Básnik v maske textára
Peter Uličný píše, akoby sa mu nechcelo – a potom cestou v taxíku na škatuľke od cigariet stvorí hit. Presne tak vznikla populárna „haberovka“ Je to vo hviezdach – pretože autor otáľal s termínom odovzdania. V dokumente Textári v nedeľu 23. februára na Dvojke spoznáte nielen umeleckú tvorbu a osobnosť Petra Uličného, ale aj zákulisie slovenskej populárnej hudby.
Divák sa ocitne na konci 80. rokov, ktoré boli aj koncom jednej spoločensko-politickej éry, keď rebelský bigbít znel čoraz hlasnejšie, priamo uprostred diania. „Najoptimistickejšia pesnička bola asi o mŕtvole v pitevni,“ spomína Paľo Habera na svoju undergroundovú kapitolu s Andrejom Šebanom v kapele Tristo hrmených. Texty pre nich aj pre Demikát písal Peter Uličný, ktorý práve hľadal svoj svet a o tom, ho obklopovalo, si myslel svoje. Názov jednej z jeho vtedajších piesní v podaní Mariána Greksu znel Amnestia v blázinci.
Vďaka unikátnym záberom je divák priamo pri tom, ako sa rodili obľúbené piesne skupiny Team, ktoré už pozná naspamäť. Team mal textárov dvoch – Heviera a Uličného. A títo autori nelenili a cestovali za kapelou do Martina, aby im texty mohli upraviť priamo na mieste, počas skúšky, aby spevákovi i kapele sadli ako uliate. Aj takéto zaujímavé súvislosti odkrýva dokumentárny cyklus Textári, venovaný najväčším majstrom „hudobného slova“.

Introvert, intelektuál, filozof, ktorý si do sveta šoubiznisu len tak odskočil – týmito prívlastkami označujú Petra Uličného kolegovia a priatelia z brandže. Alebo aj „básnik v maske textára“. V piesni Požičovňa tvárí Uličný píše: Tváre plné nepokoja, ktorá z nich je vlastne moja? Ani sám autor nemá jasnú odpoveď.
Svoje prvé texty priniesol kapele anonymne, akoby boli od niekoho iného, pretože jedna z jeho tvárí je tá plachá. Vždy stál na rozhraní hudby a literatúry, okrem toho, že je vášnivým čitateľom je aj autorom viacerých kníh. Napísal zbierku piesňových textov Klaun v maske človeka, zostavil prvú antológiu slovenských hororových poviedok Farby strachu, vytvoril výnimočnú knihu rozhovorov s Mariánom Vargom O cestách, ktoré nevedú do Ríma. Spolupracoval s Richardom Müllerom, Pavlom Haberom, so skupinou Team, s Robom Grigorovom, Mariánom Greksom a ďalšími hudobníkmi a jeho výrazný text Požičovňa tvárí spieva Marián Greksa aj Richard Müller. Peter Uličný je určite zaujímavý človek plný záhad.

Muž plný záhad
Ako textár vnáša do hudby pohľad obrátený do vnútra, kus filozofie i melanchólie, raz má hlavu v oblakoch a potom do vás drsne sotí. Svoj cit pre básnickú skratku uplatnil aj pri práci v reklame. A predsa je dnes najradšej zahrabaný medzi knihami vo svojom antikvariáte, v ktorom komerciu nenájdete. Lenže v populárnej hudbe si musíte vybrať: buď budete sedieť v Tescu za kasou a robiť hudbu ako hobby, alebo sa budete hudbou živiť, ako vraví Paľo Habera. „Aj keď s rizikom strát, som rád, keď to má spád,“ spieva Habera v inej Uličného piesni, ktorá je vyznaním radosti zo života. Pre Müllera neskôr písal v celkom inej polohe songy na album 55 aj Čierna labuť, biela vrana – tá, čo v kŕdli letí sama/more sladké/v sladkej soli/skôr či neskôr/ju svet skolí. Zdá sa, že autor je aj pre seba záhadou. Aj to odhalia Textári.

V ôsmej časti dokumentárneho cyklu o svojom autorovi prehovoria Richard Müller, Pavol Habera, člen kapely Team Dušan Antalík, Marián Greksa, Andrej Šeban, skladateľ a producent Július Kinček, textárski kolegovia Daniel Hevier a Vlado Puchala aj publicista Michal Havran. Každý z nich má svoje spomienky a svoj pohľad a spoločne pred nami odkrývajú nielen textársku kariéru jedného autora a zaujímavú tvár človeka, čo nestojí na pódiu v žiare reflektorov, ale vie ich zažať. Sú to práve jeho slová, ktoré si fanúšikovia na koncertoch spievajú, lebo cih prijali za svoje.

Slovenskú popkultúru dvíhali textári
„Slovenskú popkultúru dvíhali textári, Peteraj, Filan, Zeman, Hevier, Uličný… – to boli naše diamanty. Úroveň dvíhali tak vysoko, že rozširovali ľuďom obzory a robili nás lepšími, vnímavejšími. Ľudia nasávali jemnosť a empatiu, ktorú okolo seba šírili. Bojím sa, že sa ten cit a jemnosť z ľudí vytratí. Je to dôležité, lebo čím budeme vyspelejší v jemnom vnímaní sveta, tým bude spoločnosť lepšia,“ vyznáva sa v dokumente hudobník Dušan Antalík, člen skupiny Team.

O to väčšia vďaka tvorcom dokumentárneho cyklu Textári, že na obrazovky prinášajú kus histórie slovenskej populárnej hudby, ale aj hodnoty, ktorým sa oplatí veriť. V poradí ôsmu epizódu dokumentárneho cyklu Textári, ktorá bližšie predstaví textára, spisovateľa a publicistu Petra Uličného, odvysiela Slovenská televízia v nedeľu 23. februára o 20.10 h na Dvojke. Po Kamilovi Peterajovi, Borisovi Filanovi, Ľubošovi Zemanovi, Milanovi Lasicovi, Jánovi Štrasserovi, Martinovi Sarvašovi, Danielovi Hevierovi a Petrovi Uličnom v nasledujúcich častiach spoznáme ešte Jozefa Urbana a Vlada Krausza.
