Off Festival dáva priestor mladým fotografom

08.11.2014 08:00
OFF festival
Ruský fotograf Danila Tkachenko sa predstaví výstavou Útek. Autor:

Piaty rok sprevádza Mesiac fotografie o niečo menší Off festival Bratislava. Jeho cieľom je poskytovať priestor mladým talentovaným umelcom, pracujúcim s médiom fotografie.

„V zahraničí je to bežná záležitosť, že popri veľkom festivale vzniká aj alternatívny,“ povedal riaditeľ festivalu Dušan Kochol.

Témou je tento rok revolučný manifest ako zmysel a zámienka na revoltu, silu, ktorá dokáže zmeniť svet. „Považovali sme za potrebné poukázať na to, že sloboda hlavne umeleckého prejavu je veľmi dôležitá aj dnes v akomkoľvek spoločenskom, sociálnom, kultúrnom alebo osobnom kontexte,“ pokračoval riaditeľ Off festivalu Bratislava.

Je to revolúcia? … alebo len zlé počasie? On-line. Tam to všetko je. Obraz ako sloboda voľby. Názvy troch z dvadsiatich dvoch výstav, z toho šiestich kolektívnych, predstavujú, akým spôsobom reflektovalo tému takmer osemdesiat mladých fotografov zo 17 krajín sveta.

„Niektorí autori reagujú na vojnové konflikty, napríklad Attila Floszmann z Maďarska prezentuje fotografie z Líbye. Iránsky fotograf Armin Amirian zas prináša osobnú výpoveď o tom, aké to je žiť v Iráne. Britský autor Chris Barrett fotografuje v Severnej Kórei a vytvára zaujímavé polaroidy záznamov z televízie, reprezentujúcej totalitný režim,“ vymenoval zopár „najrevolučnejších“ výstav Dušan Kochol.

Z mladej slovenskej fotografickej scény spomenul Moniku Kováčovú, ktorá reflektuje zastúpenie žien v slovenskej armáde, či Martina Ševčoviča a Petra Čintalana, ktorých poetickejší projekt je metaforou vývoja spoločnosti. Niektoré z projektov aktívne nabádajú na obrodu, iné z pozície pasívneho pozorovateľa skúmajú stav spoločnosti.

„Tvorcovia prezentujú rozmanitosť autorského prístupu k téme – od intímnych výpovedí až po prejavy globálneho charakteru. Spolu vytvárajú celok, hlas novej vlny autorov,“ dodal Dušan Kochol. V Pisztoriho paláci potrvajú výstavy 5. ročníka Off festivalu Bratislava do 21. novembra.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Mesiac fotografie #výstavy #OFF festival #Dušan Kochol
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku