Bratia Lutherovci začali nakrúcať historickú drámu

Jankov vŕšok obsadil filmový štáb. V stredu 7. novembra tam začína režisér Miloslav Luther nakrúcať celovečerný film Krok do tmy. Zaujala ho novela spisovateľa a scenáristu Alfonza Bednára Rozostavaný dom. Na jej motívy vznikol scenár, ktorý napísal popredný slovenský filmový a televízny režisér s Mariánom Poubišom, s ktorým spolupracoval aj na snímkach Chodník cez Dunaj, Anjel milosrdenstva či Útek do Budína.

07.11.2012 14:00
38 krok do tmy 3x Miloslav a Igor Lutherovci Foto:
Miloslav a Igor Lutherovci
debata (1)

Príbeh o vzdore a slabosti pri hľadaní seba samého aj svojho miesta v nových časoch sa odohráva v temných 50. rokoch 20. storočia. Rozohráva drámu mileneckej dvojice – ženatého lekára a politickej agitátorky. Vášnivý vzťah zasiahne aj do životov ich blízkych. Do hlavnej úlohy lekára obsadil režisér Marka Igondu, jeho milenku Soňu hrá česká herečka Kristýna Liška-Boková, jeho manželku Evu stvárni Monika Haasová. Do ďalších postáv režisér obsadil Petra Nádašdiho, Miroslava Donutila, Attilu Mokosa, Mariána Geišberga či Adyho Hajdu.

Pohľadom do svedomia ľudí, poznačených hrôzami vojny a zvrátenosťami 50. rokov, smeruje film do súčasnosti. „Ako pri každom dobovom filme, ktorý som nakrútil, budem aj teraz prostredníctvom minulosti hovoriť o súčasnosti, o vypätých ľudských vzťahoch a mravnosti,“ uviedol Miloslav Luther. Po druhý raz pracuje na filmovom pľaci s bratom – v Nemecku žijúcim oscarovým kameramanom Igorom Lutherom. Prvýkrát spolupracovali pred tromi rokmi pri filme Tango s komármi.

Po prvej klapke nakrútia počas šiestich novembrových dní na autentickom mieste scény z novembra roku 1944. Na jar a v lete budúceho roku budú pokračovať scénami z 50. rokov. Premiéra filmu Krok do tmy, ktorý vzniká v produkčnej spoločnosti Trigon, je naplánovaná na rok 2014.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba