Od roku 2002 spolupracujú Pavel a Jakub Dvořákovci na vydávaní kníh o histórii Slovenska. Z roka na rok, od zväzku po zväzok, pribúdajú v rodinnom albume obrázky, ktoré svojským spôsobom dokladajú a modelujú čas. Výsledky práce tejto dvojice si možno po prvý raz pozrieť práve teraz vo výstavnej sieni v Starej radnici. Na základe dvanástich kníh, 3 240 strán a viac ako 1 600 autorských i historických fotografií si dala táto výstava za cieľ poskladať model času z autentickej krásy, ktorú história zanecháva. Jednotlivé fotografie, či už autorské snímky Jakuba Dvořáka, alebo tie z archívnych fondov, sa navzájom dopĺňajú a vďaka textom v štyroch jazykoch veľmi úsporným spôsobom rozprávajú príbehy našich dejín. A dokazujú, že boli vždy viac než len dejinami malého národa.
Divák uvidí rôzne zaujímavé exponáty, napríklad 3D interpretácie autentických fotografií M. R. Štefánika, ktoré zhotovil na svojich cestách po svete stereoskopickým fotoaparátom, a táto výstava ponúka ich vyhotovenie v tzv. lentikulárnej tlači.
Návštevník sa dočíta napríklad o hrobke palatína Juraja Turzu, ktorú vykradli zlodeji a nepovšimli si pritom úžasné pohrebné rúcha veľkej hodnoty (zo zbierok Oravského múzea v Dolnom Kubíne). Moldavská jaskyňa zasa vydala svedectvo o uväznených ľuďoch, ktorí utekali pred Tatármi, a z hrobky sa nezachránili (zo zbierok Archeologického ústavu SAV). Zvláštne tváre so stopami bolesti ponúka fotopríbeh o známom sochárovi F. X. Messerschmidtovi (zo zbierok SNG). Iste zaujme aj snímka a osud delovej gule, ktorá sa stala súčasťou plagátu k výstave: Bojovalo sa ňou v tzv. sedemročnej vojne, ktorú viedla Mária Terézia proti pruskému kráľovi Fridrichovi Veľkému. Táto guľa zasiahla do nohy neznámeho regrúta Márie Terézie. Správu o tragédii vyryli na kovový obal, ktorým guľu okovali (zo zbierok SNM – Červený Kameň).
Knihy z vydavateľstva Pavla Dvořáka, za ktorými stojí syn Jakub ako dizajnér a fotograf, sú známe svojim špecifickým štýlom a získali si popularitu nielen u čitateľov, ale aj uznanie v odborných kruhoch. Dôkazom je zastúpenie v kolekcii Najkrajšie knihy Slovenska a Cena UNESCO za najkrajšiu knihu sveta, ktorú vydavateľstvo získalo za vydanie knihy Anonymova kronika.