Dnešnej mládeži už Sexmisia asi nič nehovorí, no pred 40 rokmi to bol obrovský hit. Rozpráva o dvoch mužoch, ktorí sa zapoja do vedeckého experimentu.
Keď ich prebudia, zistia, že nehibernovali tri roky, ako sa plánovalo, ale vyše polstoročia. Planéta je po jadrovej katastrofe, všetci muži „vymreli“ a ľudstvo reprezentuje už iba jedno pohlavie – ženy. A tie ich vnímajú ako hrozbu…
Film, ktorý označujú za najlepšiu poľskú komédiu, mal v bývalom Československu premiéru v júli 1985 a po kinách ho vysielali aj v televízii. Diváci nevychádzali z údivu, že komunistický režim dovolil uviesť snímku, kde sa to hemžilo nahými ženami. Toľko „erotiky“ nebývalo zvykom. Nehovoriac o tom, že v snímke bolo aj mnoho narážok na vtedajšiu diktatúru.
Projekt, ktorý bol veľmi drahý, sa rodil v ťažkých časoch. „Vznikal v dobe, keď generál Jaruzelski vyhlásil v Poľsku výnimočný stav, pod dohľadom armády, lebo kamery patrili k strategicky stráženým prostriedkom. Vojaci nám ich ráno vydali so slovami – Jaruzelskí hovorí, aby ste nakrúcali – a po skončení kamery zase vzali a zamkli,“ zaspomínal si Stuhr v marci 2013, keď si prevzal cenu na českom Febiofeste.
Sexmisia mala byť pôvodne poľsko-československou koprodukciou, no Barrandov nakoniec spoluprácu odmietol. Ako je možné, že cenzúra film nezatrhla? Niektoré scény museli tvorcovia vystrihnúť, ale celok prešiel – jedným z dôvodov mohlo byť to, že ho režim v tých napätých časoch považoval za vhodné rozptýlenie pre „pracujúci ľud“.

Napriek skrytej kritike politického systému slávila Sexmisia úspech vo viacerých socialistických štátoch vrátane Sovietskeho zväzu. Paradoxom je, že kritike ju podrobili len v USA, kde jej feministky vyčítali, že je to sexistický film o nadradenosti mužov nad ženami.
Aj keď si Stuhr zahral vo vyše 60 snímkach, vďaka Sexmisii sa preslávil v zahraničí. Účinkoval i vo filme Amatér (1979), Kingsajz (1987), Déjà vu (1990), Tri farby: Biela (1994)), Kiler (1997), Veľké zviera (2000), Persona non grata (2005) či Máme pápeža! (2011).
Istý čas pôsobil v Taliansku, uplatnil sa tiež ako scenárista a režisér, bol aj rektorom divadelnej školy v rodnom Krakove. Získal viacero ocenení, v júni 2003 si prevzal cenu Hercova misia na filmovom festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach. S manželkou huslistkou mal dve deti, často sa vyjadroval k politickým témam a angažoval sa v charite.

Prvý infarkt prekonal, keď mal iba 37 rokov, potom dostal rakovinu pažeráka a lekári mu dávali len 30-percentnú šancu na prežitie. Dostal sa z toho, no prišiel druhý infarkt, mozgová príhoda a ďalšie ťažkosti.
„Povedať o ňom, že bol vynikajúcim hercom, je slabé slovo,“ rozlúčil sa s ním senátor Krzysztof Kwiatkowski. „Bol jednoducho legendou.“