Na vraždy v Chorvátsku si posvieti Ferencová a Štáfek

Televízia Markíza si na leto prichystala nový krimi seriál s názvom Polícia Hvar. V chorvátskom letovisku sa stretávajú vyšetrovatelia Michal (Jakub Štáfek) a Ivana (Alžbeta Ferencová). Sú ako oheň a voda, no napriek tomu musia vydržať celé leto spolu a pomáhať objasňovať zločiny českých a slovenských turistov. Polícia Hvar odštartuje 8. júla a bude sa vysielať každý pondelok o 20:30.

05.07.2024 08:00
Alžbeta Ferencová a jej kolega Jakub Štáfek Foto:
Herečka Alžbeta Ferencová a jej kolega Jakub Štáfek na zábere zo seriálu Polícia Hvar.
debata

Osemdielny česko-slovenský seriál Polícia Hvar sa odohráva v prostredí chorvátskeho ostrova, kam si ľudia chodia oddýchnuť od každodenných starostí. Bavia sa, užívajú si more i hory, no aj v takom raji sa občas niečo pokazí.

Vtedy sa na scéne objaví vtipný a sarkastický detektív zo starej školy Michal a slobodomyseľná Ivana so svojským temperamentom. Hoci sú takí rozdielni, ich spoločným cieľom je napraviť porušenú harmóniu. Seriál síce rieši vraždy, napriek tomu je však prestúpený letnou pohodou a humorom.

Duch Československa žije ďalej

Polícia Hvar sa inšpiruje skutočnými kriminálnymi prípadmi, no realita je pre tvorcov iba základom, na ktorom vystavali vlastný príbeh. Česká a slovenská polícia nemajú na chorvátskom území v podstate žiadne právomoci: pomáhajú skôr pri prevencii alebo ako prostredníci medzi turistami a chorvátskou políciou.

S týmto vedomím a licenciou vytvorili autori projektu Tomáš Grombíř a David Musil živšiu a zábavnejšiu zostavu policajtov: zmiešaný česko-slovenský tím má oveľa širšie kompetencie, dokonca môže vyšetrovať aj tie najzávažnejšie zločiny – vraždy.

Kriminálne zápletky, štýl práce a vyšetrovania pripomienkovali odborní poradcovia a bývalí elitní policajti, ktorí spolupracovali na literárnej fáze príbehu od vzniku námetu až po finálnu verziu scenára.

V každej epizóde sa vyrieši jeden prípad, diváci zároveň lepšie spoznávajú vzťahy medzi policajtmi a komunitou v prímorskom letovisku. Tú tvoria nielen miestni, ale aj Česi a Slováci, ktorí tu zaisťujú služby turistom.

Beetlejuice Beetlejuice Čítajte viac Benátsky festival zaháji pokračovanie filmu Beetlejuice od Tima Burtona

"Polícia Hvar je kriminálka s nádychom prázdninovej pohody. Má tú výhodu, že sa nemusíme striktne držať procedurálnych pravidiel vyšetrovania, ale, naopak, môžeme viac zapojiť humor a dobrodružstvo. Pritom ale divák stále môže celú epizódu lúštiť kriminálnu zápletku.

Snažili sme sa vytvoriť svet, kde sa na jednom ostrove stretnú rôzni ľudia rôznych národností s rozdielnym pohľadom na mnoho vecí, ale ťahajú za jeden povraz, aby v každej z epizód spoločne odhalili vraha. Lákalo nás vyskúšať si spoločný projekt so slovenskou stranou a vytvoriť kriminálku pre obe divácke skupiny.

A tomu zodpovedá nielen výber lokácie, kde sa seriál odohráva a ktorá je v podstate obom národom spoločná, ale aj dejové linky a herecké obsadenie hlavných postáv. Spoločný štát už tridsať rokov neexistuje, ale duch Československa u mnohých žije ďalej," hovorí Musil.

Záber zo seriálu Polícia Hvar s Alžbetou...
Záber zo seriálu Polícia Hvar.
+9Záber zo seriálu Polícia Hvar.

Oheň a voda

Michal Pokorný a Ivana Štefániková sú kariérne na rovnakej úrovni.

Michala charakterizuje príslovie „čo na srdci, to na jazyku“. Neberie ohľad na druhých, občas pôsobí samoľúbo a hoci sa hrá na drsniaka, v skutočnosti ide o citlivého muža.

Ivana je zase bojovníčka s hlavou v oblakoch. Vyrástla v bohatej rodine a často je neznesiteľná. Vždy stojí na strane slabých a utláčaných, má veľký zmysel pre spravodlivosť.

Ivana s Michalom sa prvýkrát stretnú na trajekte do Chorvátska, kde spolu takmer strávia vášnivú noc. Chvíľu nato zistia, že spolu budú musieť pracovať celé prázdniny ako kolegovia. Od toho okamihu majú napätý vzťah, ktorý sa väčšinou pretaví do humorných situácií. Michal sa do Ivany postupne zamiluje, ale bojí sa to dať najavo, aby sa mu nevysmiala.

Ja, zloduch 4 Čítajte viac Obľúbený exzloduch Gru hlási návrat. Čaká ho nový nepriateľ aj starosti so synom

Nepísané pravidlo hovorí, že velenie prípadu sa odvíja od toho, akej národnosti je obeť. Michal a Ivana medzi sebou neustále súperia a obaja sa snažia byť lepší a rýchlejší než ten druhý. Vťahujú tým diváka hlbšie do deja a stále prekvapujú novými postupmi, ako dolapiť páchateľa.

V seriáli ďalej vystupuje práporčík Karol Oravec (Peter Nádasdi), ktorý je skúseným rutinérom, flákačom a nenapraviteľným sukničkárom. Strážmajster Filip Kos (Tomas Sean Pšenička) je zasa mladým ambicióznym policajtom, ktorý je v uniforme horlivý, no v civile sa hanbí.

V Polícii Hvar sa objaví aj Jakub Jablonský, Xindl X, Leona, Viktória Petrášová, Ivo Gogál, Jiří Rendl, Vladimír Kobielsky či Filip Šebesta.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Markíza #seriál #krimi #Policie Hvar