
Len s ním
Jozef Urban mal od začiatku šťastie ocitnúť sa v dobrej spoločnosti vnímavých a prajných ľudí. Dvere medzi spisovateľov mu otvoril básnik Ľubomír Feldek, lebo v ňom okamžite rozpoznal mimoriadny talent. Do sveta populárnej hudby ho zasvätil Miroslav Žbirka po tom, ako si prečítal jeho prú básnickú zbierku. Tak sa zrodili Mekyho nestarnúce hity Možno sa ti zdá aj Len s ňou – a vďaka jeho talentu aj osobnej charizme s ním chceli byť mnohí.
Dá sa napísať dobrá pieseň o láske? Aj songy Vráť trochu lásky medzi nás (magahit skupiny Money Factor), či Voda, čo ma drží nad vodou (ďalší megahit pre pokračovanie muzikálu Fontána pre Zuzanu) sú dôkazom, že dá. Tajomstvá tvorby Jozefa Urbana odhalí deviata časť dokumentárneho cyklu Textári v nedeľu 2. marca na Dvojke.

Ako básnik aj ako textár si Jozef Urban dokázal udržať svoju originalitu. „My ktorí nepekne smrkáme/rušíme slušných hostí/aj normálny chod každej spoločnosti./Nás ktorí nepekne smrkáme/by bolo treba vyčiarknuť/spomedzi slušných ľudí na zozname/pravidlá bontónu povýšiť na zákony /previezť nás niekam na ostrov/A budeme tam smrkať ako robinsoni“ (zo zbierky Malý zúrivý Robinson). Pracoval ako literárny redaktor, viedol mladých poetov a je autorom viac ako desiatich básnických zbierok, do ďalších prispel.
Vo svete populárnej hudby neobetoval poéziu, dokázal ju skĺbiť so spevnosťou neopakovateľným spôsobom. Len s ňou som svoj/pri nej vyhrávam boj/o to nestrácať z krídel peľ …Len s ňou sa dá/ stavať na náladách/Keď je nahá a trápi fén… Geniálne spojenie hĺbky a sviežosti. Jednoduché a pôsobivé, jasné a čisté.
Kdesi vraj povedal: pre svoju slávu nerobím nič, okrem toho, že pracujem. Pre Petra Lipu napísal veselý Caracas, pre Vaša Patejdla texty k tretiemu pokračovaniu filmového muzikálu Fontána pre Zuzanu, je autorom libreta k divadelnému muzikálu Kráľ Dávid.

Žil naplno
Jozef Urban sa vyhýbal klišé a vedel byť vždy neošúchaný – v literatúre aj v hudobných textoch. Ako zaznie aj v dokumente, dokázal dať večnosť do dnešného, do všedného. Ako sám tvrdil, piesňový text musí byť vkusný, úderný a nesmie sklzávať do gýča a to sa mu aj dokonale darilo. Dokument prezradí aj to, že legendárne piesne pre Mira Žbirku vznikali často za jedinú noc. Tak ako aj ikoniciá Voda, čo ma drží nad vodou pre Joža Ráža a Vaša Patejdla,ku ktorej básnika podnietila fotografia priateľa Juraja Kuniaka ležiaceho v Mŕtvom mori.
Jozefa Urbana predstavia jeho súpútnici, básnici, literáti aj hudobníci, priatelia aj rodina. Jeho tvorba a život boli veľmi úzko prepojené, bol charizmatickým umelcom, svoj život žil naplno – miloval hudbu a literatúru a nevyhýbal sa bohémskemu životnému štýlu. Čitateľov a poslucháčov si získal svojím talentom, priateľov a kolegov ešte aj svojou veľkorysou povahou a spontánnosťou. Keď mal peniaze, vždy ich minul na priateľov a zábavu. Keď ich nemal, žil na sekeru. Balansoval medzi slobodou a vnútornými démonmi.

Osud mu nedoprial dlhý život, zomrel 28. apríla 1999 pri tragickej autonehode. Urbanove hudobné texty však spievajú nové generácie umelcov a jeho básne objavujú noví čitatelia. V dokumentárnom cykle Textári spoznáte tvorbu aj život básnika, ktorý prežil, lebo s chuťou objavoval v jedinečných príbehoch univerzálne pravdy.
Dokumentárny cyklus Slovenskej televízie Textári odkrýva poklady slovenskej populárnej hudby. Každý diel je venovaný jednému významnému slovenskému textárovi, ktorého tvorba splynula so životmi viacerých generácií. Po Kamilovi Peterajovi, Borisovi Filanovi, Ľubošovi Zemanovi, Milanovi Lasicovi, Jánovi Štrasserovi, Martinovi Sarvašovi, Danielovi Hevierovi, Petrovi Uličnom a teraz Jozefovi Urbanovi v záverečnej časti spoznáme ešte život a tvorbu Vlada Krausza.

