Keď bola grafika na tróne

16.11.2015 14:00
Peter Kľúčik
Peter Kľúčik Autor:

Slovenská grafika druhej polovice minulého storočia je pojem. Veľké osobnosti ju učili, veľké osobnosti ju tvorili. Veľa sa vystavovalo, ale grafika dotvárala aj interiér mladých domácností.

Bola to priam móda a tá tiež podporovala rozvoj grafickej tvorby. Pravda, špičkové diela pútali najmä na výstavách, v galériách a v knižkách. Od špičkovej úrovne voľnej grafiky sa odvíjala vysoká úroveň dizajnu, knižnej kultúry, známok, plagátov a podobne. Reprodukcie grafík boli v časopisoch, ilustrovali mladú poéziu a boli vizuálne známe (zdobili ulicu) z výkladov Diela, obchodu s výtvarným umením.

Dušan Polakovič
Dušan Polakovič Autor: Archív Galéria SPP

Mnohí grafici boli populárni, ľudia poznali ich mená a túžili mať ich obraz doma. Dnes sa viacerí predstavitelia tohto obdobia stretajú na výstave v Galérii SPP v Bratislave. Vystavuje na nej šesť umelcov, ktorých spájajú dve školy – Hložníkova a Brunovského. Vincent Hložník je, samozrejme, najstarší z vystavujúcich. Učil Albína Brunovského, ale aj Dušana Kállaya, Kamilu Štanclovú, Vladimíra Gažoviča. Brunovský po skončení školy začal sám učiť na vysokej škole a vytvoril si svoj štýl. Jeho žiakmi boli Peter Kľúčik, Dušan Polakovič a čiastočne aj Dušan Kállay.

Dušan Kállay
Dušan Kállay Autor: Archív Galéria SPP

Čo je zvláštne na slovenskej grafike, ktorú prezentujú tieto mená? Je to aj jej obsah, ktorý – hoci hovoríme o období socialistického realizmu – sa tomuto smeru vymykal. Bolo to skôr imaginatívne, snové umenie, ktoré s polopatistickou realitou nemalo nič spoločné. Nie nadarmo sa aj výstava volá Imaginárium slovenskej grafiky.

Kamila Štanclová
Kamila Štanclová Autor: Archív Galéria SPP

Príbehy z obrazov vychádzali z predstavivosti umelcov. Jeden druhého títo grafici akoby posmeľovali, inšpirovali, spoločne grafiku posúvali do magického sveta. Ideológovi na to aj zúrili, hnevali sa, snažili sa o obmedzenia, ale tá grafika bola nepolapiteľná, nedočiahli na ňu, nedalo sa s ňou polemizovať. Bola silná a krásna. Hoci napríklad taký Brunovský veľmi obľúbený u vrchnosti nebol, jeho dielo malo úctu a popularitu a chceli ho paradoxne vlastniť aj rôzni funkcionári. Tak to vo svete chodí.

Vladimír Gažovič
Vladimír Gažovič Autor: Archív Galéria SPP

Aj na to si môžu pamätníci zaspomínať na výstave Imaginárium slovenskej grafiky, ktorá je v Galérii SPP v Bratislave a ktorá predstavuje diela výborných umelcov z tohto zaujímavého tvorivého obdobia. Výstava potrvá do 30. novembra 2015, jej kurátorkou je Melita Gwerková.

Albín Brunovský
Albín Brunovský Autor: Archív Galéria SPP

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výstava #grafika #Vladimír Gažovič #Galérii SPP #Albín Brunovský #Imaginárium slovenskej grafiky #Melita Gwerková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku