Týmto aj ďalšími svojimi projektmi upozorňuje na kritický stav spolužitia väčšinového obyvateľstva a rómskej menšiny. Zdôrazňuje najmä potrebu dialógu.
„Vo Veľkej Ide žije tritisíc obyvateľov, Rómov je približne polovica, z nich 650 žije v osade. Od obecnej cesty oddeľuje osadu dlhý betónový múr s výškou takmer tri metre. Postavili ho na začiatku roku 2013 a väčšina obyvateľov osady si o múre myslí, že ich ešte viac izoluje,“ hovorí Rafa. „Stavanie betónových múrov neprispieva k spolužitiu a iba prispieva k ďalšiemu prehĺbeniu vylučovania Rómov zo spoločnosti a predznamenáva vznik vážnych konfliktov, ako to dnes vidíme v Českej republike,“ hovorí umelec, ktorý vo svojom dlhodobom projekte Nový nacionalizmus v srdci Európy sleduje a dokumentuje prejavy extrémizmu.
Od samého začiatku výtvarnej akcie vo Veľkej Ide sa pridávali k maľovaniu múru desiatky detí a mladých ľudí. Maľovali zo strany osady a počas šiestich dní vytvorili spoločné dielo s plochou 600 štvorcových metrov s motívom rómskej vlajky.
Rafov projekt pod názvom Športové múry 2013 nadväzuje na múry pomaľované v predchádzajúcich rokoch v Michalovciach, Sečovciach a Ostrovanoch. Aktuálna realizácia na východe Slovenska prichádza paralelne s otvorením Rafovej pražskej výstavy Výberové konanie na česko-rómsku vlajku v galérii ArtWall, ktorá v Česku vyvolala veľkú diskusiu.
Tomáš Rafa sa téme extrémizmu venuje nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku a Česku. Za projekt Nový nacionalizmus v srdci Európy získal cenu Oskára Čepana 2011.