Tak pijú ženy. Pri filme Zápisník alkoholičky zaručene vytriezviete

Do kín práve prichádza nový český film Zápisník alkoholičky, ktorý rozpráva silný príbeh mladej ženy bojujúcej so závislosťou. Film je nakrútený podľa skutočných udalostí, predlohou mu bola rovnomenná kniha Michaely Duffkovej, ocenená literárnou cenou Magnesia Litera. Pocit autenticity umocňuje strhujúci herecký výkon držiteľky Českého leva Terezy Ramba v hlavnej postave Michaely, ale aj Miloslava Königa v úlohe jej partnera Ondru.

05.07.2024 06:00
zápisník alkoholičky Foto:
Na začiatku tu bol mladý šťastný pár, ktorý si spolu plánoval budúcnosť. Hlavnú postavu mladej Míši, ktorá do roka po svadbe bojuje so závislosťou, bravúrne stvárnila Tereza Ramba. Miloslav König jej vynikajúco sekunduje v úlohe jej partnera Ondru.
debata
Tak pijú ženy

Pozrite si snímky z filmu Zápisník alkoholičky.

Fotogaléria
Film Zápisník alkoholičky rozpráva silný príbeh...
Na začiatku tu bol mladý šťastný pár, ktorý si...
+3Keď sa Míšino pitie doma prevalí, nastáva zvrat...

Od pohody k úpadku

Nová snímka režiséra Dana Svátka otvára tému, o ktorej sa v spoločnosti vie a predsa mlčí – alkohol z pohľadu ženskej závislosti. Režisér pritom vychádzal z reálnych zážitkov, ktoré na svojom blogu Zápisník alkoholičky zdieľala Michaela Duffková, autorka literárnej predlohy.

Každý si občas vypije, ale nie všetci z toho aj vytriezvejú. Míša má na prvý pohľad všetko, čo k šťastnému životu patrí – milujúceho partnera a dokonca malé dieťa.

Je čerstvá mama, a predsa je pre ňu ľahšie utápať problémy so svokrou a frustráciu z osamelosti ženy na materskej dovolenke vo víne, než ich rázne riešiť. Film presvedčivo ukazuje, ako nebadane, deň po dni, krok po kroku vzniká závislosť, ktorá si človeka nakoniec celkom podmaní.

Tereza Ramba vo filme Zápisník alkoholičky.

Na začiatku tu bol mladý šťastný pár, ktorý si spolu plánoval budúcnosť. Míša je nespútaná mladá žena plná energie, trocha nespratná, až drzá. Ondřej je „chlapec z poriadnej rodiny“, v ktorej dominuje matka. Každý je z iného sociálneho prostredia aj z iného cesta, ale úprimne sa milujú a veria si. Iba na krátky čas sa kvôli dieťaťu nasťahujú do domu Ondřejových rodičov a tu sa ich život začne komplikovať.

Čerstvý otecko každý deň dochádza za prácou a vracia sa neskoro večer, čerstvá mama je na dieťa sama a navyše izolovaná v cudzom prostredí a pod tlakom svokrovcov. Svokra pôsobí navonok prívetivo, no v skutočnosti by jej pre jediného syna nevoňala asi žiada nevesta.

A jej syn zasa nedokáže pre svoju mladú rodinu vymedziť priestor. Necíti takú potrebu, jemu v podstate doma nič nechýba, môže si užívať pozornosť matky aj manželky. No jeho žena je na tom zo dňa na deň horšie.

Keď sa Míšino pitie doma prevalí, nastáva zvrat... Foto: nicola snajdrova
ZA ND10 snajdrova-49 Keď sa Míšino pitie doma prevalí, nastáva zvrat a film odkrýva priam naturalistické vyústenie konfliktu, v ktorom si človek siahne až na samé dno. Prestáva byť samým sebou. Tereza Ramba je neskutočná vo svojej premene z odviazanej mladej slečny k totálne zničenej žene, ktorú už všetci odsúdili. Jej tvár a celé telo sa postupne mení tak, ako závislosť pokračuje.

Nespoznávam ťa

Potiaľto by to bol bežný, priam banálny príbeh o spolužití generácií. Keď sa Míšino pitie doma prevalí, nastáva zvrat a film odkrýva priam naturalistické vyústenie konfliktu, v ktorom si človek siahne až na samé dno. Prestáva byť samým sebou, nevie ovládnuť svoju závislosť a riskuje nielen svoj život, ale môže ohroziť aj svojich blízkych.

Divák to všetko sleduje ako v priamom prenose, so stiahnutým žalúdkom a slzami na krajíčku. Tereza Ramba je neskutočná vo svojej premene z odviazanej mladej slečny k totálne zničenej žene, ktorú už všetci odsúdili. Jej tvár a celé telo sa postupne mení tak, ako závislosť pokračuje.

„Nespoznávam ťa a chýbaš mi. Už to nie si ty,“ hovorí milenec milenke. „Potrebujem odtiaľto vypadnúť, inak sa zbláznim,“ hovorí ona. Napriek tomu, ako to v živote často chodí, sa ani jeden nevie odhodlať k činu. Míša si do poslednej chvíle odmieta priznať závislosť, Ondřej nič nespraví so zmenou bývania. Jeden druhého prestali počúvať a odrazu sa nevedia stretnúť.

Kde vziať silu liečiť sa, keď je okolo vás... Foto: nicola snajdrova
ZA ND10 snajdrova-132a Kde vziať silu liečiť sa, keď je okolo vás nepriateľské prostredie, ktoré vás len súdi? A čo príde potom? Aký svet uvidíme triezvym pohľadom a akí sa nám budú javiť naši blízki? Na čom nám bude záležať a čo už bude nepodstatné? Film Zápisník alkoholičky načrtáva aj tieto komplikované témy, s ktorými sa abstinujúci človek musí vyrovnávať.

Dokáže Míša vzdorovať ťažkej situácii? Dokáže Ondřej priznať svoje vlastné zlyhania? Míši život komplikuje aj neľahká situácia v pôvodnej rodine, závislý otec, ktorého napriek všetkému ako dcéra nekonečne miluje. Prvým krokom, ako sa posunúť ďalej, je priznať farbu, otvorene hovoriť o veciach tak, ako sú.

Míša sa nevzdáva, chce začať s liečbou a bojovať so svojím démonom aj znova získať späť svoju rodinu. Lenže aj tu naráža na poznanie, že to, čo považovala za koniec zlého sna, je v skutočnosti iba začiatok veľmi dlhej cesty. „Za triezva vidím veci inak, akoby som dospela,“ hovorí Míša na stretnutí abstinujúcich alkoholikov.

Film Zápisník alkoholičky rozpráva silný príbeh... Foto: nicola snajdrova
ZA ND13 snajdrova-38 Film Zápisník alkoholičky rozpráva silný príbeh mladej ženy bojujúcej so závislosťou. Film je nakrútený podľa skutočných udalostí, predlohou mu bola rovnomenná kniha Michaely Duffkovej, ocenená literárnou cenou Magnesia Litera. V hlavnej úlohe účinkuje Tereza Ramba.

Autentický príbeh mladej rodiny s bežnými problémami, ktoré sa zvrtnú do hraničných situácií, je nakrútený podľa mimoriadne úspešného knižného bestselleru Michaely Duffkovej, ktorá v knihe zachytáva vlastnú životnú skúsenosť. Napokon, aj vo filme sa manželia celkom otvorene volajú Duffkovci.

Viem, že mnohí hlavnú hrdinku Míšu za je slabosť odsúdia, najmä ak pre ňu nie je prekážkou v pití ani malé dieťa. V tom prípade však nedokážu vidieť slabosť jej partnera ani pokrytectvo celej spoločnosti, ktorej chýba rešpekt k človeku.

Míša sa nevzdáva, chce začať s liečbou a... Foto: nicola snajdrova
zápisník alkoholičky Míša sa nevzdáva, chce začať s liečbou a bojovať so svojím démonom aj znova získať späť svoju rodinu. Lenže aj tu naráža na poznanie, že to, čo považovala za koniec zlého sna, je v skutočnosti iba začiatok veľmi dlhej cesty.

Veď aj Míšina svokra pozýva nevestu na víno, ale keď je z nej troska, nadáva jej do alkoholičiek a závisláčok. Toleruje len to, čo "je normálne“ a chce, aby veci boli "tak, ako treba“. Nemá absolútne žiadnu predstavu o tom, aké ťažké je priznať si problém s pitím. Kde vziať silu liečiť sa, keď je okolo vás nepriateľské prostredie, ktoré vás len súdi?

A čo príde potom? Aký svet uvidíme triezvym pohľadom a akí sa nám budú javiť naši blízki? Na čom nám bude záležať a čo už bude nepodstatné?

Film Zápisník alkoholičky načrtáva aj tieto komplikované témy, s ktorými sa abstinujúci človek musí vyrovnávať. V každom prípade osloví každého – aj tých, ktorí z okolia podobnú skúsenosť majú, aj tých, ktorí sa s ničím podobným v živote nestretli – pretože je pravdivý.

Autentický príbeh mladej rodiny s bežnými... Foto: nicola snajdrova
zápisník alkoholičky Autentický príbeh mladej rodiny s bežnými problémami, ktoré sa zvrtnú do hraničných situácií, je nakrútený podľa mimoriadne úspešného knižného bestselleru Michaely Duffkovej, ktorá v knihe zachytáva vlastnú životnú skúsenosť. Vo filme, tak ako v skutočnom živote, sa Míša (hrá ju Tereza Ramba), autorka blogov o závislosti, rozhodne odtajniť svoju anonymitu.
Česká herečka Tereza Ramba (vľavo), autorka...
Herecká dvojica Tereza Ramba a Miloslav König...
+9Michaela Duffková, autorka knižnej predlohy k...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #český film #filmová novinka