akási svojská melanchólia, no zároveň vidíme aj neuveriteľnú vôľu ľudí žiť. Nech sa deje čokoľvek, vždy sa objaví čosi, čo človeka rozosmeje alebo poteší, a práve to ho núti ísť ďalej.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #film #recenzia #horor #Tiché miesto