Výstava potrvá až do 4.¤októbra a výrazne napĺňa jeden z cieľov galérie – predstavovať nové mená na slovenskej výtvarnej scéne, ktoré ešte nie sú všeobecne známe, ale majú výsledky. Taký je aj maliar Martin Imrich, ktorý sa narodil v roku 1986 v tatranskej obci Šuňava na severe Spiša.
Na výstave má diela z obdobia po roku 2010, keď odišiel z banskobystrickej Akadémie výtvarných umení na štúdiá do Varšavy a stal sa doktorandom na Akademii Sztuk Pieknych. Kurátorka Lucia Benická uvádza, že jeho osobitá vízia súčasného realizmu nadväzuje na akademickú tradíciu a formu zlatého rezu (názov FÍ / Φ je aj symbol zlatého rezu v umení).
„Veľkoformátová moderná figurálna maľba je na Slovensku ojedinelým javom,“ hovorí kurátorka. "Obzvlášť, ak je technicky realizovaná klasickým spôsobom, priamou maľbou štetcom na plátno. V Imrichovej tvorbe je človek hlavnou inšpiráciou a prostredníkom pri hľadaní základných otázok o vzťahu k svetu a k sebe. Autor maľuje ľudí, pretože verí v človeka. Zásadne pracuje s modelom v ateliéri – všetkým obrazom dominuje figúra v kontexte každodenných situácií v unikátnych kompozíciách.“
Názov výstavy Slavomíra Durkaja zasa odkazuje na Remarquov román Tiene v raji. Durkajove obrazy rozprávajú podobný príbeh ako Remarquovi vydedenci, ktorí sa ocitli sa uprostred krásneho sveta predchnutého neidentifikovateľnou hrozbou. To sú ozaj aktuálne pocity. Kurátor výstavy Jozef Ridilla zo Šarišskej galérie charakterizuje autorovu tvorbu ešte presnejšie: "Zemplínsky maliar Slavomír Durkaj je absolventom Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Dlhodobo sa venuje pozorovaniu a kritike globálnej, spoločenskej, kultúrnej, a najmä ekologickej situácie.
V centre záujmu jeho umeleckej výpovede stojí konflikt prírody s modernou civilizáciou. V Durkajovom prípade nejde o prázdne frázy, lebo vychádza z reálnej existencie chemického ,trojuholníka smrti‘ na východnom Slovensku (dôsledky činnosti Chemka Strážske), kde sa ľudský zásah vymkol kontrole a zanechal ťažkú stopu aj na človeku samotnom. Durkajovo dielo je teda kritikou bezohľadného civilizačného napredovania ,za každú cenu‘. Reflexia sa však u Durkaja posunula ďalej, autor prestáva byť priamo adresný a skúma pôsobenie ľudského počínania ako také a nachádza v ňom tienisté a sporné stránky.“
Slavomír Durkaj sa narodil v roku 1976 vo Vranove nad Topľou. V rokoch 2006 – 2012 študoval maľbu na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach v Ateliéri súčasného obrazu u doc. akad. mal. Adama Szentpéteryho. Samostatne vystavoval v Michalovciach, Hanušovciach nad Topľou, Trebišove a Rimavskej Sobote. Jeho diela sa nachádzajú zbierkach Artbanky Praha, v Šarišskej galérii v Prešove a v súkromných zbierkach na Slovensku, v Čechách, vo Veľkej Británii a v USA. Zdá sa, že na výstavu sa naozaj oplatí ísť.