Režisérom vďaka Hviezdnym vojnám
Narodil sa 16. augusta 1954 ako prvý z piatich detí elektrotechnika Philipa Camerona a jeho manželky Shirley, ktorá pôsobila ako zdravotná sestra a umelkyňa. Keď mal mladý James 17 rokov, presťahoval sa spolu s rodinou do slnečnej Kalifornie. Odmalička sa uňho prejavovala láska k umeniu.
"Kreslenie pre mňa bolo všetkým. Bol to spôsob, akým som spracovával svet. Čítal som, pozeral som filmy, prijímal som všetky tie príbehy a jednoducho som musel porozprávať tie svoje. Veľmi jasne si pamätám (keď som mal osem alebo deväť rokov), ako som si išiel pozrieť film Tajomný ostrov.
A bol som taký ohromený tými veľkými tvormi a obrovským krabom, ale nevrátil som sa a nenakreslil som Tajomný ostrov. Nakreslil som svoju vlastnú verziu s inými zvieratami," uviedol v rozhovore pre France24, ktorý ho vyspovedal pri príležitosti parížskej výstavy jeho kresieb, ktorá potrvá až do januára budúceho roka.
Cameron začal študovať fyziku na Fullerton College, neskôr ju vymenil za angličtinu, no školu napokon nedokončil. Vystriedal niekoľko rôznych zamestnaní, bol vodičom nákladného auta, mechanikom aj školníkom.
Zlom v jeho živote nastal po tom, ako v roku 1977 videl Hviezdne vojny. Epický sci-fi film ho natoľko ohúril, až ho to naštvalo. „Bol som nahnevaný. To ja som chcel spraviť ten film.“ Vtedy sa rozhodol, že skúsi šťastie v kinematografii.
V roku 1978 režíroval krátkometrážny film Xenogenesis. Pracoval ako asistent produkcie aj ako umelecký režisér, pre Roger Corman Studios vyrábal miniatúrne modely a vo filme Johna Carpentera Útek z New Yorku pracoval na špeciálnych efektoch.
Takýmto spôsobom sa postupne učil filmárskemu remeslu, a v roku 1982 natočil svoj celovečerný debut Piraňa II: Lietajúci zabijaci. Snímka bola prepadákom u kritikov i divákov, na stránke Rotten Tomatoes má zúfalé hodnotenie 5 percent a navyše sa jej podarilo zarobiť iba niečo vyše 145-tisíc dolárov.
„Problematická produkcia filmu, počas ktorej bol Cameron vyhodený a nútený vlámať sa do štúdia, aby zostrihal film, ktorý stále niesol jeho meno, ho viedla k tomu, že sa neskôr vzdal filmu o lietajúcich rybách ako svojho prvého režisérskeho titulu,“ píše sa v knihe A Critical Companion to James Cameron.
Votrelec bez Weaverovej? V žiadnom prípade!
Tento prvotný neúspech ho však neodradil, práve naopak – inšpiroval ho k tomu, aby napísal scenár k svojmu ďalšiemu filmu. Dystopickú sci-fi snímku Terminátor inšpiroval kultový horor Halloween a Cameronova nočná mora o vraždiacom robotovi z budúcnosti.
Do hlavnej úlohy obsadil Arnolda Schwarzeneggera, ktorý sa vďaka úspechu Terminátora a Barbara Conana stal hviezdou. „Arnolda som vôbec nepoznal, ale zatiaľ som z neho nemal pocit, že by bol veľmi verbálny. Bol skôr fyzickou prítomnosťou,“ uviedol Cameron.
"Keď rozprával, len som pozoroval jeho tvár – taká jedinečná tvár s takou nezlomnou vôľou v jej črtách, takmer brutálna realita. A pomyslel som si, že by mohol stvárniť Terminátora.
Problémom bolo, že Terminátor mal byť veľmi neškodný. Mal to byť infiltrátor. To bola celá podstata vonkajšej vrstvy kyborga, že jednoducho zmizol v dave. No Arnold taký nie je. Takže som doslova prepísal príbeh v mojej hlave, kým som sa s ním rozprával."
Režisér v snímke opäť využil svoje umelecké nadanie. „Prišiel som na to, že nemáme peniaze na dizajnéra a ja som vedel kresliť, tak čo. Nakreslil som všetko a storyboard filmu som vytvoril veľmi, veľmi precízne.“
Cameron sa následne podpísal pod réžiu pokračovania Votrelca Ridleyho Scotta. Podobne ako prvý film, aj Votrelec 2 zožal obrovský komerčný úspech, darilo sa mu aj u kritikov. Azda najviac ocenili výkon Sigourney Weaverovej, ktorá si ním vyslúžila aj nomináciu na Oscara v kategórii najlepšia herečka – a to v čase, keď Akadémia nevenovala žánru sci-fi veľkú pozornosť.
„Oslovili ma, aby som napísal príbeh založený na Ripleyovej. Neskôr sa ukázalo, že všetci okrem nás si mysleli, že film by sa dal nakrútiť bez Sigourney Weaverovej, čo mi úplne vyrazilo dych, a pre nás to absolútne neprichádzalo do úvahy,“ uviedol Cameron.
Úspešné boli aj jeho ďalšie snímky. Priepasť z roku 1989 získala štyri nominácie na Oscara, z ktorých premenila jednu – za najlepšie vizuálne efekty.
O dva roky neskôr sa Cameron vrátil k Terminátorovi s filmom, ktorý nesie podtitul Deň zúčtovania. Mnohí ho považujú za jednu z najlepších sci-fi snímok všetkých čias – stala sa najzárobkovejším filmom roka 1991 a okrem toho získala štyroch Oscarov.
„Dôvodom, prečo to bol taký veľký hit, bol Jim Cameron. Jim Cameron je geniálny scenárista. Prišiel s týmto vynikajúcim nápadom, aj keď som bol spočiatku podozrievavý,“ uviedol Schwarzenegger. Po režisérovi chcel, aby ešte znásobil brutalitu vo filme – čiastočným dôvodom bola jeho vtedajšia rivalita so Sylvesterom Stallonem.
„Musel som prekonať Stalloneho. Povedal som, že mojou hlavnou misiou je byť číslom jeden v zabíjaní ľudí na plátne.“ Cameron s tým však nesúhlasil – naopak, niektoré násilné scény dokonca vyhodil.
Vzájomná spolupráca Jamesa Camerona a Arnolda Schwarzeneggera pokračovala akčnou komédiou Pravdivé lži o dvojitom agentovi Harrym Taskerovi.
Hoci nedosiahla taký úspech ako Cameronove predchádzajúce snímky, recenzie boli relatívne priaznivé, hoci filmu vytýkali mizogýniu a rasistický spôsob, akým stvárnili postavy zo stredného východu.
„Po páde sovietskeho impéria potrebuje Hollywood nového nepriateľa. Stali sme sa pohodlným obetným baránkom,“ vyhlásil vtedy Albert Mokhiber, prezident Amerického arabského antidiskriminačného výboru.
„Potreboval som iba nejakých presvedčivých zloduchov. Mohol to byť ktokoľvek. Mohol som si vybrať írskych teroristov,“ reagoval vtedy Cameron.
Čítajte viac Musel Leonardo DiCaprio v Titanicu zomrieť?Mount Everest stroskotaných lodí
V roku 1997 mal premiéru jeho veľkolepý Titanic, ktorý inšpiroval tragický príbeh stroskotanej lode z roku 1912. Keď ho dokončoval, na obrazovke v strižni mal prilepenú žiletku a vedľa nej odkaz: „Použi v prípade, ak by bol film nanič.“
Cameron bol v tom čase fascinovaný vrakmi lodí, k Titanicu sa údajne ponoril až 33-krát. „Titanic bol Mount Everest stroskotaných lodí a ako potápač som to chcel urobiť správne,“ vysvetlil režisér.
Titanic získal 11 Oscarov a množstvo ďalších ocenení. V čase jeho vzniku išlo o vôbec najdrahší film v histórii – rozpočet dosiahol výšku 200 miliónov dolárov, zároveň išlo o prvú snímku, ktorej sa podarilo zarobiť viac ako miliardu dolárov. Do roku 2009 išlo o najzárobkovejší film všetkých čias, o tento rekord ho pripravilo iné Cameronovo dielo – Avatar.
Epické sci-fi z prostredia planéty Pandora, ktorú sa ľudia pokúšajú kolonizovať, je filmom so silným environmentálnym posolstvom. Zarobil takmer tri miliardy dolárov, hoci ak rátame infláciu, tak ide až o druhú najzárobkovejšiu snímku v histórii – predbehla ju historická dráma Odviate vetrom z roku 1939.
„Mojou inšpiráciou bola každá sci-fi kniha, ktorú som čítal ako dieťa. A niekoľko takých, ktoré neboli sci-fi. Knihy Edgara Ricea Burroughsa, H. Ridera Haggarda – mužných autorov dobrodružstiev z džungle. Chcel som urobiť staromódne dobrodružstvo v džungli, len ho umiestniť na inú planétu, a hrať podľa týchto pravidiel,“ vysvetlil Cameron. Avatar bol nominovaný na Oscara v deviatich kategóriách, z ktorých premenil tri.
Čítajte viac Recenzia: Nový Avatar je pastvou pre oči, príbehom však neohúriPred dvoma rokmi malo premiéru pokračovanie s podtitulom Cesta vody. James Cameron na ňom opäť nešetril – rozpočet sa pohyboval v rozmedzí 350 až 460 miliónov dolárov. Táto investícia však stála za to, celosvetovo snímka zarobila vyše dvoch miliárd dolárov.
Kritici ocenili najmä vizuály vyrážajúce dych, no na ostatných aspektoch filmu sa ich názory rozchádzali – mnohým prekážala dĺžka (192 minút) a predvídateľný dej. Cameron plánuje ešte tri ďalšie pokračovania, pričom to najbližšie s názvom Avatar: Oheň a popol by malo mať premiéru už v decembri budúceho roka.
Cameron má na svojom konte aj seriál Čierny anjel či niekoľko dokumentárnych snímok ako Expedícia Bismarck, za ktorú získal Emmy, Tajomstvá Titanicu 3D či Tajomné hlbiny 3D. Ako scenárista sa podieľal na filmoch Alita: Bojový anjel, Zvláštne dni či Rambo II.
Filmy Jamesa Camerona
- Piraňa II: Lietajúci zabijaci (1982)
- Terminátor (1984)
- Votrelec 2 (1986)
- Priepasť (1989)
- Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991)
- Pravdivé lži (1994)
- Titanic (1997)
- Avatar (2009)
- Avatar: Cesta vody (2022)
Blízko smrti
James Cameron bol päťkrát ženatý. Jeho prvou manželkou bola Sharon Williamsová, po nej sa oženil s producentkou Gale Anne Hurdovou.
Nasledovalo manželstvo s režisérkou Kathryn Bigelowou a neskôr s herečkou Lindou Hamiltonovou, hviezdou Terminátora. Majú spolu jednu dcéru, rozviedli sa po dvoch rokoch.
V roku 2000 sa Cameron oženil s herečkou, modelkou a aktivistkou Suzy Amisovou, s ktorou má tri deti.
Čítajte viac Režisér Titanicu: Varovania o bezpečnosti Titanu zostali bez povšimnutiaZačiatkom nového milénia Cameron túžil navštíviť vesmírne stanice Mir a ISS. NASA mu ponúkla let do vesmíru, no bez možnosti zastaviť sa na vesmírnej stanici, preto sa na misii napokon nezúčastnil. Raketoplán Columbia, ktorým mal letieť, sa rozpadol a zabil všetkých siedmich ľudí na palube.
V roku 2012 navrhol ponorku Deepsea Challenger pre jednu osobu s rýchlym stúpaním a klesaním, ktoré je schopné odolať extrémnemu tlaku. Cameron s ňou preskúmal Challenger, najhlbšiu priehlbinu na svete, ktorá sa nachádza v Mariánskej priekope. Jeho výpravu aj stavbu ponorky zachytil dokument James Cameron's Deepsea Challenge 3D.