Zomrel tvorca hororových ilustrácií pre komiksy Bernie Wrightson

20.03.2017 12:13

Americký umelec Bernard Wrightson prehral 18. marca vo veku 68 rokov boj s rakovinou. "S veľkým zármutkom musím oznámiť odchod môjho milovaného manžela Bernieho. Ďakujeme vám za všetku lásku a podporu," napísala na umelcovej webstránke jeho manželka Liz Wrightson.

Bernard Wrightson bol známy hororovými...
Bernard Wrightson bol známy hororovými ilustráciami komiksov spoločností Marvel a DC. Autor: Corey Bond (CC-BY-SA)

Bernard Wrightson bol známy hororovými ilustráciami komiksov spoločností Marvel a DC. V spolupráci s autorom Lenom Weinom v roku 1971 vytvoril postavu Swamp Thing (v češtine komiksy vyšli pod názvom Bažináč, pozn. SITA), čiastočne rastlinnú entitu a humanoida. Jeho úlohou je chrániť močiar, životné prostredie a ľudstvo pred ničivými silami. Tento hrdina sa predstavil vo filmoch Swamp Thing (1982) a The return of Swamp Thing (1989) a tiež v seriáli Swamp Thing (1990 – 1993).

Wrightson je tiež spoluautorom postavy Osud, starého slepého muža s knihou pripútanou na zápästí, ktorý sa neskôr objavil v komiksoch Sandman od Neila Gaimana. Je autorom ilustrácií komiksovej adaptácie diela Frankenstein, ktorú v roku 1983 vydalo vydavateľstvo Marvel Comics, nakreslil plagát pre hororový film Show hrôzy (1982), či vytvoril ilustrácie pre knihy From the Buick 8 (v češtine vyšlo ako Z Buicku 8, pozn SITA) a Dark Tower V (v češtine pod názvom Temná věž V., pozn. SITA).

Medzi komiksové postavy, na ktorých pracoval, patria Spiderman, Batman či antihrdina Kat. Podieľal sa na viacerých filmoch, napríklad Krotitelia duchov (1984), Galaxy Quest (1999) či Stephen King: Hustá hmla (2007).

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#komiks #Frankenstein #Marvel #horor #DC #Bernie Wrightson
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku