Trailer k najočakávanejšiemu slovenskému filmu roka je vonku. Toto je Miki

Tvorcovia dnes predstavujú trailer k filmu MIKI, ktorý vezme divákov do obdobia divokých 90. rokov, keď sa k moci dostávali ľudia silou a keď mizli posledné zvyšky morálnych zábran. V politike i mimo nej. A v ktorom uspel i niekdajší boss slovenského podsvetia, ktorého príbehom je film MIKI inšpirovaný. Snímka MIKI príde do kín už 15. augusta.

08.07.2024 10:31
debata
Milan Ondrík: Prečo je rád, že vo filme Miki hral hlavu podsvetia?
Video
O mesiac bude mať premiéru očakávaný film Miki. / Zdroj: TV Pravda

Milan Ondrík, Dušan Cinkota, Gregor Hološka a Michal Kubovčík. To sú mená hercov, ktorí si v novom filme režiséra Jakuba Kronera zahrali členov azda najznámejšej skupiny slovenského podsvetia 90. rokov. Milan Ondrík ako predstaviteľ hlavnej postavy filmu MIKI skonštatoval, že spolu s režisérom síce nekopírovali reálneho Mikuláša Černáka, ale snažili sa “zachovať niektoré charakteristic­ké črty.”

Jeho dvoch najbližších priateľov a partnerov si zahrali Dušan Cinkota a Gregor Hološka. “O príprave sa dá hovoriť ľahko, pretože všetci poznáme túto našu nedávnu históriu,” povedal Dušan Cinkota.

Miki, film o mafiánskom bossovi Černákovi

Pozrite si snímky z nového slovenského filmu.

Fotogaléria
Hlavnú úlohu Mikuláša Černáka stvárni Milan...
Rebeka Poláková ako Mikiho manželka, Anna...
+2Miki (Miland Ondrík), pôvodným povolaním šofér...

“Ja som ju dokonca zažil, pretože ma revolúcia zastihla v 2. ročníku na vysokej škole a ešte aj pochádzam z Banskej Bystrice. Takže som bol v pomerne tesnej blízkosti týchto chalanov a chodil som aj na gymnázium do Brezna. Akurát ma to minulo tým, že som v 17 rokoch odišiel na vysokú školu do Bratislavy, takže som aj vďačný.”

Gregor Hološka nemal k Horehroniu tak blízko, práca na postave bola pre neho o to zaujímavejšia. “Je to nový a prekvapujúci žáner a som rád, že som sa mohol zúčastniť a vďaka tomuto filmu objavovať nové pole svojej hereckej pôsobnosti,” povedal.

Vo filme MIKI budú mať diváci možnosť spoznať vynikajúcich slovenských hercov v nových a nečakaných polohách. Ukážku hereckého majstrovstva možno vidieť už v traileri.

Milan Ondrík, Dušan Cinkota, Gregor Hološka a Michal Kubovčík v očakávanom slovenskom filme Miki

MIKI príde do kín 15. augusta a už od ohlásenia začiatku nakrúcania bol najočakávanejším filmom roka 2024. “Ľudia už ten film vychválili, už ho aj odsúdili a neprečítali jednu jedinú stránku zo scenára,” povedal Milan Ondrík. “Veľmi sa teším na konfrontáciu, ktorá príde, keď sa budeme stretávať naživo na premiérach, diskusiách a budeme o tom komunikovať.”

Realizácia filmu MIKI vyvolala veľké diskusie, najmä kvôli hlavnej postave, viacnásobnému vrahovi, ktorého predobraz vyvoláva v spoločnosti stále silné emócie – ako sa ukázalo aj pri aktuálne prebiehajúcom súdnom procese.

Tvorcovia sú ale presvedčení, že porozprávať tento príbeh je mimoriadne dôležité,, “pretože morálne rozloženie spoločnosti, ktoré nastalo v ’90. rokoch, má svoje dozvuky až do dnešných dní.”

Milan Ondrík Čítajte viac Milan Ondrík: Možno by nás mali zavrieť do blázinca, nevážime si slobodu. Prečo je rád, že vo filme Miki hral hlavu podsvetia?

Na zásadný význam filmu má jasný názor aj herec Dušan Cinkota. “Odkaz tohto filmu je veľmi dôležitý,” povedal. ”Najmä ten, aby to mladých ľudí neinšpirovalo k niečomu podobnému. Aby takéto partie vedeli, že majú krátku životnosť a že do tohto sveta sa to nehodí. Najmä, aby sa to nezopakovalo.”

Scenár mal v rukách mimoriadne uznávaný slovenský scenárista Miro Šifra, ktorý si pre potreby projektu musel naštudovať obrovské množstvo spisov, historických faktov, medializovaných informácií i osobných výpovedí. Veľký kus práce však urobili aj menej viditeľní členovia štábu. Napríklad umelecká maskérka Andrea Štrbová vedela určite ešte pred začiatkom filmovania, že sa pri maskách násilných činov “zapotí”.

Gregor Hološka Čítajte viac Gregor Hološka: Ako sa pripravoval na divadelnú rolu pornoherca? Došlo k duševnému striptízu

“Výzvou boli všetci tí mŕtvi, ktorých som počas nakrúcania robila, každej postave sme museli venovať veľkú pozornosť, masky boli pracné,” povedala a zároveň dodala, že na tomto filme bola náročná aj príprava, naštudovanie a následné vychádzanie z reálnych skutkov.

Skvelú prácu odviedla aj kostýmová výtvarníčka Sandra Žigová, ktorá pre potreby filmu pripravila viac ako 800 dobových a charakterotvorných kostýmov.

Vo filme účinkuje viac ako 100 hercov, diváci uvidia aj Annu Javorkovú, Martina Nahálku, Rebeku Polákovú a množstvo ďalších hereckých osobností.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmová novinka #Miki