Vo veku 88 rokov zomrel legendárny francúzsky herec Alain Delon. V spoločnej tlačovej správe to v nedeľu oznámili jeho tri deti, informuje agentúra AFP.
Delon bol v posledných rokoch chorý. Zomrel obklopený rodinou vo svojom dome v Douchy približne 100 kilometrov južne od Paríža.
„Alain Fabien, Anouchka, Anthony a tiež (pes) Loubo s nesmiernou bolesťou oznamujú odchod otca. Zomrel pokojne vo svojom dome v Douchy, obklopený svojimi tromi deťmi a rodinou. V tomto nesmierne bolestnom čase smútku rodina žiada o rešpektovanie súkromia,“ napísali Delonovi potomkovia vo vyhlásení.
"Chystám sa odísť, ale neodídem bez toho, aby som vám poďakoval,“ povedal podľa francúzskej televízie TF1 Alain Delon niekoľko dní po prevzatí ocenenia na filmovom festivale v Cannes v roku 2019.
Čítajte viac Milovali ho mnohé, ale aj on okúsil, aké je to zostať so zlomeným srdcom! Osudové ženy Alaina DelonaAlain Delon bol jedným z najpopulárnejších hercov francúzskej kinematografie. Bol považovaný za jedného z najcharizmatickejších hercov na svete a vo Francúzsku aj za jedného z posledných príslušníkov generácie filmových hviezd, do ktorej sú zaraďovaní Romy Schneiderová, Yves Montand, Brigitte Bardotová, Jean Gabin či Jean-Paul Belmondo. Jeho meno bolo tiež synonymom mužskej krásy, konštatuje France Info.
Legendárny herec stvárnil postavy drsných aj romantických mužov.
Svoju kariéru začal v 50. rokoch, keď mal len 22 rokov. Najvýznamnejším hereckým obdobím Alaina Delona boli 60. a 70. roky, keď hral vo filmoch takých režisérov, ako boli Luchino Visconti (Rocco a jeho bratia, 1960; Gepard, 1963), Michelangelo Antonioni (Zatmenie, 1962), René Clément (V žiari slnka, 1960), Louis Malle (Podivuhodné príbehy, 1968), Jean-Pierre Melville (Samuraj, 1967 a Osudový kruh, 1970).
Fešák
Delon bol predovšetkým symbolom mužskej krásy, doma vo Francúzsku ho prezývali Fešák. Vďaka jeho príťažlivému zjavu, ktorý znepojojoval milióny ženských sŕdc, ho radi obsadzovali do filmových úloh mnohí režiséri a producenti. Mladším divákom utkvel v pamäti skôr v komickej polohe ako Julius Caesar v snímke i Asterix a Olympijské hry.
Alain Delon sa narodil 8. novembra 1935, na filmovom plátne sa objavil ako mladý začínajúci herec krátko po dvadsiatke. Svoju peknú tvár ukázal celkom logicky v romantickom filme Kristína (1957). V tomto filme hrá fešáckeho mladého dôstojníka, ktorý sa zaľúbi do mladučkej Kristíny (Romy Schneider). Osudovým sa toto stretnutie napokon stalo viac pre rakúsku herečku Romy Schneider (známa najmä z filmov o cisárovnej Sisi a Smrť v priamom prenose), ktorá sa do Delona vášnivo zaľúbila. Hoci sa nakoniec odlúčili, spomienka na ich vzťah v nich oboch žila dlhé desaťročia.
Delon je francúzskou ikonou, jednu z prvých charakterových úloh však dostal v talianskom filme Rocco a jeho bratia (1960) uznávaného režiséra Luchina Viscontiho. Rocco a jeho bratia je významným dielom svetovej kinematografie vďaka majstrovstvu, s akým podáva hlboko ľudský príbeh dramatický celkom odlišných súrodencov. V tomto filme Delon účinkoval po boku Annie Girardot či Claudie Cardinale a ďalších filmových hviezd a začal stúpať na výslnie.
Stúpajúca hviezda
Hlavnú úlohu stvárnil Delon aj v historickom dobordružnom filme Čierny tulipán (1964), ktorý vznikol v francúzsko-taliansko-španielskej koprodukcii. V tejto rozprávke pre dospelých je maskovaným zbojníkom, ktorý mečom napráva krivdy. V nasledujúcich snímkach vymenil meč za pištole.
Film Dvaja muži v meste (1973) dal Delonovi príležitosť účinkovať vo dvojici s hereckou legendou Jeanom Gabinom. Delon tu stvárňuje polepšeného bankového lupiča Gina a Gabin jeho vychovávateľa. Delonov Gino je trocha inou verziou postavy Jeana Valjeana z klasických Bedárov, aj jeho prenasleduje neúprosný policajt, ktorý u kriminálnikov neverí v žiadnu možnosť zmeny k lepšiemu.
Z prostredia mafiánskych gangov je ďalšia Delonova hviezdna postava vo filme Borsalino (1970), kde vytvoril hereckú dvojicu s Jeanom – Paulom Belmondom. Ako dvaja drobní podvodníčkovia v Marseilles 30. rokov sa pohybuijú na okraj podsvetia a bojujú o jednu ženu. Na úspešnú kriminálnu drámu potom nadviazal film Borsalino a spol. (1974).
Ostrého chlapca si Delon zahral ešte v roku 1980 vo filme Traja muži na zabitie, kde stvárnil ďalšieho z dlhej série akčných hrdinov. Opäť má po boku krásku a za sebou pár vybuchnutých áut či rozbitých tvárí. Na premiéru prišla aj Romy Schneider (zomrela o dva roky) a vraj spolu tancovali ako mladý zaľúbený pár.
Celkovo si Alain Delon zahral asi v stovke filmov, spomedzi tých neskorších si divácku obľubu získali napríklad akčná Smrť darebáka (1987), kde hrala po jeho boku Ornella Muti alebo dráma Nová vlna (1990) či Le Jour et la nuit (Deň a noc, 1997), objavil sa aj v ruskom filme S novym godom, mamy! (2012). Aj keď sa Alain Delon preslávil najmä akčnými krimi drámami, jeho poslednou veľkou filmovou úlohou zostane Caesar v komédii Asterix a olympijské hry, kde účinkoval spolu s Gérardom Depardieuom.
Alain Delon bol dvakrát ženatý, s herečkou Nathalie Barthelémy má syna Anthonyho. Potom mal dlhoročný vzťah s kolegyňou Mireille Darcovou, ale do manželstva druhý raz vstúpil s holandskou modelkou Rosaline van Breemen, s ktorou má dve deti Anouchku a Alaina-Fabiena. Za ženu svojho života Delon označil herečku Mireille Darc, s ktorou žil 15 rokov, až do roku 1984.
Filmy natočené od polovice 80. rokov už neboli také úspešné a Delon v roku 1998 ohlásil ukončenie svojej filmovej hereckej kariéry. Neskôr prijal iba drobné filmové roly, napr. vo filme Asterix a olympijské hry (2008).
Od 70. rokov začal Delom niektoré svoje filmy aj produkovať a v 80. rokoch sa pokúsil i o réžiu – vo filme Kto nastaví kožu (1981) a Bojovník (1983).
Čítajte viac Alain Delon: Mojej kariére niet čo vyčítaťJeho talent bol ocenený v roku 1985, keď získal francúzsku filmovú cenu César v kategórii najlepší herec za film Náš príbeh. V máji 2019 počas filmového festivalu v Cannes získal Čestnú palmu za svoju celoživotnú kariéru. „Je to trochu posmrtná pocta, ale ešte za života,“ zdôveril sa vtedy dojatý herec na pódiu Palais des Festivals.
Udelenie tohto ocenenia Delonovi však sprevádzali kontroverzné reakcie: bol obvinený z mizogýnie a homofóbie a vznikla aj neúspešná petícia za to, aby mu cenu na festivale neudelili.
V roku 1991 získal Delon hodnosť rytiera Čestnej légie a v roku 2005 bol vtedajším francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom povýšený do hodnosti dôstojníka Čestnej légie za osobný prínos pre svetové filmové umenie.
V roku 2019 Delon utrpel mozgovú príhodu a odvtedy sa jeho zdravotný stav postupne zhoršoval.
Posledné roky jeho života sprevádzali aj problémy medzi Delonovou osobnou asistentkou Hiromi Rollinovou a jeho deťmi, ktoré mali podozrenie, že ich otca izoluje od zvyšku sveta, psychicky ho týra, nazerá do jeho listov a zneužíva lekárske informácie. Právnou cestou Delonovci napokon dosiahli, že Rollinová sa vlani v lete z jeho domu odsťahovala. Nasledovali však aj spory medzi súrodencami, ktoré sa týkali starostlivosti o otcovo zdravie.