Čo sa stalo na luxusnej výletnej lodi v Karibiku? Prezradí Birthday Girl

Dánsky triler Birthday Girl (Narodeninové dievča) naozaj naháňa hrôzu. Už na začiatku sa divák začne obávať o osud rozbláznenej trojice žien, ktoré sa na luxusnej výletnej lodi plavia v Karibiku. Je to matka s dcérou a jej kamarátkou, cieľom sú Bahamy a milým dôvodom plavby oslava dcériných osemnástych narodenín. Chcú sa poriadne zabaviť a sú na správnom mieste. Celý priestor obrovského plavidla je presne na to určený – zabudnúť na všedný život, užívať si, jesť, piť a baviť sa až do zbláznenia.

01.07.2024 08:00
birthday girl, trine dyrholm, film Foto:
Trine Dyrholm ako mama Cilly (Flora Ofelia Hofmann Lindahl) vo filme Birthday Girl.
debata

Však to tak aj dopadne. Rozum vypína, prebúdzajú sa zmysly. Treba ich ešte povzbudiť, treba sa zbaviť zábran, starostí, však typ dovolenky to priam prikazuje. Stála aj dosť peňazí a osemnásť má človek len raz za život! Jubilantka si svoje narodeniny určite zapamätá.

Odtrhnutí z reťaze

Lákadlom filmu je okrem populárneho režiséra Michaela Noera aj obľúbená herečka Trine Dyrholmová, ktorá stvárnila matku Nannu. Úloha to je zaujímavá, lebo problematická je nielen dcéra Cille (Flora Ofelia Hofmannová Lindahlová), ale aj ona sama.

Z torzovitých dialógov vyplýva, že Nanna je slobodná či rozvedená matka, dcéra žije s otcom a voči matke má výhrady. Matka si ju možno touto dámskou jazdou chce viac nakloniť, ale Cille je stále vzdorovitá.

Dcérina kamarátka Nanne naznačuje, že svoju dcéru poriadne ani nepozná. No ťažkosti hádžu v ten večer za hlavu, prišli sa predsa baviť a Nanna o to viac vyzýva k bezstarostnosti. Mama dievčatám nič nezakazuje, dokonca ich nabáda piť viac, než je osemnásťročným v tamojšej spoločnosti dovolené. Večierok sa rozbieha a zároveň s ním aj napínavý filmový príbeh.

Režisér Michael Noer (narodil sa v roku 1978 v dánskom Esbjergu) sa v minulosti venoval najmä dokumentárnym filmom, a to práve o problémoch mládeže. V tomto filme zužitkoval svoje znalosti psychológie rodičov a detí a vytvoril rafinovaný rodinný príbeh, ktorý zasadil do prostredia luxusnej lode.

Prostredím pripomína film možno noblesné detektívky Agathy Christie, ľudia sú to ale už celkom iní. Spoločnosť vôbec nie je distingvovaná, fajnova, ako to bývalo za oných čias. Všetci sú ako odtrhnutí z reťaze, zábava má divoký ráz a odráža zvláštnu chamtivosť tejto doby.

ema a smrtihlav, Alexandra Borbély Čítajte viac V Krištúfkovom Smrtihlavovi doba nepraje nikomu, žiari v ňom Alexandra Borbély, zaujal aj český Mord

Ľudia sa už nepachtia len za peniazmi, tie má na cestovanie hocikto, ale chcú vyťažiť zo života len samé slasti. Akoby nevedeli, že za to sa najviac platí. Každý vie, že po smiechu býva plač, ale to je slabé varovanie.

Ilúzii veselého úniku z reality sa oddajú aj Nanna a dievčatá. Kyprá a stále zvodná matka s fascinujúcimi očami a úsmevom sa zameria na muža z technického personálu, uvelebí sa s ním v podpalubí a fajčia omamné cigarety.

Nanna je stará škola, chcela by aj objatie, ale partner na jednu noc je na to už asi lenivý. Čo sa namáhať, keď sa dá blaženosť s kráskou zažiť aj inak, a to vo všetkej počestnosti a bez rizika infekcie.

Nanna je trocha sklamaná, ale nič to. Nedá si skaziť náladu, hoci ju fešák z podpalubia vypoklonkuje. V kajute sa jej zazdá, že dcéra už spí na svojej prični, ale skutočnosť je iná. To však vysvitne až ráno. A tu sa vlastne začína príbeh, keď sa zábava mení v bolestnú skúšku.

Viggo Mortensen, Jiří Bartoška Čítajte viac Viggo Mortensen takmer odmietol úlohu Aragorna. O rodinnej skúsenosti s demenciou natočil film

Kto to urobil?

Zrazu je tu záhada a obvinenie zo znásilnenia. Obeťou má byť práve Cille. Čo sa stalo v noci na palube? Prečo sú Cilline nohavičky pohodené obďaleč? Prečo spala vonku a kto bol v jej posteli v kajute.

Posledná z otázok je najľahšia, vyrieši sa jednoducho, ľahla si tam kamarátka, ktorá išla spať, ale Cille zostala na palube. Kto sa k nej, opitej, priplichtil? Matka sa vloží do vyšetrovania situácie, ako keby chcela zrazu vyvážiť svoj ľahkovážny prístup k životu, k dcére a k materstvu. Do tejto veci sa vloží naplno. Kto znásilnil jej dcéru?

Podozrivých je viac, matke sa zdá, že už má aj dôkaz, ale ukáže sa, že je na nepravej stope. Všetko sa zmení, svet je zrazu až príliš triezvy, ale podmienky na vyšetrenie zločinu na lodi nie sú, v medzinárodných vodách nemá polícia žiadne právomoci, všetko sa odkladá, až keď vystúpia na pevninu.

No ženy pátrajú na vlastnú päsť a spletitými cestičkami sa dostanú až na koreň veci. Objavia vinníka a neuspokoja sa len s tým. Dráma pokračuje, luxusný parník je nevšímavý a vody oceánu už skryli nejedno veľké tajomstvo, ale svedomie sa utopiť nedá.

Ivan Trojan Čítajte viac Oceňovaný a populárny český herec Ivan Trojan má 60 rokov

Sľubný tandem

Autori filmu nesledujú iba samotný príbeh, ktorý diváka pohltí, ale vyvolajú nepokoj z toho, ako sa vyvíja svet či jednotlivec v ňom. Každý chce pre seba niečo urvať a s iným nemá zľutovanie, hoci sú si navlas podobní.

Záver sa dotkne srdca, ale zanechá v ňom pochybnosti: čo to má vlastne znamenať? No nie je to žiadny otvorený koniec, film je dopovedaný, tvorcovia však dosiahli, že si divák vo vlastných rukách poťažká morálne bremeno tohto prípadu.

Snímka je vydarená aj vďaka výbornému scenáru, ktorý napísal režisér spolu s Jesperom Finkom. To je veľmi úspešný dánsky spisovateľ a scenárista, hoci má iba 38 rokov, je už nositeľom mnohých filmových ciena s Michaelom Noerom aj v minulosti úspešne a novátorsky (psychologická hĺbka v kombinácii s rýchlym tempom) spolupracovali. Spolu so šikovnými dánskymi hercami im to naozaj ide.

Hodnotenie Pravdy: 5 hviezdičiek z 5

Narodeninové dievča / Dánsko 2023 / r. Michael Noer, h. Trine Dyrholmová, Flora Ofelia Hofmannová Lindahlová, Herman Tømmeraas, Maja Ida Thiele, Miia Ly Tombak, Maarja Sau, Annaliisa Teresková, Nathan Popa a Mirell Sork.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #Birthday Girl #Trine Dyrholm