Zomrel sochár Andrej Rudavský

12.04.2016 09:21

Vo veku 82 rokov zomrel Andrej Rudavský, jeden z najvýraznejších predstaviteľov moderného slovenského sochárstva.

Po tažkej chorobe v pondelok zomrel známy sochár Andrej Rudavský. O jeho úmrtí redakciu denníka Pravda informovala jeho rodina.

Sochár Andrej Rudavský na archívnej snímke.
Sochár Andrej Rudavský na archívnej snímke. Autor: Galéria u anjela

Andrej Rudavský sa narodil v roku 1933 v Posade Hornej v dnešnom Poľsku. V rokoch 1950 – 1954 vyštudoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave, v rokoch 1954 – 1960 Vysokú školu umeleckého priemyslu v Prahe. Od roku 1962 sa stal členom Skupiny Mikuláša Galandu.

"Skupina nevznikla len organizačným opatrením. Vznikla z vnútornej potreby navzájom si blízkych výtvarníkov, ktorí sa v procese hľadania vlastného výtvarného výrazu stretli v estetických názoroch na jednej základni. Uvedomele a cieľavedome chceme vo svojej práci nadväzovať na dielo M. Galandu, Ľ. Fullu, M. Bazovského a C. Majerníka, lebo oni predstavujú najlepšie prúdy moderného, a pritom hlboko slovenského a ľudského výtvarného umenia,“ píše sa v úvodnom texte katalógu prvej výstavy Galandovcov v roku 1957.

V roku 1972 bol vylúčený zo Slovenského zväzu výtvarných umelcov, čo pre sochára znamenalo zákaz oficiálnych výstav a nákup jeho diel do zbierok galérii.

Andrej Rudavský: Kaplnka
Andrej Rudavský: Kaplnka Autor: Galeria u anjela

Patrí k najvýraznejším osobnostiam moderného slovenského sochárstva. Vo svojich dielach sa inšpiroval ľudovou architektúrou, kultúrou aj prírodou Slovenska. Veľkú inšpiráciu predstavovala pre Rudavského téma Veľkej Moravy.

V roku 2013 vystavoval Andrej Rudavský v Galérii u anjela v Kežmarku, kedy o svojej tvorbe povedal: „Chcem, aby moje sochy niesli v sebe všetky pohnútky, aby pole výrazu kulminovalo od lyriky po drámu, lebo toto všetko je schopné sa v človeku stretávať."

Socha Andreja Rudavského s názvom Vierozvestovia stojí v New Yorku pred budovou OSN. Tumbu svätého Konštantína možno obdivovať v Bazilike Sant Clement v Ríme. Jeho diela sú v zbierkach renomovaných slovenských i zahraničných galérií a múzeí.

Andrej Rudavský:
		Hlava II.
		(1960)
Andrej Rudavský:
		Cintorín
		(1973)
+3Andrej Rudavský: Balada
		(1972-1975)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #sochár #výtvarník #Andrej Rudavský #moderné sochárstvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku