Architekt Peter Černo: Uznanie doma teší najviac

Tento rok si pripomíname 125. výročie narodenia známeho slovenského architekta Ladislava E. Hudeca, a zároveň aj sto rokov od jeho príchodu do Šanghaja.

29.04.2018 12:00
Peter Černo Foto: ,
Architekt Peter Černo.
debata

Získal tam úspech, a preto sa cena nesúca jeho meno udeľuje slovenským architektom, ktorých tvorbu uznáva aj zahraničie. Začiatkom apríla túto cenu dostal v Banskej Bystrici Peter Černo, rodák zo Slovenska, ktorý žije v Mníchove. O svojej emigrácii v osemdesiatych rokoch nám povedal: „Rozhodli sme sa vtedy, že pôjdeme do Mníchova. Vedel som sa síce dohovoriť, ale netušil som, čím budem musieť prejsť, aby som sa tam etabloval. Začal som robiť v úspešnej firme. Vydavateľstvo Burda udeľovalo každoročne mediálnu Cenu Bambi (cena je nazvaná po knižke Felixa Saltena a je to soška zlatej srnky). Išlo o súťaž na televíznu scénu toho súťažného večera. Urobil som dva návrhy a dostali sme prvé dve ceny. Prvý rok realizovali tú klasickejšiu scénu a druhý rok tú modernejšiu. To bol môj vstup do sveta nemeckej architektúry! Interiéry ma však až tak nebavili, išlo mi o viac. Našiel som si firmu, ktorá robila hotely, rôzne rekonštrukcie – napríklad rekonštrukciu výškového domu vo Frankfurte alebo hotel Adlon v Berlíne, či Tatscherberský palác v Drážďanoch. To bolo úžasné!“

Vzťah k domovu Petrovi Černovi zostal. Každoročne, pokiaľ je to možné, prichádza napríklad na predvianočné stretnutie bratislavských veslárov, kamarátov z mladosti. A tak sa dostal aj k prácam na Slovensku a vlastne aj k svetovej architektonickej cene, ktorú mu udelili prednedávnom: "Po zmene pomerov som v roku 1995 prišiel do Bratislavy a stretol som na ulici starého priateľa, s ktorým sme sa kedysi učili angličtinu. Robil som mu v minulosti úpravy na chatke v Karpatoch. Teraz už podnikal ako investor a po čase mi zatelefonoval do Mníchova, či by som nechcel robiť liečebný dom Solisko na Štrbskom Plese. Podarilo sa, a – ako tím – sme pokračovali komplexom bývalého liečebného domu Hviezdoslav, Grand Hotel Kempinsky Štrbské Pleso. Som na túto prácu naozaj hrdý. V tomto hoteli som neraz sprevádzal exkurzie odborníkov, je to úžasná práca, celý suterén je urobený nanovo, pod zemou je chodba, ktorá prepája všetky budovy. Sám sa v tom vždy kochám.“ A ocenil to aj svet. Architekt Peter Černo za rekonštrukciu Grand Hotela Kempinski vo Vysokých Tatrách získal bronzovú cenu The American Architecture Prize 2016 v kategórii Architektonické dedičstvo. Sám k tomu hovorí: „Prekvapilo ma, keď nás vyzvali, aby sme sa zúčastnili na súťaži AAP 2016. Predložili sme tento Grand Hotel, dali sme im kompletnú dokumentáciu, a zrazu nám oznámili, že sme cenu dostali. Snívali sme o tom, ale neverili sme, veď súťažilo niekoľko stoviek projektov z celého sveta. V porote boli významní architekti a dizajnéri. To, že vybrali náš projekt (firma Cerno+architekten, spoluautori projektu sú Martin Černo a Gianfranco Maio), nás teší najmä preto, že to je aj úžasná, celosvetová, prezentácia Slovenska.“

No a teraz k Černovým trofejam pribudla ďalšia vzácna Cena Ladislava Eduarda Hudeca na rok 2018. Uznanie doma teší najviac. Udelenie ceny v Banskej Bystrici sprevádzala výstava Černovej tvorby, ktorá sa presunie aj do Bratislavy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #architekt #Peter Černo