Potulná galéria nomadSPACE bojuje proti extrémizmu

13.07.2017 09:00
nomadSPACE Pohoda
Galéria odštartovala svoju púť 6. júla na festivale Pohoda v Trenčíne. Autor:

Upozorniť ľudí na nebezpečenstvo extrémistických postojov, xenofóbie a rasizmu a nasmerovať ich k hľadaniu odpovedí na otázku, čo je správne a čo nebezpečné, je cieľom potulnej galérie nomadSPACE.

Galéria odštartovala svoju púť 6. júla na festivale Pohoda v Trenčíne a odvtedy s malým nákladným autom navštevuje až do 23. júla so súčasným výtvarným umením mestá, mestečká a dediny Slovenska. „Keď nie je možnosť priviezť deti a mladých ľudí do galérie v hlavnom meste, existuje možnosť priviezť galériu k nim,“ tvrdí kurátor Juraj Čarný, spoluorganizátor projektu.

Ako ďalej agentúru SITA informoval Čarný, „trasu vybrali s dôrazom na obce, v ktorých majú obyvatelia sťažený prístup k rozdielnym názorom na problematiku nacionalizmu, ale aj k súčasnému umeniu. Zohľadnili sme počet obyvateľov obcí, kde bolo zaznamenané vysoké percento voličov extrémistických politických strán, historické skúsenosti obcí s fašizmom či fakt, koľko v nich žije ‚cudzincov‘, ‚iných‘ a Rómov“.

Po trenčianskej Pohode sa galéria nomadSPACE v pondelok zastavila v Plaveckom Štvrtku, v utorok v Rohožníku a v stredu v Jalovci. Jej ďalšia trasa povedie od 13. júla cez Liptovský Hrádok, Čierny Balog, v sobotu bude v Kokave nad Rimavicou a v nedeľu v Tisovci. Aj od pondelka 17. júla zavíta každý deň inam. Na trase konkrétne má Lubeník, Jelšavu, Dobšinú, Smolník, Gelnicu a Plavecký Mikuláš. Až napokon 23. júla ukončí svoju púť v Bratislave. Na každom mieste je od 12:00 do 20:00 a umelecké diela vystavuje v nákladnom aute a jeho okolí. Záujemcom ich priblížia kurátori Antónia Belicová, Juraj Čarný a Hana Kucharovičová. Ponúknu nielen výklad, ale aj workshopy a prednášky.

Na všetkých jednodňových zastávkach predstavuje nomadSPACE výstavu súčasných vizuálnych umelcov bojujúcich proti xenofóbii, rasizmu a extrémizmu. V priestore malého nákladného auta a jeho okolí prezentuje inštaláciu Lukáša Houdeka a interaktívnu hru Danky Krajčovej, ktoré sa venujú problémom utečencov. Vidieť sa dajú aj Shootyho karikatúry, diela Jarmily Mitríkovej a Davida Demjanoviča a ďalších. Rakúska autorka Anna Witt sa vo svojej fotoakcii pýta ľudí, čo bola pre nich najdôležitejšia otázka, keď mali 16 rokov. Pripravené sú aj detské tvorivé dielne.

#Pohoda 2017 #nomadSPACE #Juraj Čarný #galéria #extrémizmus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk