Výstava: Spomienka na sochára Uhra

, 26.06.2017 07:00
kamene studní
Súbor plastík, na ktorých realizácii sa podieľal Michal Uher a V. Kaplan, môžete vidieť v Danubiane. Autor:

V exteriéroch bratislavskej galérie Danubiana pribudli objekty sochára Rudolfa Uhra, ktoré pripomínajú 30. výročie jeho úmrtia.

Súbor plastík tohto autora nazvaný Kamene studní vznikol v roku 1971 a nadviazal na dve monumentálne práce Kameň a oheň (1969, Osaka, Japonsko) a Socha pre betón (1971, Vermont, USA). Sú to vrcholné Uhrove diela. Celý súbor mal byť inštalovaný na terase novostavby Československého rozhlasu v Bratislave. Bola to oficiálna zákazka do konkrétneho priestoru.

Návrhy plastík v súlade s vtedajšími predpismi prešli celým schvaľovacím procesom. Tesne pred začatím realizácie prišiel však oficiálny zákaz a dodnes nie je známe, ktorá z mocných inštitúcií zákaz vydala. Tým sa začali perzekúcie voči Rudolfovi Uhrovi a celému radu jeho kolegov výtvarníkov, ktoré vyvrcholili zničením mnohých sôch v Bratislave a inde. Štyridsaťpäť rokov od návrhu Uhrových plastík sa rodina autora rozhodla zrealizovať ich v pôvodne predpokladanom materiáli (kameň) presne podľa jeho predstáv. Na realizácii sa podieľal jeho syn Michal Uher a kameňosochár V. Kaplan.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Danubiana #Kamene studní
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku