Vrchný inšpektor Stephan Derrick sa na televíznych obrazovkách zjavil po prvý raz v nedeľu 20. októbra 1974. Úvodná epizóda, ktorú si pozrelo až 31 miliónov divákov, príliš nenadchla. Kritika nešetrila tvorcov ani hlavného predstaviteľa.
„Už po prvom dieli kriminálneho seriálu má človek pocit, že neponúkne nič nové,“ zhodnotili noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Neisté začiatky
Recenzie dielu vyčítali, že zobrazuje priveľa násilia, scenár bol vraj povrchný, deju chýbalo napätie, dialógy zneli neprirodzene a hrdina – chabá napodobenina Humphreyho Bogarta – pôsobil príliš slušne a uhladene ako z reklamy na pánsku módu.
Hlavným problémom bolo, že si tvorcovia zvolili nevhodný spôsob rozprávania. Ovplyvnení americkým krimiseriálom Columbo sa totiž rozhodli, že aj v Derrickovi ukážu páchateľa hneď na začiatku. To však divákom nevyhovovalo. Chceli sledovať pátranie po vrahovi a jeho odhalenie malo byť vyvrcholením deja.
Čítajte viac Nemecký krimiseriál Miesto činu slávi 50 rokov! Popularita neutícha, čím boduje?Filmári si chybu uvedomili, ale nemohli ju hneď napraviť, lebo mali nakrútených už jedenásť častí. Zmeny preto nastali až v roku 1975. „V budúcnosti sa dej sústredí výlučne na postavu inšpektora. Publikum dostane informácie iba od neho,“ ohlásil Tappert.
Snaha o reparát vyšla. „Derrick-Tappert stratil svoju povestnú bezmocnosť a hra konečne získala napätie… Slušný pokus, ako seriálu pomôcť na nohy,“ uznanlivo komentoval jeden z kritikov. Ocenili to aj diváci, ktorí si Derricka postupne obľúbili.
Určite to bolo i vďaka tomu, že v západonemeckej televízii (diváci mali na výber len medzi dvoma verejnoprávnymi kanálmi a jedným regionálnym, súkromné stanice ešte nejestvovali) boli v tom čase detektívne seriály skôr výnimkou.
Tajomstvo úspechu
Najväčšiu zásluhu na tom, že si Derrick predsa len získal priazeň divákov, majú jeho skúsení tvorcovia a sympatickí herci. Hlavným scenáristom všetkých častí bol jeden z najznámejších nemeckých autorov Herbert Reinecker (1914 – 2007), ktorý mal už za sebou prácu na rôznych kriminálnych filmoch či na seriáli Der Kommissar.
V niektorých jeho detektívkach účinkoval aj Tappert, a keď sa pripravoval nový seriál, producent ho navrhol na hlavnú úlohu. Herec, ktorý pôvodne pracoval ako účtovník a k hraniu sa dostal iba náhodou, sa ukázal ako správna voľba.
Čítajte viac Pred 100 rokmi sa narodil herec Horst Tappert, preslávený ako inšpektor DerrickRovnako ako Fritz Wepper v role jeho asistenta Harryho Kleina. Zaujímavé je, že táto postava najprv vystupovala v seriáli Der Kommissar, odkiaľ prešla k Derrickovi.
V seriáli sa vyskytlo niekoľko pochybení – hlavného hrdinu napríklad označujú za vrchného inšpektora i po tom, čo tú funkciu v roku 1975 polícia nahradila „komisárom“.
V prvých častiach Derrick fajčí, neskôr vystupuje ako zarytý nefajčiar. To však boli maličkosti, ktoré diváci zrejme ani nepostrehli. Tappert s typickými „vačkami“ pod očami vytvoril postavu, ktorá sa tešila popularite až do konca seriálu.
Prečo mal toľko fanúšikov? Slávny taliansky spisovateľ Umberto Eco bol presvedčený, že je to preto, lebo starý detektív z Mníchova stelesňuje priemerného človeka, s ktorým sa tak môžu stotožniť všetci diváci, ako svojho času napísal pre denník Süddeutsche Zeitung.
„Derrick je vo svete obrazom dobrého Nemca, preto ho majú radi,“ usudzoval zase Tappert.
Poslednú časť ZDF odvysielala 16. októbra 1998. Hlavný predstaviteľ mal vtedy 75 rokov, hoci nemeckí policajti do dôchodku odchádzali v šesťdesiatke. Herec mal už toho dosť, chcel skončiť. Tvorcovia sa s Derrickom rozlúčili úctivo – preložili ho do Haagu k Europolu.
Čítajte viac Ján Mojto - Slovák, čo robí svetové filmy a seriály. Siahol si aj na OscaraSeriál slávil úspech nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí. Dávali ho i v Mongolsku, Indonézii, Japonsku či v Austrálii. Už za socializmu ho prevzala aj Československá televízia, nadabovali ho do desiatok jazykov od angličtiny cez albánčinu až po afrikánčinu a čínštinu.
V našich končinách mu prepožičal hlas nebohý herec Stano Dančiak. „Boli sme dobrí kamaráti. Povedal mi, že ho dabujem najlepšie na svete,“ zaspomínal si na Tapperta.
Zatratený pre službu v SS
V Nemecku seriál viackrát reprízovali až do apríla 2013, keď jeden sociológ náhodou narazil na neznáme fakty z Tappertovej minulosti. Vysvitlo, že ho v marci 1943, keď mal 19 rokov, evidovali ako príslušníka Waffen-SS, divízie Totenkopf. Prihlásil sa tam dobrovoľne, bojoval v Sovietskom zväze, kde ho dvakrát zranili. Dlhý čas strávil v lazaretoch.
Čítajte viac Predstaviteľ Derricka bol členom SSČo presne robil a či mal na rováši aj vojnové zločiny, nie je známe. Posledný zachovaný dokument o ňom pochádza zo septembra 1943.
Tappert sa už k tomu nemohol vyjadriť, zomrel v decembri 2008 ako 85-ročný na následky ťažkej cukrovky. To, že bol esesák, však nevedela ani jeho rodina, pred všetkými to tajil a o tom, kde bol počas druhej svetovej vojny, veľa nerozprával.
„Otec mi vždy hovoril, že bol ako vojak v Rusku, kde ho zranili, a potom sa už na front nevrátil. Nové informácie naňho vrhajú veľmi nepriaznivé svetlo,“ prezradil jeho najmladší syn Ralph. Netušil, že im otec klame, a ako priznal, ťažko sa s tým vyrovnáva.
Čítajte viac Zrušili reprízy seriálu Derrick, dôvodom je hercova minulosť v SSTapperta, ktorý sa vďaka Derrickovi preslávil aj zbohatol, osud ušetril hanby, no seriál na to doplatil. Správa vyvolala pohoršenie a európske televízie program okamžite stiahli z obrazoviek.
Zvláštne je, že Derrickovi uškodili staré hriechy hlavného predstaviteľa, ale to, že bol nacistom a verným sluhom hitlerovskej propagandy scenárista Reinecker, nikomu neprekážalo.
Čítajte viac Zomrel herec z legendárneho seriálu DerrickZDF sa od Tapperta dištancovala a vyhlásila, že seriál už nebude vysielať. Hercovi bývalí kolegovia sa ho zastali a rozhodnutie kritizovali. „Minulosť každej osoby treba vnímať vo vzťahu s dobou,“ upozornil Wepper.
„Zatratiť kultový seriál iba preto, že história jedného predstaviteľa vyvoláva otázky, je podľa mňa prehnané a povýšenecké voči divákom,“ zdôvodnil. Televízia však Derrickovi neodpustila…