Skryté miesta ukážu aj Tiché disko

, 09.06.2017 16:00
festival
V Bratislave sa môžete pozrieť aj na Silent Disco. Autor:

Priaznivci súčasného umenia vo verejnom priestore si cez najbližší víkend prídu na svoje.

V rovnakom čase ako Víkend otvorených parkov a záhrad sa totiž v Bratislave opäť koná aj festival Hidden Places. Ako názov naznačuje, jeho organizátori hľadajú zaujímavé, bežne nedostupné alebo skryté miesta v rámci mesta a počas víkendu od 9. 6. do 11. 6. ich naplnia umením. Program v piatok 9. júna o 18.30 h na nádvorí Mirbachovho paláca (Františkánske námestie 11) otvorí Silent Disco od Olivera Hangla. Autor je rakúsky umelec, ktorý svoju kariéru začínal ako herec a scénický dizajnér, ale momentálne pôsobí na poli voľného umenia. Jeho umenie má performatívny charakter a väčšina jeho projektov sa odohráva vo verejnom priestore. Na nádvorí Mirbachovho paláca sa verejnosť bude môcť zúčastniť na jeho „Silent Courtyard Disco“. Neviete si takú tichú diskotéku predstaviť? O čo pôjde? Dvaja dídžeji Viedne a Bratislavy pripravia za pomoci slúchadiel tanečné podujatie v absolútnom tichu. Stovka slúchadiel, ktoré budú k dispozícii návštevníkom, bude rozdelená na dve polovice, pričom do jednej polovice bude prúdiť hip hop a do druhej hudba od bratislavského dídžeja Reverenda. Vznikne tak trochu nesúrodá tancujúca skupina ľudí.

Ďalšie prekvapenie návštevníkov čaká v sobotu a nedeľu 10. a 11. júna od 10. hodiny vo vnútornej záhrade kostola a kláštora františkánov, kde bude vystavená inštalácia slovenského výtvarníka Martina Špirca nazvaná Archív umenia. Inštalácia bude pozostávať z vyradeného archívu diapozitívov prvej dámy slovenskej kunsthistórie Alžbety Guntherovej-Majerovej. Diapozitívy ako neaktuálne médium, ktoré boli v procese digitalizácie určené na vyhodenie, v sebe nesú spomienkovú nostalgiu minulých rokov. Umiestnené budú v pôvodných obaloch, pričom návštevníci si ich budú môcť prelistovať.

Poslednou udalosťou festivalu bude nedeľná performance Borisa Ondreičku v Kochovej záhrade o 18. h (prístup z Bartoňovej ulice). Má poetický názov Spev o dieťati a speve drozdov. Kurátor, umelec a autor Boris Ondreička tu prečíta poetickú esej o detstve, dospievaní a dospelosti. Bude hovoriť o tom, ako a prečo jednu vec vníma viacero ľudí rôzne, ako a prečo si niekedy aj odporujúce strany nárokujú na pravdu o tej istej, jednej veci. Ako niekedy podliehame omylu o protichodnosti pre nedostatok informácií, ale aj rozhľadu a čo spája protichodné strany.

Kto má rád historické záhrady a zaujímavé hovorené slovo na aktuálnu tému, nemal by si festival nechať ujsť. Keďže záhrada je chránená, počet návštevníkov je obmedzený na dvadsať ľudí. Prihlásiť sa možno na facebookovej stránke Hidden Places Festival a to tak, že napíšete organizátorovi správu. Celý festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Hidden Places #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk