Stanley Greene nahliada na Rusko optikou svojho fotoaparátu

01.11.2016 14:00

Výstava fotografií Cesta na kraj Ruskej ríše, ktorú môžete vidieť v Galérii mesta Bratislavy v Pálfiho paláci do 4. decembra, je autentickou mozaikou každodenných ruských rituálov a drsne krásnou poctou mohutnej krajine. Fotografický investigatívny prieskum naprieč ruskou každodennosťou urobil oceňovaný americký fotograf Stanley Greene. Predseda poroty Slovak Press Photo na Slovensku vystavuje po prvýkrát.

Americký fotograf Stanley Greene vystavuje...
Americký fotograf Stanley Greene vystavuje fotografie z projektu Cesta na kraj Ruskej ríše v Galérii mesta Bratislavy. Autor: Reprofoto: Ľuboš Pilc

Svetobežník mapoval fragmenty života v odľahlých kútoch ruskej krajiny. Pri výbere lokalít sa dal viesť knihou Ostrov Sachalin dramatika a spisovateľa Antona Pavloviča Čechova. V centre fotografovej pozornosti je ruský človek bez príkras a patetických gest, ošľahaný morom, dýchajúci dym z továrenských komínov, špinavý od ťažkej práce.

Čechov sa v diele zameral na odľahlé kúty ruskej krajiny, kde prevláda zadymená šeď a strohá chudoba. Greene prešiel západným pobrežím Sachalinu, zastavil sa na miestach, kde posielali trestancov a väzňov na nútené práce, cestoval Transsibírskou magistrálou, na pobreží ho zaujala práca rybárov či rutina v Staroutkinských železiarňach. No fascinuje ho aj druhá strana života, to, ako trávi čas mladá generácia Rusov, nevynechal preto ani nočné podniky.

Stanley Greene sa preslávil ako vojnový fotograf, a pachuti vojny sa nevyhol ani v tomto cykle. „Otvorila moje staré vojenské jazvy,“ píše pod fotografiou z kaukazského Bamutu, obce, ktorú v roku 1995 ostreľovala ruská armáda.

Z výstavy Cesta na kraj Ruskej ríše
Z výstavy Cesta na kraj Ruskej ríše Autor: Reprofoto: Ľuboš Pilc

Greene je otvorený, inštinktívny, na javy nahliada všestranne, zaujatý osobitým naturelom ľudí a ich krajiny. Dokumentuje bezprostredné okamihy, prostý človek sa v nich dotýka svojho dňa. Estetika škaredosti tu má osobitý tvar, vyzdvihuje skrytú krásu, humanizmus a odhodlanie ľudí zostať zrastení s miestom, ktoré je poznačené chudobou či vojnovými konfliktmi.

Rybári, robotníci, cestovatelia, dovolenkári, umelci aj mládež, fotografie sú zbierkou ich rituálov. Fragmenty každodennosti umocňujú fotografove osobné postrehy v podobe sprievodného textu pod niektorými dielami. Pomáhajú vsadiť zdokumentované momentky do konkrétneho kontextu. V rozostrených veľkoplošných fotografiách zas necháva vyznieť atmosféru, pocit.

U Greena dokumentaristu dominuje momentálna chvíľa, situácia a v druhom pláne odkrýva sociálno-spoločenský kontext a symboliku. Všíma si bizarné situácie, zaujímavé tváre a kreslí mikropríbehy. Výs­tava Cesta na kraj Ruskej ríše ukazuje Rusko z novej perspektívy, ide totiž o záznam Greenovej osobnej púte.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#výstava #Stanley Greene #Slovak Press Photo #Cesta na kraj Ruskej ríše
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk