Ako u nás nová éra Panstva Downton vyvolala hádku

V lete sa k nám vracajú tiež staršie filmy, ktoré sme premeškali alebo na ktoré sme zabudli. Niekedy je to príjemné prekvapenie, niekedy sklamanie, a niekedy možno aj spor o to, aký ten film vlastne bol. S mužom sme si takto v jeden večer pozreli film Panstvo Downton: Nová éra, ktorý sa k nám tisol z ponuky Netflixu, lebo onedlho sa udeje niečo významné, čo s týmto filmom súvisí. Prezradím neskôr, zatiaľ ešte k samotnému filmu a k zvade o jeho kvalite.

24.08.2024 06:00
Downtown Abbey 2 Foto:
Červená knižnica v britskom predvedení je niečo iné než nejaký stredoeurópsky dievčenský románik.
debata (1)

Mlynček na sny

Panstvo Downton: Nová éra je romantická dráma z roku 2022 režiséra Simona Curtisa, usmievavého šesťdesiatnika, ktorý nakrútil napríklad Dámu v zlatom (2015) o zmiznutom Klimtovom obraze alebo Môj týždeň s Marilyn (2011). Celovečerný film v koprodukcii Veľkej Británie a USA vychádza z úspešného seriálu Panstvo Downton, o ktorom už každý filmový divák aspoň počul a má dobrú povesť. Tak sme sa na to dali.

Manžel príbeh priebežne nekomentoval, čo inokedy robí, ale na druhý deň ráno ho šmahom krátkej vety totálne zhodil: Ja si z toho včerajšieho filmu absolútne nič nepamätám. Pamäť mu inak funguje, znamenalo to, že nič vo filme za povšimnutie nestálo, čiže hlúposť.

Trailer k filmu Panstvo Downton.

Však už včera vlastne sucho poznamenal, vynorila sa mi červená knižnica. Dalo by sa s tým súhlasiť, ale predsa – červená knižnica v britskom predvedení je niečo iné než nejaký stredoeurópsky dievčenský románik. Veď oni to naschvál urobili v takom duchu, namietam. Preháňali, ale v tom bol práve humor. Muž sa len uškrnul. Briti-Nebriti, on je veľmi britký.

Mne film celkom dobre padol. Tvorcovia – scenár napísal Julian Fellowes, kameramanom je Andrew Dunn, v hlavnej úlohe slávna Maggie Smith – milo karikujú filmy s happy endom, ktoré v počiatkoch filmového priemyslu dominovali. Dnes je happy end skôr na posmech a filmový priemysel sa z továrne na sny stal skôr mlynčekom na sny, diváka stavia zoči-voči krutej realite a ešte krutejšej fantázii.

Vo filme Panstvo Downton: Nová éra dostali... Foto: Universal Pictures
Downtown Abbey Vo filme Panstvo Downton: Nová éra dostali hereckú príležitosť viacerí vynikajúci herci, ale žiari najmä Maggie Smith (známa z filmov o Harrym Potterovi či z dávneho hitu Smrť na Níle). Teraz hrá cnostnú starú mamu s veľkým prekvapením.

Nenormálne dobro

Veľkým lákadlom filmu je hviezda Maggie Smith (žiarila aj v snímkach o Harrym Potterovi či v dávnom hite Smrť na Níle), ktorá bude mať 28. decembra deväťdesiat rokov a už sa to začína spomínať. Aj televízne kanály pripravujú publikum na milé oslavy, oprávnene.

Herečka tiež v Downtone vytvorila vynikajúcu postavu kňažnej, ktorá je vtipná, originálna a známa z minulosti: Niekedy divák už nepotrebuje veľa, stačí pohľad na miláčika a slabiny filmu odpustí. Na tom stavajú rôzni výrobcovia pokračovaní. Diváci túžia vidieť svoje obľúbené postavy znova, hoci autori už nemajú čo k téme dodať. Ale – vždy sa niečo vymyslí, lebo keď je dopyt, je aj nápad, hoci by bol aj nudný.

Kalmanov deň, film Čítajte viac Zložité vzťahy štyridsiatnikov ukáže film Kálmánov deň. Nakrútil ho Szabolcs Hajdu

V tomto pokračovaní si to napokon celkom dobre vymysleli, nasadili magnet Maggie a išli cestou satiry a nostalgie. Úprimne je stvárnený svet aristokracie, ktorý stráca lesk, prestíž aj peniaze. A je to niečo podobne neúprosné a nostalgické, ako keď sa končila éra nemého filmu (asi práve pred sto rokmi, začalo sa to v roku 1927), čo je druhá linka snímky.

Vráti nás do tejto éry, ktorá pre mnohé herečky a hercov bola tragická. Iné je sa iba pred kamerou ukazovať a iné hovoriť. S jednou takou herečkou sa divák zoznámi a pobaví sa na jej prerode.

Film Square Festival, Jiří Suchý Čítajte viac Legendárny Jiří Suchý: Kolegovia zo Slovenska mi hlásili, že sa vracia starý režim

Prikvačili ju požiadavky zvukového filmu, ako aj celý hollywoodsky filmový štáb, ktorý sa hrou osudu ocitol v tej chvíli práve na panstve Downton. V minulosti by komedianti, a to ešte americkí, do tejto spoločnosti ani nenakukli, ale na zámku zateká strecha a na prenájme priestorov na nakrúcanie filmu sa dalo pekne zarobiť.

Tak sa v aristokratickom a luxusnom prostredí zámku začnú presúšať ľudia celkom iného typu, „ľudia od filmu“ a táto konfrontácia dvoch svetov – jedného škrobeného, druhého žoviálneho – je tiež zábavne spracovaná.

Služobníctvo je napríklad unesené, lebo prichádza aj slávna herečka, ktorú obdivuje. Počas filmovačky sa všetko pokazí a vzápätí sa to ako zázrakom napraví. Všetko do seba zrazu zapadá, nastáva všeobecná idyla, všetci sú šťastní, svet, aký v skutočnosti už neexistuje. Science fiktion s opačným znamienkom – nenormálne dobro.

Anna Jakab Rakovská Čítajte viac Anna Jakab Rakovská bude pani Duchoňová. Čo prezradila o novom filme?

Výnosné staré hriechy

Hereckú príležitosť dostali viacerí vynikajúci herci, ale žiari najmä už spomenutá Maggie Smith, ktorá hrá cnostnú starú mamu. Jedného dňa však zvolá rodinu a oznámi radostnú novinu – zdedila vraj vilu vo Francúzsku. Odkázal jej ju dávny ctiteľ, s ktorým prežila týždenný románik v onej vile.

Rodina je v rozpakoch. Čo to má byť? Je azda syn, ktorý sa starej mame narodil po deviatich mesiacoch od tej chvíle, dieťa tohto milenca? Rozvinú sa debaty, dohady, delikátne pochybnosti: Babka a toto?

Tvorcovia s britskou rafinovanosťou a noblesou hovoria: Vážte si život, aj keď ste v kaši

Hriešny sex, nevera? Románik? Všetko sa vyrieši šalamúnsky. Pohodička. Aj babkina povesť zostane čistá, aj zdedená vila pripadne rodine. Niektoré hriechy mladosti sú výnosné. Najpôvabnejším momentom filmu je však morálny prerod americkej herečky – z mrchy sa stáva svätica. Je to ozaj až komické, ale pohybujeme sa vo svete sladkej fikcie.

Mnohí diváci sa vyjadrili, že sú vďační za túto ilúziu harmónie, pohody, porozumenia, ktoré film s jemnou iróniou rozvíja. Keď si totiž uvedomíme, že keby všetko naozaj takto ľahko šlo vyhladiť a zlepšiť, nenudili by sme sa len na filme – ako môj muž – ale aj v živote.

Ako by to bol až triler o tom, že keď nie sú problémy, nastáva koniec, hrôza, a človek je šťastný iba vtedy, keď s niečím zápasí. Tvorcovia s britskou rafinovanosťou a noblesou hovoria: Vážte si život, aj keď ste v kaši.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #netflix