Obrazy našli colníci a policajti v byte nemeckého penzistu Corneliusa Gurlitta – syna nacistického obchodníka s umením – už vo februári roku 2012 pri domovej prehliadke, ktorú vykonali pre podozrenie z daňového podvodu. O prípade však nemecké úrady informovali až začiatkom novembra 2013. Nemecký týždenník Focus označil nález za „senzačný“.
Ide o umelecké diela, ktoré patrili židovským zberateľom alebo ich majiteľom zhabali ako „zvrhlé umenie“. Týmto výrazom označoval nacistický režim umenie, ktoré propaganda považovala za „degenerované“ alebo „nenemecké“. Išlo predovšetkým o tvorbu avantgardných umelcov.
Nacisti skonfiškovali obrazy pôvodným majiteľom v čase druhej svetovej vojny. Cornelius Gurlitt však vlastní veľkú časť obrazov legálne. Viac ako tri stovky totiž pochádzali z múzeí, odkiaľ ich podľa zvláštneho zákona nacisti skonfiškovali. Od ministerstva propagandy roku 1940 odkúpil Gurlittov otec Hildebrand, ktorý obchodoval s umením, 200 tzv. „zvrhlých“ umeleckých diel za 4 000 švajčiarskych frankov. Medzi nimi bola údajne aj Roľnícka rodina Pabla Picassa, Promenáda Marca Chagalla či Hamburský prístav expresionistu Emila Noldeho. O rok neskôr kúpil Hildebrand Gurlitt od rezortu, na čele ktorého stál Joseph Goebbels, ďalších 115 diel „zvrhlého“ umenia. Nasledujúce polstoročie skladovala rodina obrazy v tmavom byte a kunsthistorici ich považovali za stratené. Podľa magazínu Focus Cornelius Gurlitt niektoré obrazy v minulosti predal, aby mal na živobytie.
Nemecké úrady ho teraz vyšetrujú pre daňové podvody a zatajovanie skutočnosti. Rodinná zbierka, ktorú zdedil, bola vraj zmyslom jeho života. A vyhlásil, že nikdy nespáchal trestný čin. Vyšetrovatelia z Colného kriminálneho úradu dospeli podľa nemeckej tlače k záveru, že veľká časť zhabanej zbierky mu právom patrí.
Podľa magazínu Focus chcú pracovníci bavorskej justície primať Gurlitta k tomu, aby obrazy, z ktorých asi 590 bolo údajne ukradnutých Židom, dobrovoľne prenechal štátu. Na výmenu by mohlo byť zastavené trestné stíhanie.