Modlitby kráľa naivných maliarov Kovačice

31.01.2015 12:00

Návrat do zlatej éry naivného maliarstva Kovačice, chýrnej slovenskej dediny vo Vojvodine, ponúka výstava Modlitby Martina Jonáša vo výstavnej sieni Klarisiek v Bratislave.

Pripravilo ju Bratislavské kultúrne a informačné stredisko spolu s publicistom a zberateľom Ivanom Melicherčíkom.

Martin Jonáš: Modlitba, 1980, olej na plátne,...
Martin Jonáš: Modlitba, 1980, olej na plátne, 133 x 197 cm Autor: Reprofoto: Zbierka Ivana Melicherčíka

Martin Jonáš patrí medzi velikánov svetového naivného umenia. Bol nekorunovaným kráľom kovačických maliarov, tamojším guru, neúnavný iniciátor miestnych kultúrnych akcií, ľudový filozof i skvelý rozprávač.

„Bol vizionár, osobnosť, autorita. O dve hlavy trčal nad ostatnými,“ spomína I. Melicherčík. „Pravý koryfej rýdzeho ,čistého umenia srdca', ktoré nemá nič spoločné s komerciou, gýčom či dekoráciou, čo, žiaľ, charakterizuje produkciu dnešnej generácie kovačických naivistov.“

Martin Jonáš: Strážca poľa, 1977, olej na...
Martin Jonáš: Strážca poľa, 1977, olej na plátne, 37 x 37 cm Autor: Reprofoto: Zbierka Ivana Melicherčíka

Návštevníci môžu obdivovať štyri desiatky obrazov z Melicherčíkovej zbierky. Vystavené sú aj diela, ktoré sa na verejnosti objavujú vôbec po prvý raz. Na plátnach opäť ožívajú výjavy spred vyše polstoročia: slovenská dedina, jej obyvatelia, tetky, ujkovia, ich zvieratá, polia, lúky… Vôňa pečeného chleba, gagot kŕmených husí, bujarosť počas zabíjačky, beznádej pri požiari domu, nočná jazda na koni od milej… Malebné okamihy. Pestrofarebná, láskavá a nežná kronika. Veselé i vážne ľudské bytosti so zrobenými obrovskými dlaňami a mohutnými chodidlami, ktoré sú nezameniteľnými znakmi Jonášovho videnia sveta. Z obrazov prýšti jedinečnosť a čaro vtlačené do obyčajného okamihu bežného všedného dňa. Jonáš, to je pokora, mágia, zimomriavky… Číra človečina.

Martin Jonáš: Strapatý kôň, 1972, olej na...
Martin Jonáš: Strapatý kôň, 1972, olej na plátne, 49 x 60 cm Autor: Reprofoto: Zbierka Ivana Melicherčíka

„Môj obraz vzniká len kvôli ľuďom, ktorých staviam do popredia,“ hovorieval umelec. Nečudo, že Jonáša v jeho dome zavše navštevovali aj hviezdy svetového filmu, hudby či športu; ba kde-tu prišli i prezidenti a králi. Obraz od Jonáša si odniesli mnohí z nich, napríklad Pelé, Brigitte Bardotová, Alain Delon, členovia kapely Rolling Stones a tiež astronauti z Apolla 11. Martin Jonáš zomrel v roku 1996. Jeho obrazy však dávajú nahliadnuť do jeho spomienok a srdca aj dnes. Splnilo sa mu nimi to, čo od nich vždy vyžadoval. „V skutočnosti chcem svojimi obrazmi aj zažartovať, rozveseliť ľudí a ukázať aj radosť zo života,“ vyznával sa.

Výstava v bratislavských Klariskách potrvá do 25. februára.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výstava #Martin Jonáš #naivné maliarstvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku