Nosič poetiky
„Večer vždy bežím do ďatelín, koľko ich rastie na svete/že každá o srdce sa delí, len ja viem a vy neviete.“ Jeden z prvých hudobných textov Kamila Peteraja Z ďatelín, ktorý napísal pre skupinu Prúdy v 60. rokoch. Kamil Peteraj určite vie niečo, čo my nevieme, pretože sa mu už dlhé roky darí tvoriť piesne, ktoré sa stávajú hitmi a ich slová nám znejú v ušiach aj po rokoch. Peteraj pritom dokáže rovnako presvedčivo vložiť svoje slová do úst mužom aj ženám rôzneho veku, temperamentu, spevákom a speváčkam celkom odlišného charakteru. „Musim to každému ušiť na mieru ako dobrý krajčír,“ povedal v dokumente Textári. Potvrdili to osobné výpovede viacerých interpretov, ale najmä to vždy znova a znova potvrdí nová pieseň, ktorá jednoducho sadne tak, že je veríte. Každé slovo.

Doma má trinásť sošiek z Bratislavskej lýry a spústu LP platní aj CD albumov, ktoré vznikli jeho pričinením, dokonca aj nádherné knihy, ktorý vydal spolu s maliarom Martinom Augustínom. Výpočet spoluprác by bol dlhý, od Mariána Vargu a Pavla Hammela cez Modus a Mariku Gombitovú, Mekyho Žbirku, Roba Grigorova, Kristíny a mnohých ďalších. Pre nás, čo si už dačo pamätáme, stačí vidieť obal LP platne či ukážku z videa, aby sa nám oživili spomienky na piesne, s ktorými sme rástli. No v tomto prípade zďaleka nejde o nostalgiu, čo si všetko prikrášľuje: v ušiach nám znie defilé krásnej hudby, rovnako krásnych textov a skvelých interpretov a to všetko vyklíčilo rovno pod našimi oknami! Chutia ako dôverne známy domáci koláč, pri ktorom sme si možno nie vždy uvedomovali, aká je to pôsobivá ukážka kvality a že obstojí aj v tej najväčšej konkurencii. „Nemáme inú šancu, ako byť najlepší, inak by po nás zostali len smeti,“ zhodnotil Kamil Peteraj.

Na začiatku, kým sa stal z básnika textárom, sa zoznámil s hudbou a na konzervatóriu študoval hru na husle. A keď dostal prvú ponuku napísať hudobný text, myslel si, že to bude jednoduchšie ako báseň, ako priznal v dokumente. Ako veľmi sa mýlil, zistil už onedlho. Ani po rokoch však neprestal byť básnikom, to len poézia si v populárnej hudbe „našla nosič“.

Keď ste so sebou spokojný, skončili ste
Kamil Peteraj nechal v dokumente divákov nazrieť do svojej textárskej dielne, ale poodkryl dvere aj do svojho života. Vďaka tomu spoznáme, ako ho učiteľ huslí naučil, že ak chcete niečo dosiahnuť, na všetko musíte mať metodiku, aj kto mu prvý ukázal, že populárna hudba môže mať latku naozaj vysoko – textárom sa stal po tom, ako mu Marián Varga pustil nahrávku Čiernej ruže. Hudobné vzdelanie Peterajovi určite pomáhalo tvoriť hity, kde hudba s textom a aj s interpretom sedí ako uliata. No zároveň ho skúsenosť naučila, že iba keď máte úspech, všetci vám klopú na dvere, inak je u vás ticho. Zaujímavé boli aj výpovede spolupracovníkov, kolegov aj samotných interpretov textárových slov. Literárny vedec Marián Andričík upozornil na detaily známych skladieb, Marika Gombitová priznala, že v piesňach, ktorú pre ňu písal, ju spoznal. A Robo Grigorov citoval úryvok „v živote sa musíš skúšať sám“ s dovetkom, ktorý je najkrajším vyznaním – také piesne chcem spievať!

„Peteraj má v sebe melanchóliu Jesenina, radosť Préverta, filozofickú hĺbavú múdrosť Holana. Pritom je jasný a zrozumiteľný. Vnímavý pragmatik. Rozum s citom. Navyše spevný. Textuje prirodzene, ako keď chlapi kosia lúku. S eleganciou i akousi nehou. Cíti výšky i priepasť v duši. Veríte mu, pretože vám číta z dlaní,“ hovoria tvorcovia. „Keď ste so sebou spokojný, skončili ste,“ hovorí Kamil Peteraj.
Dokumentárny cyklus Textári otvára truhlicu s „rodinnými pokladmi“, ktoré sú nám známe a blízke a odhaľuje hodnotu slovenskej populárnej hudby v uplynulých desaťročiach. Už teraz sa môžeme tešiť na ďalšie časti, v ktorých nazrieme do života a tvorby ďalších výnimočných textárov ako Boris Filan, Ľuboš Zeman, Milan Lasica, Ján Štrasser, Daniel Hevier, Peter Uličný, Martin Sarvaš, Jozef Urban a Vlado Krausz. Každý z nich prináša svoj jedinečný pohľad na život. „Tento cyklus je viac ako len dokumentárny seriál – je to cesta k pochopeniu a oceneniu práce tých, ktorí svojimi slovami obohatili životy ľudí,“ uzatvára Slovenská televízia.