Davida Goldblatta preslávili snímky apartheidu

27.06.2018 09:00

Juhoafrický fotograf David Goldblatt, ktorý sa preslávil snímkami svojej rasovo rozdelenej krajiny, zomrel v pondelok ako 87-ročný vo svojom dome v Johannesburgu.

Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšiu Goodman Gallery. "Odišla legenda, učiteľ, národná ikona a človek s absolútnou integritou,“ uviedla Liza Essersová, riaditeľka danej inštitúcie, ktorá okrem iných vystavuje i diela zosnulého umelca.

Fotograf David Goldblatt na snímke z roku 2006.
Fotograf David Goldblatt na snímke z roku 2006. Autor: Reuters, MOA KARLBERG

Goldblatt bol jedným z najznámejších reportážnych fotografov v JAR, so zameraním na spoločenskú nespravodlivosť apartheidu, ktorý sa skončil v roku 1994. Namiesto politických udalostí sa však vo svojej tvorbe sústreďoval na scény všedného života, ktoré ukazovali, ako segregačná politika belošskej vlády ovplyvňovala každodenný život obyvateľov.

Jeho práce sú vystavované v múzeách po celom svete vrátane Pompidouovho centra v Paríži alebo Múzea moderného umenia (MoMA) v New Yorku. Počas svojej kariéry získal viacero ocenení, medzi inými prestížnu Cenu Henriho Cartiera-Bressona, zakladateľa modernej fotožurnalistiky.

#úmrtie #David Goldblatt
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk