
Vo voľnej tvorbe nezapiera profesiu architekta. „Pociťujem deficit výtvarného umenia v architektúre, pritom vždy patrili k sebe. Je to návrat, oprášenie toho, čo tu už bolo,“ vysvetľuje absolvent štúdií dizajnu na Fakulte architektúry SVŠT v Bratislave umeleckú „dvojdomosť“. Jeho „večnou“ témou je mýtus, fantázia považovaná za realitu. „Sú to však mýty spojené s ľudským podvedomím, ktoré sú identické na celom svete,“ približuje umelec. Keď v 90. rokoch vstupoval na výtvarnú scénu, žiarili jeho obrazy – mandaly čistými optimistickými farbami. Z geometrických tvarov budoval magické dedinky, dekonštruoval realitu polí, salašov či skupiniek domov.
V poslednom období sa jeho pohľad na svet mení. „Leitmotívom tvorby Igora Faška už nie je ani zďaleka len zaniknutý rurálny svet alebo imaginárne architektonické krajiny v surreálnej forme. Ide mu čoraz viac o vzťahy medzi ľuďmi, medzi mužom a ženou, o problémy vzájomného spolužitia,“ hovorí kurátor výstavy Martin Ciel.
Maliarska paleta potemnela, jasné a žiarivé farby vystriedali temnejšie tóny. „Svet okolo nás tlačí kríza. Niekoho sa môže týkať menej, niekoho viac, ale je tu. A nemám na mysli len ekonomickú, ale aj sociálnu krízu. Ľudia sa prestali o seba zaujímať. Zo životného štýlu sa vytratila súdržnosť, empatia. Nemám preto chuť maľovať niečo pestrofarebné,“ vysvetľuje Igor Faško.
Výtvarné umenie považuje za jednu z foriem interpretácie toho, čo často nevieme pomenovať slovami. A jednu z ciest pochopenia nás a nášho okolia. Je dobré pozerať sa na svet nielen očami, ale aj svojím vnútrom. A precítiť umenie," tvrdí architekt a výtvarník v jednej osobe. Na výstave De-akord s podtitulom Tak rúbali do mňa (odkazujúcim na známu ľudovú pieseň) predstavuje 80 olejomalieb, grafík, kresieb a 30 plastík. Výber z jeho doterajšej tvorby je dobrodružstvom nielen vizuálnym, ale aj myšlienkovým a emocionálnym.
„Diela Igora Faška sú vzrušujúce, ale ťažko zaraditeľné. A to je dobre. Pretože otvárajú široké interpretačné polia a nútia uvažovať. Aspoň na chvíľu sa zamyslieť nad neobvyklým výkladom skutočnosti. Neobvyklým, pretože originálnym a autentickým,“ dodal Martin Ciel. Výstava Igora Faška bude v Galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši do 2. apríla.