Z múzea rovno na Facebook. Exponáty sú bližšie k ľuďom

05.02.2018 12:00
Slovenské národné múzeum
Zverejňovanie zbierkových predmetov v digitálnej podobe umožnil Slovenskému národnému múzeu projekt Digitálne múzeum. Autor: ,

Slovenské národné múzeum v spolupráci s portálom kultúry Slovakiana od 29. januára postupne predstavuje vybrané predmety, ktoré uchováva v svojich zbierkach na sociálnej sieti. Ide o zbierkové predmety kultúrneho dedičstva, ktoré boli už zdigitalizované.

Národné múzeum raz do týždňa uverejňuje na svojom profile „Slovenské národné múzeum“ na Facebooku nielen fotografiu vybraného predmetu, ale i popisy a komentáre kurátorov z múzea, v správe ktorého sa prezentované zbierkové predmety či zbierky nachádzajú. Agentúru SITA o tom informovala vedúca Centra múzejnej komunikácie Slovenského národného múzea (SNM) Zuzana Vášáryová.

Prvým príspevkom zverejneným 29. januára sú hudobné pamiatky, ktoré uchováva SNM – Hudobné múzeum. Ide o tri sakrálne a jednu svetskú kompozíciu, a to o omšu, mariánske antifóny a symfóniu so skladbami z 18. a 19. storočia, ktoré pochádzajú z rímskokatolíckeho kostola v Ľubici. Okrem iného prezrádzajú mená hudobníkov tamojšieho regiónu a vedúcich kostolných chórov Jozefa Ignáca Friedmanského a Karola Heningera.

Zverejňovanie zbierkových predmetov v digitálnej podobe umožnil Slovenskému národnému múzeu projekt Digitálne múzeum. Projekt SNM ukončilo v roku 2015. Prostred­níctvom neho sa spolu s ďalšími pamäťovými a fondovými inštitúciami zapojilo do jednotnej platformy uchovávania a sprístupňovania zbierok hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku. SNM v digitalizácii svojich zbierok naďalej pokračuje.

Projekt Digitálne múzeum bol jedným z viacerých národných projektov digitalizácie v kultúre, ktoré sa uskutočnili v rokoch 2012 až 2015. Išlo napríklad o projekty Digitálna knižnica a digitálny archív, Digitálna galéria, Digitálne múzeum, Digitálny pamiatkový fond, Digitálna audiovízia a ďalšie. Digitalizácia v kultúre bola financovaná z európskych zdrojov, a to z Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) – prioritnej osi Rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry. Umožnilo to vybudovať na Slovensku kompletnú potrebnú infraštruktúru. Konkrétne vznikli dátové úložiská, v ktorých sú zdigitalizované objekty kultúrneho dedičstva bezpečne uložené.

Digitalizácia zároveň chráni naše kultúrne dedičstvo, keďže mnohé objekty, texty museli byť predtým, ako boli zdigitalizované, ošetrené a niektoré zreštaurované. Pokračovanie digitalizácie zároveň zaistia vybudované digitalizačné pracoviská vo viacerých inštitúciách, najväčšie je v Slovenskej národnej knižnici v Martine a ďalšie sú v Slovenskej národnej galérii vo Zvolene, v Múzeu SNP v Banskej Bystrici a v Slovenskom filmovom ústave v Bratislave, Pamiatkovom úrade SR v Bratislave, Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve v Rusovciach a v RTVS v Bratislave.

V rámci jedného z digitalizačných projektov, projektu Centrálna aplikačná infraštruktúra a registratúra vznikol koncom roka 2015 portál kultúry Slovakiana. Slovakiana, ako súčasť siete európskych kultúrnych portálov na čele s celoeurópskym kultúrnym portálom Europeana, sprístupňuje výsledky digitalizácie slovenského kultúrneho dedičstva. Na portáli si verejnosť môže zdigitalizované objekty vyhľadať, študovať a používať ich. Aj keď sa spomínané projekty ukončili v roku 2015, tak všetky musia pokračovať ďalej minimálne päť rokov. Vybudovanie potrebného technologického zázemia zároveň zaisťuje digitalizáciu aj do ďalších rokov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#facebook #digitalizácia #Slovenské národné múzeum #Digitálne múzeum
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku