Upratovačka omylom vyhodila moderné umenie

Talianska upratovačka omylom vyhodila do koša časti umeleckých diel na novej výstave moderného umenia v talianskom Bari. Žena znehodnotila okrem iného inštaláciu, ktorej súčasťou boli sušienky rozdrobené po zemi, uviedol britský denník The Independent.

21.02.2014 14:08
debata

Šéf upratovacej firmy Lorenzo Roca sa zamestnankyne zastal. Podľa neho „iba robila svoju prácu“, keď vyhodila do smetí súčasti dvoch umeleckých diel v domnení, že išlo o neporiadok, ktorý po sebe zanechali tvorcovia výstavy.

Organizátori oznámili, že medzi objektmi, ktoré žena skoro ráno pred stredajším otvoreným výstavy vyhodila, boli kúsky sušienok roztrúsené po zemi. Upratovacia firma škodu uhradí z poistky. Hodnota zničených diel sa odhaduje na 10-tisíc eur.

Talianska upratovačka nie je prvá, ktorá sa podobného omylu dopustila. V roku 2001 upratovacia čata v Londýne vyhodila dielo slávneho umelca Damiena Hirsta, pozostávajúce z popolníka, hrnčekov od kávy, prázdnych fliaš od piva a pokrčených novín.

V roku 1999 bola ďalšia známa britská umelkyňa Tracey Eminová kandidátkou na získanie prestížnej Turnerovej ceny s konceptuálnym kusom nazvaným Moja posteľ. Keď výstavu navštívil jeden zo sponzorov, domnieval sa, že sa dielo stalo terčom vandalov a ustlal ho.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #umenie #Bari