Obľúbený exzloduch Gru hlási návrat. Čaká ho nový nepriateľ aj starosti so synom

Ja, zloduch je vôbec najzárobkovejšou animovanou filmovou sériou, ktorá stojí za zrodom pre niekoho milých a vtipných, pre iného otravných Mimoňov. Prvá snímka frančízy mala premiéru ešte v roku 2010, nasledovali dve pokračovania a dva prequely, ktoré mapovali Gruovo detstvo a nadviazanie spojenectva s Mimoňmi. Po úspechu posledného filmu Mimoni: Zloduch prichádza z roku 2022, ktorý celosvetovo zarobil takmer miliardu dolárov, hlási Gru návrat v snímke Ja, zloduch 4.

02.07.2024 09:00
Ja, zloduch 4 Foto:
Gru s manželkou Lucy a synom Gruom Jr.
debata

Od prvého filmu prešiel Gru kus cesty. Zo samotárskeho zloducha, ktorý plánoval ukradnutie Mesiaca, sa stala hlava usporiadanej rodinky. Najprv si adoptoval dievčatá Margo, Edith a Agnes, neskôr sa oženil s agentkou Lucy a teraz sa im narodil synček Gru Jr. Ten však s otcom akosi nevychádza a Gru je z toho celý zronený.

To však nie je jeho najväčším problémom: z väzenia totiž utiekol Maxime Le Mal, zloduch, ktorý ho šikanoval ešte v škole. Za mreže ho dostal práve Gru, ktorý za tento skutok očakáva pomstu. Liga proti zloduchom zapíše jeho rodinu do programu na ochranu svedkov, okrem toho absolvuje päť dobrovoľníkov z radov Mimoňov špeciálny program.

Vybavia ich superschopnosťami, aby mohli zasiahnuť v prípade, ak sa Gruovo krytie odhalí. Ambiciózny plán má, samozrejme, muchy gigantických rozmerov. Supermimoni sú magnetom na katastrofy všetkého druhu. V susednom dome navyše býva tínedžerka Poppy, ktorá túži po kariére zloducha, Grua okamžite spozná a prinúti ho stať sa jej mentorom.

Kľúčom je prekvapenie

Réžie sa opäť ujal Chris Renaud, ktorý stál aj za prvými dvoma filmami série, pričom v treťom pôsobil ako výkonný producent. O režisérske kreslo sa tentoraz podelil s Patrickom Delageom, pre ktorého ide o debut.

„Naším cieľom je vyhovieť náklonnosti divákov k týmto postavám a zároveň vniesť nové prvky, ktoré oživia príbeh,“ vysvetľuje Renaud.

"Ako raz povedal Chris Rock o stand-upe, kľúčom je prekvapenie – musíte prekvapiť každých desať sekúnd. Verím, že to platí aj pre rozprávanie príbehov. Nemusí to byť veľký zvrat ako v Šiestom zmysle, ale aj nenápadné prekvapenia sú rozhodujúce na udržanie pozornosti divákov.

V hlave 2 Čítajte viac Pokračovanie animovaného hitu je manuálom, ako sa vyrovnať so svojími emóciami

Keď dokážu predvídať príbeh 30 minút dopredu, stratili sme ich. Sú to práve tie malé prekvapenia, či už ide o nuansy postáv, alebo o vývoj zápletky, ktoré privádzajú divákov späť. Je to o strategickom dávkovaní týchto momentov počas celého filmu, aby sa zachoval pocit sviežosti a angažovanosti."

Autormi scenára sú Ken Daurio a Mike White. Keď si ho režisér prečítal, našiel v ňom paralely so svojím vlastným životom. „Rodinný nepokoj, ktorý vznikol, pretože sa museli presťahovať, ma zasiahol,“ hovorí.

„Pripomenulo mi to moje vlastné skúsenosti zo sťahovania, keď som bol tínedžer. Scenár šikovne skúma výzvy, ktoré so sebou prináša integrácia do nového prostredia, čo podľa mňa bude u mnohých rezonovať.“

Nové postavy

Do sveta animovanej série Ja, zloduch pribudne niekoľko nových postáv. Gru Jr. má oveľa radšej svoju mamu než otca, a toho to, pochopiteľne, trápi. "Grua Jr. sme si predstavovali ako malého zlomyseľného výtržníka, akým mohol byť Gru, keď bol dieťa. Nachádza radosť v provokovaní svojho otca a nie je príliš nadšený z typických aktivít bábätiek.

Ich vzťah sa však vyvíja spolu s príbehom. Byť svedkom toho, ako je Gru vo svojom zločineckom elemente, podnieti posun v perspektíve Grua Jr. – aký otec, taký syn. Počas filmu skúmame túto cestu objavovania a spojenia medzi nimi. Spočiatku sú v rozpore, no malý Gru sa postupne prepojí so svojím otcom na hlbšej úrovni, odrážajúc tak Gruov vlastný vývoj," opisuje režisér.

Gruovi pribudne aj nová susedka Poppy Prescottová. Ide o tínedžerku, ktorá sníva o tom, že sa jedného dňa stane zloduchom. Po tom, čo zistí, že sa do susedstva prisťahoval slávny Gru s rodinou, začne ho vydierať, aby jej pomohol s lúpežou na jeho alma mater.

Gru Jr. Foto: Illumination a Universal Pictures
Ja, zloduch 4 Gru Jr.

„Na Poppy je skvelé to, ako nám vyrazí dych,“ vysvetľuje Renaud. „Keď sa stretne s Gruom a odhalí, že pozná jeho skutočnú identitu, ukazuje to, aká je múdra a vynaliezavá, a Gru sa cíti zraniteľný.“

Podstatnou súčasťou filmu je aj nový zloduch Maxime Le Mal, ktorý je Gruovým nepriateľom už od školy. „Keď vidíme Maxima na stretávke zo strednej školy, vyžaruje z neho nadradenosť nad Gruom,“ hovorí režisér.

„Pod jeho aroganciou sa však skrýva hlboká neistota, ktorá pramení z ľahostajnosti, ktorú vnímal počas súťaže talentov v 9. triede. Táto rivalita tvorí základný kameň ich dynamiky.“

Vo filme sa predstaví aj jeho priateľka a kapitánka jeho gigantickej lode Valentina. Podľa Renauda ho podporuje, no zároveň pochybuje o niektorých Maximových rozhodnutiach. „Spočiatku ju nápad na pomstu Gruovi poteší, no potom zbadáte, ako jej entuziazmus postupne opadá, keď začne pochybovať o Maximových schémach.“

Mimoni 2: Zloduch prichádza Čítajte viac Recenzia: Ako začínal obľúbený zloduch? S pomocou Mimoňov

Návrat Pereiru a Williamsa

Pôvodnú hudbu do filmu zložil držiteľ Grammy Heitor Pereira. „Verte tomu alebo nie, čakám, kým mi každá nová postava zaspieva svoje melódie,“ vysvetľuje Pereira. "Počujem ich hudbu prostredníctvom tónov ich hlasu, rytmu ich dialógov, ich extrémnych pováh a toho, ako interagujú so všetkými ostatnými postavami v príbehu.

Keď píšete pre jednu postavu, musíte myslieť aj na všetky ostatné – iba tak môže táto melódia koexistovať a interagovať s melódiami všetkých ostatných. Animácia dokáže byť veľmi zložitá. Mojou prácou je, aby to znelo tak, akoby sa hudba zrodila spolu s ňou."

Pereira opäť spolupracoval s hudobníkom Pharrellom Williamsom, autorom hitu Happy z druhého dielu série. „Pharrellovi ma predstavil Hans Zimmer a spýtal sa ma, či by som nespravil aranžmán hudobnej témy dievčat. Vložil som do toho svoje srdce, ukázal som im to nasledujúce ráno a získal som prácu a nového kamaráta hudobníka! Prišiel do môjho štúdia veľakrát a zažili sme spolu veľa zábavy. Odvtedy píše svoje skvelé piesne a ja píšem partitúry.“

Súčasťou soundtracku bude aj nová pôvodná pieseň od Williamsa, ktorá bude odkazovať na Gruov dvojitý život. „Gru sa snaží o pokojný život na americkom predmestí, no zároveň musí vytrhnúť rodinu z domova, aby sa vydali na útek pred jeho novými nepriateľmi,“ hovorí hudobník.

„Jeho rodina si to začína uvedomovať napriek jeho snahám utajiť nebezpečenstvo. Pieseň je o probléme udržať si identitu tajného agenta napriek túžbe byť úprimný voči svojej rodine.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #animovaný film #Mimoni #Ja zloduch