Hanák zaostruje na ľudí z okraja spoločnosti

21.11.2014 12:00

Tancujúci pár, sako postaršieho muža zdobia desiatky vyznamenaní. Pod hýrivými farbami obrovského bilbordu, zakrývajúceho asi rozpadávajúci sa dom, sotva vidno okoloidúceho. Jeho postava sa takmer stráca na pozadí veľkorozmerného obrazu, z ktorého kričí pátos i hrdosť. Nevesta v dlhej bielej róbe telefonuje, ženích, ktorý sa k nej nakláňa v túžbe pobozkať ju, tiež zviera v ruke mobil. Tvár pokrytá chrastami, čo svedčia o hojacich sa ranách - za ňou sa do neba týči socha Lenina. Aj fotografie Samota, Svadba či Na dne vystavuje Dušan Hanák v priestoroch bratislavského kníhkupectva U Bandiho pod názvom Pozdravy z iného sveta.

Dušan Hanák: Členka strany
Dušan Hanák: Členka strany Autor: Pravda, Robert Hüttner

Na poschodí prezentuje popredný slovenský režisér a scenárista – aj vo svete oceňovaný autor filmov Obrazy starého sveta, Ružové sny, Ja milujem, ty miluješ či Papierové hlavy – výber z fotografií, ktoré urobil v Rusku v roku 2008. Sivovlasá bábuška drží v ruke Stalinov portrét, staršia pani v červenej bunde zas portrét Lenina a ruskú zástavu. „Sú to ľudia, ktorí žijú na okraji spoločnosti. Sú však hrdí na svoju vlasť, v ich predstavách je stále veľkou svetovou ríšou,“ povedal filmár, ktorý sa fotografii venuje už takmer päť desaťročí.

Láka ho periféria a jej bizarní obyvatelia. Netají, že ľudia z okraja spoločnosti sú mu blízki. „Korešponduje to s tým, že aj v mojom živote sa vyskytli situácie, keď som sa ocitol na okraji. Takí ľudia sú skutočne neopakovateľné bytosti,“ povedal Dušan Hanák. „Keď som sa s niektorými z nich rozprával, povedali mi, že za Brežneva sa mali najlepšie. Sú hrdí na svoju vlasť a jej minulosť,“ pokračoval. Pohľadom dokumentaristu hľadí na svet a objavuje ľudí i situácie, ktoré si iní nevšimnú. Alebo ich považujú za obyčajné či nudné.

Myslí v obrazoch. Vie, že svet nemá odvrátenú tvár, ale len nevidenú stránku, ktorú už roky sugestívne odkrýva. Jeho pohľad na ľudí žijúcich mimo spoločenských pravidiel fascinuje autentickosťou a nekonvenčnosťou. Žijú vlastným štýlom života, ktorý sa rodí spolu s nimi a spolu s nimi aj zaniká. Zobrazuje ich v ozvláštnených situáciách, ktoré smerujú aj k vyjadreniu sociálnej, duchovnej a iracionálnej dimenzie ľudskej existencie.

Na lavičke sedí objímajúci sa párik mladých milencov, vedľa nich už nie najmladšia žena so sochou Krista v náručí. Fotografia má názov Dve podoby lásky. „Bola to náhoda, musel som ich však odfotografovať skrytým spôsobom,“ povedal autor o snímke, ktorú „ulovil“ minulý rok v Peru. V Ekvádore zas vznikla fotografia Prišli v noci a strieľali – muž v rozopnutej košeli ukazuje jazvy, ktoré mu ostali po guľkách.

Aj v Peru, Ekvádore či Angole zaostroval na ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Hrdinovia jeho fotografií z exotických krajín pripomínajú tých, ktorých zvečnil vo svojom najoceňovanejšom filme Obrazy starého sveta. Do ich tvárí vpísal život všetko, čo prežili. Výstava fotografií Dušana Hanáka Pozdravy z iného sveta bude v bratislavskom kníhkupectve U Bandiho do 29. novembra.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bratislava #fotografie #Dušan Hanák #výstava #filmár
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku