Počas sobotnej noci sa na Slovensku sprítomní história

18.05.2018 14:09

Môže mať majster kat aj vtipné zážitky? Kde v Bratislave sa skrývajú múmie? Ktoré mesto na Slovensku venovalo svoje múzeum gýču?

Odpovede nielen na tieto otázky, ale omnoho viac ponúkne v rámci svojho programu 14. ročník obľúbeného celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií. Tretia májová sobota bude už tradične patriť zbierkotvorným inštitúciám, ktoré si do neskorých nočných hodín pripravili zaujímavé výstavy, autorské výklady, tvorivé dielne, animácie či prehliadky vo viac ako sto lokalitách na Slovensku.

Veľkým lákadlom sú každý rok múmie v...
Veľkým lákadlom sú každý rok múmie v antropologickom depozitári Prírodovedného múzea. Autor: HANA BALLOVÁ

Podujatie organizuje Zväz múzeí na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom, ktoré je zároveň hlavným koordinátorom múzeí a galérií v Bratislave. Aj vďaka tomu v rámci hlavného mesta zaplatí návštevník jednotné vstupné 2 eurá len v prvom navštívenom múzeu či galérii. Podujatie už dva roky spolupracuje aj s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK), vďaka ktorému sa Noc múzeí a galérií dostáva aj do blízkeho okolia Bratislavy. Podľa koordinátorky múzeí a galérií v Bratislave a BSK Zuzany Vášáryovej záujem zo strany inštitúcií z roka na rok narastá.

Kvalita namiesto kvantity

"Všeobecne ide o veľmi populárne európske podujatie. Múzeá a galérie na Slovensku ho evidujú naozaj intenzívne. Stabilne sa doň v kraji zapojí asi 40 múzeí a galérií. Zaujímavosťou posledných dvoch rokov je však to, že okrem klasických kamenných inštitúcií sa k nám pridávajú aj rôzne neziskové organizácie, ktoré disponujú výstavným priestorom. Takouto netypickou galériou bude aj Univerzitná knižnica v Bratislave, prípadne bunkre petržalského opevnenia z druhej svetovej vojny s dobovým programom,“ priblížila Vášáryová, podľa ktorej sa v Bratislave do podujatia premiérovo zapoja aj dva festivaly – prehliadka knižného umenia BRaK (ktorá v štyroch galériách mesta vystavuje knižnú ilustráciu) a WhatCity? Na Mickiewičke, ktorý má ambíciu prepájať a zlepšovať komunitný a kultúrny život obyvateľov hlavného mesta.

Záujem o Noc múzeí a galérií sa však zvyšuje aj zo strany návštevníkov. "Podujatie navštevujú aj ľudia, ktorí do múzeí či galérií bežne neprídu. A v tom vidíme zmysel tejto akcie. Sprostredkovať čo najväčšiemu okruhu ľudí, čo vlastne kultúrne dedičstvo je a prečo je dôležité starať sa oň. Podať im to príťažlivou formou je jeden z prostriedkov, ako to dosiahnuť, no chceme, aby sa ľudia vracali aj počas roka, nielen tento jeden deň,“ približuje Vášáryová. Ako však dodáva, pritiahnuť obrovské masy ľudí nie je hlavným cieľom a nie sú na to stavané ani zapojené inštitúcie: "Namiesto zacielenia na kvantitu by sme radi upozornili hlavne na kvalitu zbierok. Nechceme, aby ľudia múzeami a galériami len preleteli, ale aby sa aj zastavili a zamysleli nad tým, čo im chceme ukázať.“

Pohľad do kuchyne

Atraktívnosť Noci múzeí a galérií zvyšuje najmä možnosť nahliadnuť do miest, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou skryté. Podľa Vášáryovej sú to napríklad depozitáre plné zbierkových predmetov, ktoré vyžadujú špecifickú klímu a prostredie a nemôžu byť dlhodobo vystavené. Veľký záujem je napríklad o antropologický depozitár v Prírodovednom múzeu, ktorý skrýva múmie z archeologických výskumov v Egypte. "Bežný návštevník vidí len prezentačnú činnosť múzea, ide však len o zlomok jeho práce. Okrem iného musí vykonávať aj iné činnosti ako napríklad ochranu a ošetrovanie zbierkových predmetov či výskum. Preto záujemcov púšťame ďalej ako len k výstavám a expozíciám. Chceme, aby spoznali, na čo múzeum a galéria skutočne slúžia,“ dodáva.

Z ďalších zaujímavých programov v rámci Bratislavy by Vášáryová upozornila na aktivitu Galérie mesta Bratislavy, kam si ľudia budú môcť doniesť vlastné zbierkové predmety a kurátori im následne vyrobia odborné posudky. V galérii Kunsthalle sa zase budú môcť na kurátorov zahrať deti a previesť nielen svojich rodičov aktuálnou výstavou Ilony Némethovej.

Do podujatia sa zapájajú inštitúcie aj v ďalších slovenských mestách, ktoré sa tradične zamerajú na prezentáciu špecifík konkrétneho regiónu. Do trnavskej Galérie Jána Koniarka priláka bezplatná prehliadka expozícií Kopplovej vily a Synagógy, Vojenské historické múzeum Piešťany zase prevedie výstavou Legionári – naši hrdinovia Veľkej vojny 1914 – 1918. Návštevníkom Banskobystrického kraja sprístupnia protiletecké kryty pod hradným vrchom vo Fiľakove, nevšedný zážitok sľubujú aj múzeá v Kremnici: Múzeum mincí a medailí, Múzeum gýča či Mestský hrad. V košickom regióne v Miklušovej väznici sa bude veselo i vážne hovoriť o košických katoch, dohodu uhorského a poľského kráľa z čias protitureckých bojov pripomenie Stredoveký hrad v Starej Ľubovni. Celý program podujatia možno nájsť na webovej stránke muzeum.sk.

Tipy, kde stráviť Noc múzeí a galérií

Galéria mesta Bratislavy, Pálffyho palác, Bratislava
Výtvarník Rudolf Sikora (na snímke) v rámci Noci múzeí a galérií uvedie na nádvorí Pálffyho paláca Galérie mesta Bratislavy novú priestorovú rekonštrukciu diela Výkričník (1974/2018) – veľkorysý monument, ktorý bude súčasťou výstavy EKO(KO)MIX ǀ 50 rokov Rímskeho klubu.

Schaubmarov mlyn, Pezinok
Každoročná klasika múzejného roka nechá dvere Schaubmarovho mlyna otvorené do 20. hod. Na návštevníkov čakajú komentované prehliadky novej výstavy Z kruhu von a mlynskej expozície, podvečerná prehliadka mlyna aj workshopy pre rodiny s deťmi.

Košice
Nosnou témou tohtoročnej Noci múzeí a galérií v Košiciach bude 100. výročie založenia Československa. Rôzne inštitúcie odhalia tajomstvá z (nie až takej dávnej) minulosti a vrátia návštevníkov do dôb, keď vznikla Prvá republika, menili sa spoločenské i kultúrne pomery, ako aj celý svet, Košice nevynímajúc.

Múzeum v Bojniciach
Netradičnú nočnú prehliadku zámku s duchmi a strašidlami pri sviečkach spestrí lektor v dobovom kostýme starými zámockými legendami, povesťami a doplní výkladom o histórii zámku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Schaubmarov mlyn #Noc múzeí
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk