Tvorcovia snímky už vopred avizovali, že hoci v nej účinkujú mnohí známi a populárni herci, diváci mnohých nespoznajú. Okrem masiek k tomu prispievajú aj vynikajúce kostýmy. Preto nás zaujímalo, či boli šité na túto príležitosť alebo ich Sandra Žigová zháňala v bazároch.

„Kostýmy do filmov MIKI aj pripravovaného pokračovania s názvom ČERNÁK som zháňala hlavne vo vintage butikoch v Bratislave, Prahe i Viedni. Ale ikonické kostýmy pre Černáka som dala šiť, aby príbeh získal autentickú silu. Myslím čiernobiele vzorované sako s koženou klopou alebo kabát ťavej farby či strieborné sako na narodeninovú oslavu.“
Kostymérka ďalej približuje, že snahou filmárov bolo absolútne vystihnúť dobu, teda chceli zohnať všetko originálne z 90. rokov. „Iba v prípade, ak bolo nutné kostým pripraviť dvakrát či trikrát, pretože sa záber opakoval, som ho zháňala v obchodoch alebo ho dala šiť. Našťastie v čase natáčania boli 90. roky v trende, a tak som to mala trošku jednoduchšie. Súčasné oblečenie som však využívala len v absolútne nevyhnutných prípadoch.“
Niekomu sa môžu vkus a móda spred 30 rokov zdať dnes gýčové. Ako teda postupovali, aby ju vo filme stvárnili príťažlivo a kostýmy nevyzneli smiešne? Žigová odpovedá, že osobne v móde nepovažuje gýč za rušivý moment, sama rozlišuje len hranicu vkusu a nevkusu. „Deväťdesiate roky boli v zahraničí v módnom biznise symbolom opulentnosti. Výrazní boli návrhári ako Gianni Versace, Dolce&Gabbana či Thierry Mugler… Móda akejkoľvek doby ma fascinuje a inšpiruje. Predstavuje odraz histórie. Umenie, vkus a talent sú nadčasové. Pre mňa 90. roky charakterizujú unisex, farby a zábava. Pokúsila som sa môj pohľad na tie časy preniesť na plátno.“
Divák si pri sledovaní filmu v kine povie, že hercom kostýmy často svedčali. Čo považuje výtvarníčka za najvydarenejšie kreácie? „Mám svoje obľúbené výtvory, ale je ich veľa. Navrhla a obliekla som minimálne 3 000 kostýmov. Boli epizódne aj komparzné roly, ktoré ma veľmi bavili. Rada sa napojím na konkrétnu osobu, nechám sa inšpirovať chémiou, ktorá medzi nami vznikne. Herci aj ja z toho máme radosť. Mala som veľké šťastie, že v tomto filme hrajú samí úžasní herci.“

Chceme vedieť, či inšpiráciu čerpala aj v módnych časopisoch. „Zužitkovala som rôzne vlastné zážitky v módnom biznise z tej doby. Pracujem často inštiktívne, inšpirujú ma náhodné detaily, určitá energia herca, veľa podnetov. Ale to je vlastne celkom intímna záležitosť. S hercami sme si rozumeli, na pľace bolo plno kreativity a humoru. Dobrý herec si zmenu vizáže užíva.“

Krásna je napríklad „klobúková scéna“ na pohrebe, kde sú Rebeka Poláková ako Mikiho manželka Iveta a Anna Javorková v úlohe jeho matky v čiernych smútočných klobúkoch. Ako sa zrodila táto zvláštna pieta? Aké klobúky kostymérka využila? Nové či staré?

„Pohreb Mikiho brata Vladka bola veľmi dôležitým momentom filmu. Veľmi emotívny. Snežilo nám a scéne dominovali klobúky hlavných predstaviteliek a Mikiho červená kravata. Mali podporiť vizuálnu stránku daného obrazu. Napokon, je to vyústenie prvého dielu filmu.“
Pozorný divák si všíma aj to, čo mali herci obuté. Využili filmári značkové tenisky? Dali sa vôbec ponachádzať také staré topánky? „Nosenie značkových tenisiek zo západu bolo v tej dobe najviac cool! Áno, všetky topánky sú naozaj z tej doby. Nosili sa k rifliam do pása, väčšinou mrkvového strihu, ktoré obzvlášť dobre sedeli pozadiam kulturistov.“

Kde sa teraz, po skončení filmovania, všetky filmové kostýmy nachádzajú? Nebude z nich výstava? Žigová vraví, že všetky sú archivované v kostymérni a ich osud určuje producent. Na laika takáto práca možno pôsobí hravo a zábavne, no renomovaná kostymérka (vytvárala kostýmy aj pre ďalšie Kronerove filmy Šťastný nový rok 2 či Love 2 alebo pre seriál Vedma) pripomína, že každá jej práca si vyžaduje absolútne dôkladnú a perfektnú prípravu, až potom sa môže začať hrať.
Ako vznikal MIKI
projekt MIKI sa nakrúcal 62 dní. Nevznikal len film, ale aj televízna miniséria s rovnakým názvom.
vo filmovacom štábe sa vystriedalo vyše 170 členov
vo filme si zahralo 107 hercov a vyše 1 300 komparzistov
na nakrúcania zohnali viac ako 200 dobových áut
Sandra Žigová dala dokopy viac ako 2 700 kostýmov
predstaviteľ Mikiho, Milan Ondrík, sa pre nakrúcanie stretol so samotným Mikulášom Černákom
nakrúcalo sa v rozličných lokáciách Slovenska (Sliač, Poprad, Modra, Brezno, Banská Bystrica,Telgárt, Šumiac, Viničné, Močiar, Sence, Trnava, Bratislava…), ale aj v maďarskom Györi či českom Znojme
vo filme uvidíte aj zahraničné tváre, napríklad herca Iva Krešića z Bosny a Hercegoviny, ktorý sa všetky svoje repliky naučil v dokonalej slovenčine. Maďarský herec Gustáv Dietz ho nasledoval – a naučiť sa repliky foneticky po slovensky ho stálo značné úsilie! Žiaľ, na pľaci zistil, že sa naučil repliky Mikiho, a tak museli tvorcovia na jeho fonetickú výslovnosť rezignovať.