Vo Fabiánovom rozšírenom bitevnom poli sa nestrieľa

30.08.2014 16:00

Lebky... Usmiate, vyškerené, tajomné, zachmúrené aj svietiace ako strašidelné halloweenske tekvice. Hľadia zo sto dvadsiatich ôsmich obrázkov, ktoré vyskladal do podoby veľkoformátovovej mozaiky Matej Fabián.

A vítajú návštevníka jeho výstavy, ktorú nadpísal slovami Rozšírenie bitevného poľa. Obrazmi, kresbami a objektmi, ktoré sú záverečnou prezentáciou jeho dizertačného výskumu, obsadil výstavné priestory aukčnej spoločnosti Soga v Bratislave. A naplnil ju atmosférou temna a mystiky.

Tridsaťpäťročný výtvarník neútočí na diváka scénami z televízneho spravodajstva. Neprináša ani nič sexy. Len „momentky zo súčasnosti optikou dejín umenia“ – ako charakterizuje tvorbu Mateja Fabiána kurátor jeho výstavy Július Barczi. Výtvarníkové obrazy charakterizuje expresívny spôsob rozprávania. Navyše vrstvením farieb vyvolávajú dojem plastickosti. Témy, ktoré ho tvorivo vzrušujú, sú temnejšie a mystickejšie. Nachádza ich aj v rôznych alternatívnych subkultúrach. Provokuje drsnosťou, ale len na prvý pohľad.

Predátor. Tak nazval svoj diplomový cyklus, ktorým pred tromi rokmi Matej Fabián absolvoval štúdiá na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V štúdiu na svojej alma mater pokračoval ako doktorand. Tri roky za sebou – 2011, 2012, 2013 – ho porota zaradila medzi finalistov súťaže Maľba roka. Na konte má už niekoľko samostatných aj kolektívnych výstav doma i v zahraničí.

„Možno by mohol byť v niečom hĺbavejší, alebo aspoň by mohol svoje plátna ,intelektuali­zovať‘. Alebo práve, že nemusí? Je pôvodný, nestráca chuť maľovať. A ako? Tak ako chce,“ dodal kurátor. Konfrontovať jeho názor s vlastnými zážitkami možno na výstave Mateja Fabiána Rozšírenie bitevného poľa vo výstavných priestoroch Sogy do 2. septembra.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#výtvarné umenie #Matej Fabián #Soga
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku