Do Thurzovho domu prichádza svetlo nádeje

Pôvabné detské kresby s jednoduchým motívom, ale bohatým obsahom, krášlia steny a vitráže Stredoslovenského múzea Thurzovho domu v Banskej Bystrici.

05.10.2018 16:56
Stredoslovenské múzeum Foto:
Výstava detských prác Posolstvo Svetlušiek, ktorú môžete vidieť v Thurzovom dome do konca októbra, prezentuje originálne diela žiakov zo základných škôl v Hliníku nad Hronom, na Ponikách a Hrochoti.
debata

Radosť z maľovania, súcit, vzájomná pozornosť a ohľaduplnosť, rôzne pohľady a osobitý náhľad na svet – to sú vnemy, ktoré sú najvlastnejšie malým deťom a ich tvorba je potom plná svetla, jasu a lásky. Výstava detských prác Posolstvo Svetlušiek, ktorú môžete vidieť v Thurzovom dome do konca októbra, prezentuje originálne diela žiakov zo základných škôl v Hliníku nad Hronom, na Ponikách a Hrochoti.

Občianske združenie Svetielko nádeje, strategický partner Stredoslovenského múzea pre rok 2018, pomáha už šestnásť rokov deťom s onkologickým alebo iným ochorením, ktoré limituje ich život. Združenie pomohlo stovkám rodín a prináša chorým deťom svetielko nádeje, ktoré nikdy nesmú stratiť.
„V máji sme na sociálnej sieti uverejnili výzvu na spoluprácu pre všetkých, ktorí radi maľujú a kreslia. Vyzvali sme ich, aby kreslili svetlušky podľa svojich predstáv. Boli sme milo prekvapení krásnymi prácami, ktoré vznikli. Detskí autori sa pohrali s farbami, dali do toho kus svojej fantázie a výsledkom sú pôvabné pestrofarebné svetlušky. Síce malé, ale s veľkým posolstvom,“ hovorí k výstave Mgr. Vanda Prandorfyová, koordinátorka dobrovoľníkov OZ Svetielko nádeje.

Výstava Posolstvo Svetlušiek ukazuje detský svet trochu z inej strany. Dokazuje, že napriek overeným teóriám, ktoré radi rozprávajú o vzájomnom súperení malých detí, objavuje sa v nich aj to najzákladnejšie ľudskú dobro – súcit. A tak, ako svätojánske mušky prinášajú svetlo do nočnej prírody, snažili sa aj deti z troch základných škôl podporiť a povzbudiť svojich rovesníkov, ktorí každý deň zvádzajú neľahký boj s chorobou. Výstava potrvá do konca októbra a je realizovaná v spolupráci s OZ Svetielko nádeje.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Stredoslovenské múzeum