V londýnskej Sotheby's vydražili slovenské diela

Medzinárodná aukcia Contemporary East (Súčasný východ) v londýnskej Sotheby's mala tento rok po prvýkrát v histórii slovenské zastúpenie.

08.06.2016 14:17
Milan Dobeš: Pohyblivá štruktúra s červeným bodom. Foto:
Milan Dobeš: Pohyblivá štruktúra s červeným bodom.
debata (2)

Diela trojice významných slovenských výtvarníkov Milana Dobeša, Stana Filka a Jany Želibskej sa vydražili dokopy za 42 872 eur.

Obraz Pohyblivá štruktúra s červeným bodom konštruktivistu Milana Dobeša vydražili za 15 879 €, Filkova Slovenská Šeherezáda IX (Pištol III) bola predaná za 7 939 € a obraz Dve maliarky Jany Želibskej dosiahol dražobnú cenu 19 054 €.

Filkova Slovenská Šeherezáda IX. Foto: Artfond
STANISLAV FILKO Slovak Scheherazade IX Pistol III 1978 Filkova Slovenská Šeherezáda IX.

Hlavnými kritériami, podľa ktorých Sotheby's diela do medzinárodnej aukcie Súčasný východ zaradila, boli osobitosť, medzinárodná etablovanosť umelca, vzácnosť, stav a kvalita diela, ale aj vizuálna príťažlivosť pre čo najširší okruh zberateľov.

„V posledných rokoch je povojnové umenie z oblasti strednej a východnej Európy čoraz viac medzinárodne prehodnocované. Progresívne konceptuálne a multimediálne tendencie, ktoré sa spájajú s vybranými predstaviteľmi neoficiálnej, alternatívnej scény sú čoraz vyhľadávanejšie medzi domácimi i medzinárodnými zberateľmi,“ vysvetľuje Kristína Jarošová, riaditeľka zbierky Art Fond – Stredoeurópsky fond súčasného umenia, ktorá spolupracovala so Sotheby's pri výbere diel.

Dielo Dve maliarky Jany Želibskej. Foto: Artfond
Jana Z elibska Two Dielo Dve maliarky Jany Želibskej.

Aukcia Súčasný východ priniesla nový pohľad aukčnej siene Sotheby’s na umenie zo strednej a z východnej Európy, Ruska a Kaukazu. Londýnski kurátori zhromaždili viac ako stodvadsať umeleckých diel od významných i perspektívnych umelcov z tejto oblasti. Sotheby’s sa tak snaží reflektovať nové trendy európskeho zberateľstva, ktoré sa generačne menia. Konzervatívny pohľad na umenie strieda záujem o avantgardné smery 60. až 70. rokov.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Sotheby's #Milan Dobeš #Contemporary East #Stano Filoa a Jana Želibská