Grand Prix Insita putuje do Francúzska

06.07.2010 12:00
Philippe Azéma: Bez názvu (výrez)
Autor:

Obrazy pripomínajúce jaskynné maľby. Čiernymi postavami ľudí a fantastických zvierat ako z najhorších snov zapĺňa Philippe Azéma ostrožltý podklad na starej plachte. Za svoju tvorbu získal päťdesiatnik z francúzskeho Canderane, ktorý je cez deň poľnohospodárskym robotníkom a v noci maliarom, Grand Prix Insita 2010. Vyhlásil to v sobotu podvečer v Slovenskej národnej galérii predseda medzinárodnej poroty Roger Cardinal.

Súťažná prehliadka 9. ročníka Trienále insitného umenia predstavuje tvorbu 56 autorov z dvadsiatich krajín. Porota vyberala zo 110 prihlášok, ktoré do Bratislavy poslali autori, kurátori múzeí a galérií alebo zberatelia.

„Z naivného umenia sa vytratila dedina. Na scénu prichádzajú takzvaní outsideri, ľudia na sociálnej či psychickej periférii, alebo umelci art brut – čo je termín Jeana Dubuffeta a znamená surové umenie. Tvoria z vnútornej slobody – často úžasné veci. Všetci sa museli prehrýzť zložitosťou techniky a každý žiari iným svetom, každý je neopakovateľný. Často tvoria z radosti, ale aj zo smútku, samoty či sklamania. V ich obrazoch cítiť neraz i depresie,“ povedala kurátorka výstavy Katarína Čierna.

Svet bizarných postáv, mučeníkov, veselých sprievodov, poetických krajín, cirkusov, fantastických zvierat, pokúšajúcich čertov, zvodných venuší i malých výmyselníkov vdychuje život najrozmanitejším emóciám. Rozveselí, pošteklí vtipom, poteší čistou krásou, občas prehĺbi vrásky otáznikmi a čelo zatiahne mrakom smútku či bolesti. No vždy poteší nápadom, originalitou a čistotou.

Ako napríklad Egidio Cuniberti z Talianska. Keď mal dvadsaťštyri, utrpel ťažký úraz v zlievarni. Nasledovali dve operáciu mozgu, ktoré prežil, nie však bez následkov. O dvadsať rokov neskôr začal vyrábať originálne sochy a nábytkové solitérny. Z paličiek zo zmrzliny. Výsledok dotvorený surrealistickými obrazmi z farebných tónov je fantastický. Dielo Egidia Cunibertiho, ktorého tvorbu uzavrela pred štyrmi rokmi smrť, ocenila medzinárodná porota Čestným uznaním.

Pred tromi rokmi si Grand Prix Insita odniesla do Poľska Justyna Matysiak. Kolekcia jej obrazov expozíciu otvára. Predeľuje ju Minigaléria. Pripomína poetické dielo Ivana Rabuzina (1921 – 2008), najvýznamnejšieho chorvátskeho insitného umenia, ktorý získal Grand Prix Insita v roku 1969. Predstavuje aj kresby negramotného indického pouličného čističa topánok Kaskinatha Chaukana, ktorého objavili v Bombaji filmári Joanna Kos a Krzysztof Krauze, autori oceňovaného filmu Môj Nikifor.

„Minigaléria predstavuje aj obrázky anonymného nemeckého maliara pravdepodobne z 19. storočia. Nevie sa, či to bol muž alebo žena. Predpokladá sa, že ide o Nemca, hoci to dokladajú len nápisy na jednej maľbe. A štvrtým vystavujúcim autorom je Robert Burda, jedinečný nemecký autor art brut, ktorý detailne zobrazuje interiéry domov i dopravných prostriedkov,“ vysvetlila Katarína Čierna.

Posledná časť expozície má názov Inšpirovaná ihla. Prináša kolekciu, ktorá zaznamenáva rôzne podoby textilného umenia neprofesionálnych výtvarníkov od polovice 19. storočia po súčasnosť. Výstava Insita 2010 bude v Slovenskej národnej galérii v Bratislave do. 26. septembra.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku