Projekt spoločnosti Google, ktorý je pre všetkých dostupný na www.googleartproject.com obohatili o svoje zbierky v ultra vysokom rozlíšení a zobrazenie expozícií cez Street View. „Liptovská galéria sa stáva najnovším partnerom Art Projektu na Slovensku. Oravská galéria, ktorá sa zapojila do pilotného projektu už minulý rok, teraz umožňuje používateľom virtuálnu prechádzku priestormi galérie cez internet pomocou Street View zobrazenia a takisto rozšírila svoju online zbierku o diela, ktoré boli nasnímané v ultra vysokom rozlíšení,“ informoval Pavel Ďurík z Grayling Slovakia.
Slovenské galérie a múzeá sprístupnili doteraz v rámci projektu vyše 500 umeleckých diel od autorov, výtvarníkov Ľudovíta Fullu, Martina Benku, Jozefa Jankoviča, Mariána Čunderlíka a mnohých ďalších. Doteraz sa do projektu zapojilo deväť slovenských galérií a múzeí. Ešte vlani sa zapojili Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch, Stredoslovenská galéria, Východoslovenská galéria Košice, Galéria mesta Bratislava a Záhorské múzeum. Tento rok k nim pribudla Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Pritom Slovenská národná galéria, Galéria mesta Bratislavy, Liptovská galéria a Oravská galéria umožňujú virtuálnu prechádzku prostredníctvom služby Street View. Napríklad národné múzeum sprístupnilo prvú slovenskú online výstavu, ktorá umožňuje virtuálne spoznať klenoty Prírodovedného múzea SNM.
Oravská galéria v Dolnom Kubíne zverejnila 68 výtvarných diel od významných slovenských umelcov, z toho 18 diel, ktoré boli digitalizované v ultra vysokom rozlíšení, vďaka čomu si ich používatelia môžu prezrieť až do tých najmenších detailov. Sú medzi nimi i obrazy zakladateľov novodobého slovenského výtvarného umenia, ako napríklad obraz Nevesta Ľudovíta Fullu či Madonka s oslom Miloša Alexandra Bazovského, alebo aj insitné umenie a diela súčasných umelcov. Galéria zároveň sprístupnila využitím Street View technológie svoje sídlo – Župný dom, barokovú murovanú budovu z konca 17. storočia, ktorá sa nachádza na historickom Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. Ponúka virtuálnu prehliadku expozícií umenia od 15. až do 19. storočia, slovenského výtvarného umenia 20. storočia, ikon, ľudového umenia a novej expozície insitného oravského rezbára Štefana Siváňa.
Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa sprístupnila svoju zbierku zameranú na diela zo stálych expozícií, s dôrazom na obrazy významného slovenského maliara Petra Michala Bohúňa. Spolu Liptovská galéria prispela 81 dielami. Medzi najzaujímavejšie diela patrí dobový portrét Jozefíny Thuranskej či portrét Marienky Medveckej vo veku štyri až päť rokov s bábikou od Petra Michala Bohúňa. Liptovská galéria tiež sprístupnila Street View zobrazenie Bohúňovej siene, v ktorej sú vystavené portréty od Petra Michala Bohúňa.
Vysoké rozlíšenie snímok v kombinácii s možnosťou ich priblíženia umožní užívateľom projektu spoznať jednotlivé diela až do najmenších detailov. Návštevníci portálu môžu diela na stránke vyhľadávať podľa mena autora, názvu diela, druhu diela, názvu múzea, krajiny, zbierok či časového obdobia. Diela a zbierky je možné priamo na stránke zdieľať. Doteraz s Kultúrnym inštitútom Google spolupracuje vyše 500 galérií, múzeí a ďalších kultúrnych inštitúcií zo 60 krajín z celého sveta vrátane Art Projektu, Projektu divov sveta a Online výstavy. Jeho zbierky obsahujú viac ako 6,2 milióna položiek, z toho vyše 63-tisíc umeleckých diel od vyše 6 000 umelcov. Všetky sú dostupné online vo vysokom rozlíšení. Najčastejšie prichádzajú online návštevníci z Číny, Francúzska, Talianska a USA. Najnavštevovanejším obrazom a zároveň aj najpopulárnejším umeleckým dielom, ktoré si používatelia pridávajú do svojich galérií, je obraz Hviezdna noc od Vincenta van Gogha.