Spomienky na spomienky

19.09.2013 14:00
Maria Machatova
Mária Machatová: Kúpanie (2012), olej na plátne Autor:

Kúpajúce sa dievča. Vysoko z ustrnutej masy vody vytŕčajú ramená a ohnutý chrbát. Díva sa pred seba. Sústredene. Nehybne. Takmer akoby neplávala. Tieň je krátky, do súmraku ešte ďaleko. Ale je to i farebnosť a štruktúra, ktorou celý obraz odkazuje na pomyselný výrez z ranorenesančnej fresky. Tento, najmenší a asi aj najstarší z ostatného súboru dvanástich olejov na plátne Márie Machatovej, navyše trochu zastrčený v kúte, svojím vymykaním sa je paradoxne viac predčasným uzavretím než ruptúrou.

Celá monotematická kolekcia, ktorú do 5. októbra vystavuje bratislavská Galéria Čin Čin na Podjavorinskej ulici 4a, je istým spôsobom zhrnutím viacerých autorkiných tém – periférie, intimity, kúpania, krajiny… Prázdna pláž, neskoré popoludnie neskorého leta, ktorej dominuje postava (až na jednu výnimku jediná) vo chvíľach intímnych (napr. tri obrazy "rozfázovaného“ obliekania si červenej sukne), či intímnych radostí z leta, tepla, mora. Figúre už viac do tváre nevidíme, buď je odvrátená, len rozmazane naznačená, úplne farebne rozložená alebo ju autorka jednoducho z kompozície "ustrihla“.

Téma je jedna, no akoby sa sama osebe vyčerpala, s formou sa experimentuje. Maľbu utínajúci horizont, maľbu rozbíjajúce farebné plochy, maľbe dominujúce až expresívne reflexy mora a podobne.

K teplejším tónom – vlastne ani nie na škodu – prispelo i galerijné nasvietenie. Stojíte uprostred galérie a otáčate sa. Pred vami postupne vystupujú spomienky na spomienky (z) jedného leta. Sála z toho teplo, nechýba tomu atmosféra, emócií je to plné, no stále ma to vracalo na jedno miesto. Práve ten malý, starší, neexperimentujúci a zastrčený, a ako jediný dokonca zarámovaný obraz mi ostal v pamäti ako spomienka na leto najpresvedčivejšia.

#Galéria Čin Čin #Mária Machatová #maliarka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku