Začiatkom 80. rokov si spisovateľ Michael McDowell všimol úspech snímok ako Poltergeist a Krotitelia duchov, ktorý spočíval v zjemnení hororových prvkov tak, aby boli prijateľnejšie pre široké publikum.
Toto spolu s nepríjemnou skúsenosťou s novými susedmi ho inšpirovalo k napísaniu príbehu, v ktorom prekrútil zaužívané stereotypy – v jeho verzii sa dobrácki duchovia potrebujú zbaviť otravných ľudí, ktorí sa nasťahovali do ich domu.
Na pomoc si preto povolajú „bioexorcistu“ menom Betelgeuse, teda Beetlejuice. Jeho meno inšpirovala hviezda, ktorá je súčasťou konštelácie Orion a počas zimy sa dá spozorovať zo severnej pologule.
McDowellov scenár, na ktorom sa neskôr podieľal aj Warren Skaaren, sa napokon dostal do Warner Bros. Studios, kde sa stretol s rôznymi reakciami – niektorí ho zbožňovali, iným sa zdal až príliš „uletený“ na to, aby oslovil bežného diváka. Napokon sa však rozhodli riskovať to a pustiť sa do práce.
O režírovanie projektu mal záujem Tim Burton, ktorého najväčšia sláva mala ešte len prísť. V roku 1985 debutoval so snímkou Pee-weeho veľké dobrodružstvo, ktoré bolo veľkým hitom – tešil sa úspechu u kritiky aj u divákov. Štúdio odobrilo Burtona ako režiséra Beetlejuicea a natáčanie s relatívne malým rozpočtom (13 miliónov dolárov, z toho iba jeden milión na špeciálne efekty) sa mohlo začať.
Čítajte viac Návrat Burtonovho excentrického démona sa vydaril. Beetlejuice nestratil svoje čaro ani po vyše 35 rokochPrefíkaný bioexorcista
Manželia Barbara (Geena Davisová) a Adam (Alec Baldwin) Maitlandovci plánujú stráviť dovolenku úpravami svojho idylického domčeka. Počas cesty z mesta však havarujú, a keď sa vrátia domov, zistia, že sa nevidia v zrkadle – sú totiž mŕtvi, a aby toho nebolo málo, nemôžu opustiť svoj dom.
To by nebolo také hrozné, keby sa doň nenasťahovala rodina Deetzovcov – realitný developer Charles (Jeffrey Jones), jeho druhá manželka, konceptuálna umelkyňa Delia (Catherine O'Hara) a dcéra Lydia (Winona Ryderová), milovníčka gotického štýlu, ktorá dokáže vidieť duchov. Deetzovci majú s domom veľké plány – chcú ho zrekonštruovať v postmodernom štýle.
Mŕtvi manželia medzitým navštívia záhrobie, ktoré tvorí komplexný byrokratický systém. Cesta na druhý svet nie je vôbec jednoduchá – Maitlandovci musia zostať v dome ešte ďalších 125 rokov. Keďže nevidia inú možnosť, ako sa z ošemetnej situácie dostať, rozhodnú sa najať si služby prefíkaného bioexorcistu Beetlejuicea (Michael Keaton), ktorého úlohou je vyhnať Deetzovcov preč z domu.
Obsadenie mohlo vyzerať úplne inak
Burton trval na obsadení Michaela Keatona do titulnej úlohy napriek tomu, že sa mu v tom čase ako hercovi veľmi nedarilo. Keaton ponuku dvakrát odmietol, kým sa ju napokon rozhodol prijať. Dnes by sme si veru len ťažko vedeli predstaviť lepšieho Beetlejuicea – Keaton sa vo veľkom spoliehal na improvizáciu. Paradoxne sa vo filme objavil len na 17 minút, no napriek tomu zanechal nezabudnuteľný dojem.
Lydiu si mohla zahrať Sarah Jessica Parkerová, Juliette Lewisová, Alyssa Milanová či Jennifer Connellyová, napokon sa však ušla Winone Ryderovej. V tom čase mala iba 17 rokov a hoci to nebola jej prvá rola – debutovala v snímke Lucas (1986) – otvorila jej dvere do sveta hviezd. Lydiu pritom v jednej verzii scenára nečakal práve šťastný koniec – mala zomrieť počas požiaru a zostať strašiť v dome. Štúdio s tým však nesúhlasilo – vďakabohu.
Zaujímavosti o filme Beetlejuice
- štúdio chcelo, aby sa volal House Ghosts (Domáci duchovia)
- Alec Baldwin sa bál, že mu film zničí kariéru
- kultovú scénu s piesňou Day-O takmer vystrihli
- ide o najobľúbenejší film Michaela Keatona, v ktorom hral
- Beetlejuice obsahuje odkazy na snímky Mucha či Kabinet doktora Caligariho
Do úlohy Barbary tvorcovia zvažovali Lauru Dernovú, Kirstie Alleyovú či Sigourney Weaverovú, napokon však voľba padla na Geenu Davisovú. Deliu mala zase hrať Anjelica Hustonová, ktorá si neskôr zahrala Morticiu Addamsovú.
Beetlejuice sa so sumou vyše 73 miliónov dolárov stal 10. najzárobkovejším filmom roka 1988. Jeho popularita sa neprejavovala len finančným úspechom, viaceré „hlášky“ z filmu sa stali súčasťou popkultúry. Beetlejuice bol zároveň prvým DVD, ktoré spoločnosť Netflix poslala zákazníkovi – v čase, keď ešte neexistoval streaming.
Tvorcovia dlho premýšľali nad pokračovaním a v 90. rokoch prišli s nápadom „havajského Beetlejuicea“. Našťastie sa to neuskutočnilo.
Tim Burton sa opäť našiel
Plnohodnotné pokračovanie s názvom Beetlejuice Beetlejuice malo premiéru na medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach a momentálne je aj v slovenských kinách. Keď Tim Burton videl Keatona po vyše 30 rokoch v kostýme Beetlejuicea, bolo to preňho neskutočné.
„Jednoducho do toho vhupol späť. Bolo to trochu strašidelné pre niekoho, kto sa o to možno až tak príliš nezaujímal. Bolo pre mňa také krásne vidieť celé herecké obsadenie, ale on, akoby posadnutý démonom, do toho priamo skočil,“ uviedol režisér. Ľudia sa ho vraj neustále pýtajú, ako sa Beetlejuice vyvinul za tie roky – „Ja sa len zasmejem – nevyvinul sa!“
Burton sa už od pôvodného filmu identifikoval s Lydiou. „Bola to postava, ktorej som rozumel, ktorá vo mne vyvolávala silné pocity. Nový film sa pre mňa stal veľmi osobným, prostredníctvom Lydiinej postavy. Čo sa stalo s Lydiou? Viete, čo sa deje s ľuďmi? Čo sa deje s nami všetkými? Aká je vaša cesta od gotického, trochu čudného tínedžera k tomu, čo sa s vami stane o 35 rokov neskôr?“ pýta sa.
„Niekedy, ako starnete, strácate kúsok zo seba. Presne tak som sa cítil aj cítim. Idete nejakou cestou – pre mňa to bolo, že som začal robiť filmy, nejaké dobré, nejaké zlé, vydáte sa na cestu. Preto je to pre mňa dôležitejšie a osobnejšie, všetky tie pocity.“
Burton priznal, že v posledných rokoch stratil sám seba aj svoj záujem o filmy. „Mal som pocit, že už mám dosť štúdií, mám dosť tohto všetkého.“ Pokračovanie Beetlejuicea mu však prinavrátilo takmer stratenú vášeň pre kinematografiu.
„Pochopil som, že jediným spôsobom, ako byť úspešný, je, že musím mať rád to, čo robím. Čo sa týka tohto, jednoducho ma to bavilo a robil som to rád.“
Režisér sa snažil vrátiť k základom práce s dobrými hercami a bábkami, a vďaka tomu opäť našiel dôvod, prečo miluje filmovú tvorbu. Tvrdí, že jeho cieľom nebolo natočiť pokračovanie pre peniaze.