Ste z bosnianskeho Mostaru, ako sa vám hralo v slovenskom filme?
Naše jazyky sú podobné, mohol som si aspoň trénovať mozog, aby som sa naučil správny prízvuk. Študoval som si informácie o slovenskej mafii v tých časoch, ale o Robertovi Holubovi, ktorého hrám, som netušil, kým som nedostal rolu. Je veľmi zodpovedná úloha, ak hráte skutočnú postavu. Produkcia filmu bola veľmi profesionálna, zásobili ma všetkými potrebnými informáciami o postave, zohnali mi jazykového kouča na slovenčinu a niečom som si hľadal na internete aj sám.
Nevydesila vás postava samotného Holuba?
Keď hrám, musím sa snažiť stať sa ním, chápať jeho rozhodnutia a činy. Nemám ho súdiť, hoci v skutočnosti bol naozaj desivou postavou podobne ako Miki a ďalší mafiáni v tej dobe. Hrať zloduchov je však zaujímavá výzva. Herci väčšinou radšej hrajú zlých chlapíkov ako dobrákov.
Mali ste v Bosne podobné mafiánske skupiny ako boli černákovci?
Áno, mal som 12 rokov, keď bola vojna v bývalej Juhoslávii. Veľmi dobre si na to pamätám, mal som strach. Ako herec si v mozgu uchovávate aj zlé spomienky a keď máte hrať, siahnete po nich a použijete ich. V 90. rokoch ste také typy videli v uliciach, v Bosne aj každej krajine bývalej Juhoslávie.
Myslíte si, že film Černák by zaujal aj divákov v Bosne?
Určite, pretože väčšina ľudí sa ma už teraz pýta, kde si film môžu pozrieť, čakajú naň. Videl som ho v ponuke Netflixu, ale u nás v Bosne sa ešte nedá vidieť. Iste by zaujal aj ľudí v Chorvátsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine. Ľudia príbeh pochopia, možno ani nebude treba veľa titulkov.
Sledujete aj súčasnú slovenskú politickú situáciu?
Nezaujímam sa veľmi o politiku, myslím si, že všetci ľudia by mali byť bratmi, byť si rovní. Rád si myslím, že v nás všetkých je zdravé jadro.

Na filme Černák pôsobí desivo prepojenie mafie na politiku. Bolo to tak aj u vás v Bosne?
Mnohé filmy na streamovacích službách otvorene ukazujú takéto prepojenia, nie je to žiadne tajomstvo. Pamätáte si na vynikajúci seriál o cirkvi Mladý pápež s Judeom Lawom či seriál Domček z kariet s Kevinom Spaceym? Je to dobre známe a vtipné je, že hoci o tom všetci vieme, nič s tým nerobíme. Alebo s tým možno nič urobiť nevieme.

Milan Ondrík často hovorí, že točí takéto filmy ako memento, aby sa čosi také viac neopakovalo. Ale funguje to?
Hm, nedávno som bol na koncerte kapely Depeche Mode, ktorá má album s názvom Memento mori. Čo povedal Milan, dáva zmysel. Možno nemáme toľko sily, ale môžeme aspoň poslať správu. Nikdy by sme o takýchto veciach nemali prestať hovoriť.