Zomrel poľský herec Jerzy Stuhr, známy z filmu Sexmisia

Vo veku 77 rokov zomrel poľský herec Jerzy Stuhr, známy najmä zo sci-fi komédie Sexmisia. Jeho výrazným filmom boli aj Tri farby: Biela a mnohé ďalšie snímky. Spolupracoval s významným i poľkými režisérmi Kryzstofom Zanussim, Andrzejom Wajdom, Kryzstofom Kieslowskym a inými.

09.07.2024 12:38
SR Art Film Foto: ,
Poľský herec Jerzy Stuhr, známy na Slovensku najmä z úspešnej komédie Sexmisia, si v roku 2003 na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach prevzal cenu festivalu Art Film - Hercova misia.
debata

Informoval o tom český portál iDnes.

Na Slovensku si Jerzy Stuhr v roku 2003 prevzal cenu Hercova misia na filmovom festivale Art Film v Trenčianskych tepliciach. "Len včera som skončil zostrih nového filmu. Na jeseň bude úplne hotový a mám nádej, že budem môcť dokázať, že si tú cenu zaslúžim,“ povedal vtedy Stuhr na Moste slávy s tým, že by novú snímku v budúcnosti rád priniesol aj na Art Film.

Ako uvádza TASR, divadelný a filmový herec, režisér i pedagóg Jerzy Stuhr sa narodil v poľskom Krakowe v apríli 1947. Svoju divadelnú kariéru začal v krakowskom Starom divadle. Bol rektorom Krakowskej umeleckej školy. Ako herec spolupracoval s režisérmi Feliksom Falkom, Kryzstofom Zanussim, Andrzejom Wajdom, Kryzstofom Kieslowskym a mnohými ďalšími.

Za svoju hereckú a režijnú tvorbu získal niekoľko desiatok cien a nominácií na významných filmových festivaloch. Medzi divákmi je známy najmä z filmov Amatér, Predtanečník, Týždeň zo života muža, Veľké zviera, tento film uviedol v roku 2001 aj Art Film, či zo spomínanej humornej sci-fi komédie Sexmisia, kde stvárnil jednu z hlavných úloh – Maximiliána Maxa Paradysa.

Herec, režisér a scenárista Jerzy Stuhr pôvodne študoval polonistiku na Jagellonskej univerzitě a v roku 1972 absolvoval hereckú fakultu na krakovskej Vysokej divadelnej škole.

Vo filme debutoval v roku 1971 v dráme Tretia časť noci. Ako pripomína iDnes, pre jeho hereckú kariéru boli kľúčoví režiséri Krzystof Kieslowski a Juliusz Machulski. S prvým nakrútil jeho režijný debut Jazva a stali sa z nich nilen spolupracovníci, ale i celoživotní priatelia. Spoločne natočili filmy Amatér (1979), Náhoda (1981) či Tri farby: Biela.

Juliusz Machulski, prezývaný poľský Steven Spielberg, s Jerzym Stuhrem natočil slávnou sci-fi komediu Sexmisia (1983), v ktorej mu zveril jednu z hlavných úloh. Úspech tohto filmu znamenal výrazné oživenie poľskej filmovej produkcie a mimoriadny ohlas film zaznamenal i vo vtedajšom Československu, pripomína iDnes.

Jerzy Stuhr v slávnej sci-fi komédii Sexmisia. Foto: CSFD/Letní filmová škola/Zespół Filmowy Kadr
sexmisia jerzy Stuhr Jerzy Stuhr v slávnej sci-fi komédii Sexmisia.

V Machulského réžii hral Jerzy Stuhr jšte v snímkach Kingsajz (1987), kde stvárnil vládcu trpaslíčej ríše, aj v paródii na americké gangsterky Déjà vu (1990) a v krimikomédii Kiler (1997) a Kiler a ten druhý (1999).

debata chyba
Viac na túto tému: #poľský film