Agrofilm v Nitre uvedie 82 filmov o tom, čo všetko trápi roľníkov. Vstup je zadarmo

Ako sa správame k zemi, z ktorej povstal život, ako na nej hospodárime? Práve tieto otázky nastoľuje najstarší medzinárodný filmový festival s tematikou vzťahu ľudí k pôde, výžive a prírode vôbec Agrofilm, ktorý sa po 40. raz začal v Nitre.

01.10.2024 08:00
agrofilm 2024 Foto:
debata

Filmov, ktoré si všímajú rôzne podoby ľudského vzťahu k prírode, je veľa. Agrofilm je jedinečný v tom, že sústredil pozornosť na to, ako poľnohospodárstvo, v širšom zmysle potravinové hospodárstvo a výživa ľudí ovplyvňujú životné prostredie a život každého z nás.

Maďarský film Štyri ročné obdobia včelárenia. Foto: archív Agrofilmu
Agrofilm Maďarský film Štyri ročné obdobia včelárenia.

Pri jeho zrode v roku 1981 stáli dvaja veľkí vizionári – zakladateľ slovenského poľnohospodárskeho výskumu akademik Ján Plesník a Dušan Roll, otec Bienále ilustrácií Bratislava. Agrofilm nesie pečať doby rozdelenej železnou oponou a studenou vojnou – jeho ústredné motto znelo Všetkým ľuďom chlieb a mier. Je nadčasové.

Mier je stále krehký a potravín napriek ich prebytku vo vyspelom svete nemá ľudstvo stále dosť. Jedna miliarda ľudí je podvyživená, ale stámilióny ľudí, ktorí sa najedia dosýta, trpia obezitou a rôznymi alergiami. Trpí však aj naša Zem – planéta aj plodonosná vrstva zeme, v ktorej sa rodí obilie, ryža, kukurica, rastie tráva pre dobytok. Pôda – naša živiteľka začína byť chorá. V snahe mať dosť potravín sme jej ublížili. Agrofilm, ktorý spočiatku burcoval najmä k dostatku potravín, dnes upriamuje pozornosť na to, aby sme si neodrezali konár, na ktorom sedíme.

Francúzsky film FR 1 Pastierska nádej Foto: archív Agrofilmu
Agrofilm Francúzsky film FR 1 Pastierska nádej

Jednou z tvárí tohtoročného Agrofilmu je známy slovenský ovocinár Ľudovít Vašš, muž, ktorý podobne ako zakladateľ Agrofilmu akademik Ján Plesník hľadí do minulosti, aby v postupoch našich predkov našiel odkaz pre súčasnosť a budúcnosť. Vašš, ktorý sa zaslúžil o oživenie zabudnutých krajových ovocných druhov, pripomína, že „má zmysel poznať príbehy poľnohospodárov, pretože poľnohospodárstvo formuje našu súčasnosť a budúcnosť.“

Poľnohospodárstvo dnes vnímame najmä cez jedlo. Snímky, ktoré premietnu na tohtoročnom Agrofilme – dovedna ide o 82 filmov zo 17 krajín – upriamujú pozornosť na život farmárov, a na to, čo ich trápi. Vašš prostredníctvom STVR pozval najmä mladých ľudí na festival slovami: " To, čo dnes vkladáme do úst, bude obrazom budúcej krajiny."

Nemecký film Pôžitok s trpkou chuťou - paradajky. Foto: archív Agrofilmu
Agrofilm Nemecký film Pôžitok s trpkou chuťou - paradajky.

Kto urobil Nitru svetovou

Vašš vystihol situáciu, v akej sa nachádzame. Dnes 99-ročný Ján Plesník zažil počas svojho života časy, keď chlieb sa v slovenských domácnostiach dával pod zámku. Nebola náhoda, že tento vedec medzinárodného rangu sa pričinil nielen o založenie a vzostup slovenského poľnohospodárskeho výskumu – Nitra bola v jeho časoch významným centrom biotechnológií pre východnú Európu.

Český film Kávová budúcnosť Foto: archív Agrofilmu
agrofilm Český film Kávová budúcnosť

Keď sa Plesník na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia dozvedel, že Krátky film Praha vidiac rastúcu popularitu pardubického Technofilmu a ostravského Ekofilmu zvažuje založenie festivalu s agrotematikou, urobil všetko preto, aby ho dostal na Slovensko. Nitru uvidel ako centrum vedy a umenia.

K realizácii tohto zámeru Plesníkovi dopomohol Dušan Roll, muž znalý ducha, aj pravidlá umeleckého sveta, ktorý vytvoril štatút Agrofilmu. Roll sa stal na 22 rokov šéfom poroty festivalu, ktorý pritiahol do Nitry tvorcov pozoruhodných filmov zo všetkých kontinentov sveta. Od založenia festivalu je členkou poroty profesorka Mária Kadlečíková, významná vysokoškolská pedagogička na SPU v Nitre, prvá slovenská agrárna diplomatka. Po vzniku Slovenskej republiky bola prvou stálou predstaviteľkou SR pri FAO-OSN.

„Dnes si už len málokto spomína na to, že pri zrode Agrofilmu stálo aj FAO a to vďaka dobrým vzťahom medzi jeho zakladateľom akademikom Jánom Plesníkom a vtedajším riaditeľom divízie FAO pre živočíšnu výrobu a zdravia zvierat profesorom Jasierowským. Dokonca Svetová organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) bola až do roku 2010 uvádzaná ako spoluorganizátor,“ spomína Mária Kadlečíková.

Dodnes FAO udeľuje svoju cenu, ktorá nesie podobu egyptského boha poľnohospodárstva a plodnosti – Osirisa. V medzinárodnej výberovej porote je vždy zastúpený aj predstaviteľ FAO.

Festivalové filmy sú zadarmo

Ako vidno, za budovaním prestížnej pozície Agrofilmu stálo veľa ľudí. Kadlečíková spomína, že na rozdiel od iných filmových festivalov s pôdohospodárskou tematikou, Agrofilm dnes patrí medzi festivaly s najdlhšou tradíciou. Prejavuje sa to aj na zastúpení filmov.

Diváci môžu sledovať festivalové filmy 6 dní prostredníctvom on-line premietania až do soboty 5. októbra. Organizátor podujatia Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum v Lužiankach pripomína, že vstup je voľný. Dokumenty budú premietané na akademickej pôde na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, na Technickej univerzite vo Zvolene a Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Rovnako si môžu diváci zájsť na dobrý dokument do Tatranskej Lomnice, do Múzea TANAPu, do kaštieľa v Rišňovciach alebo do Kultúrneho centra Malý Berlín v Trnave. V Štiavnických Baniach uvidia festivalové filmy aj žiaci – sokoliari. Premietať sa bude aj na domovskom plátne v NPPC v Lužiankach a v Bratislave a tiež v kinosále Mlyny Cinemas v Nitre. Spolu je to 11 premietacích miest naprieč Slovenskom.

V stredu 2. 10. 2024 o 10. hodine sa v priestoroch NPPC v Lužiankach začne diskusné fórum na tému Pôda – naša živiteľka. Nebude chýbať ani tradičná umelecká bodka za odbornými témami a tou bude tentoraz vernisáž výstavy výtvarníkov Lucie Huňady Kubalovej a Jána Huňadyho. Medzinárodná porota Agrofilmu si už pozrela a ohodnotila spolu 44 vybraných súťažných filmov. Porotcovia udelili spolu 14 cien.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pôda #príroda #film #Agrofilm #roľníci