Výstava Stana Filka kritizuje ideológie a vládne štruktúry

09.01.2018 16:00
stano filko
Stano Filko je slovenský neoavantgardný umelec generácie 60. rokov. Zomrel 23. októbra 2015. Autor:

Koncept stálej expozície Stana Filka HYDROZOA v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici (SSG) je zasadený do kontextu inštitucionálnej kritiky, ktorá od 60. rokov 20. storočia kriticky komentuje ideológie a mocenské štruktúry ovplyvňujúce cirkuláciu umenia, politiku výstav a diskusií o umení prebiehajúcich na inštitucionálnej úrovni. Projekt sprístupnili v SSG v decembri minulého roka.

„Nový formát Filkovej expozície charakterizuje neohraničené trvanie a premenlivá povaha, ktorá je vyjadrená delením programu na epochy,“ uviedla pre agentúru SITA kurátorka výstavy Mira Keratová. V rámci dlhodobého výstavného projektu HYDROZOA bude podľa kurátorky verejnosti sprístupnený aj program kurátorských a autorských výstav v spolupráci s pozvanými hosťami, ktoré budú reagovať na zbierku diel Stana Filka v SSG.

Formát stálej expozície Stana Filka HYDROZOA v Stredoslovenskej galérii je zameraný nie na marketingovú hodnotu diela, ale v duchu autorovho odkazu, naopak, na rozširovanie poznania a redukciu role umeleckého objektu. „Je volaním po reformácii, respektíve regenerácii umeleckých inštitúcií a prehodnotení politicko-ekonomických aspektov ich fungovania,“ dodala Keratová.

Stano Filko je slovenský neoavantgardný umelec generácie 60. rokov, známy najmä tvorbou totálnych inštalácií a prostredí. Medzi jeho najznámejšie projekty patria readymade eventy Happsoc od 60. rokov a transcendentálne prostredie Biely priestor v bielom priestore od 70. rokov.

Stredoslovenská galéria získala v roku 2015 do svojej zbierky rozsiahlu akvizíciu viac než 700 Filkových diel. Ide o zbierku menších objektov a diel na papieri, ktorá má povahu umeleckého archívu s bádateľským potenciálom. Obsahuje autonómne diela, ako aj dokumentácie Filkových výstavných projektov a mnohých už neexistujúcich alebo priebežne prepracovávaných priestorových diel či diel vysvetľujúcich vývoj jeho unikátneho ideologického systému farieb, ktorý vytvoril na vysvetlenie svojho holistického konceptu sveta. Retrospektívna výstava Stana Filka z tejto zbierky sa konala v budove Pretória SSG od februára do apríla minulého roka.

Stredoslovenská galéria Banská Bystrica je regionálna galéria, ktorá sa venuje všetkým disciplínam domáceho a zahraničného výtvarného umenia jednotlivých historických období a súčasnosti. Osobitne sa zameriava na stredoslovenský región, s celoštátnou špecializáciou na moderné a súčasné umenie a voľnú grafickú tvorbu. Zriaďovateľom SSG je Banskobystrický samosprávny kraj.

#výstava #Stredoslovenská galéria #Stano Filko #HYDROZOA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk