Viac svetla do všedných dní, hlása maliar Jozef Srna ml.

, 11.12.2018 14:00

Aj v čase moderných technológií sa hlási ku klasickej maľbe. Jozefa Srnu ml. zaujíma krajina a najmä - svetlo. „Nezáleží na tom, či nás práve zasiahlo svetlo výkonného reflektora, slnečný lúč či osvetlenie chrámu. Jednoducho sme oslnení a poddávame sa jeho vplyvu,“ hovorí kurátorka jeho výstavy v kežmarskej Galérii u anjela Carmen Kováčová. Maliar tridsiatnik podľa nej svojimi dielami vnáša divákom viac svetla do dní všedných aj sviatočných.

Do svetla Srnových obrazov sa možno ponárať v...
Do svetla Srnových obrazov sa možno ponárať v kežmarskej Galérii u anjela do 30. januára (na snímke Jozef Srna ml.: Rybník). Autor: Galéria u anjela

V centre jeho pozornosti nie sú idylické scenérie alebo zátišia s loďkami, ktoré učarovali impresionistom. Objavuje technické prístavy, v ktorých pulzuje ruch nákladnej dopravy. „Ich ostré svetlo, intenzívne nočné osvetlenie, kubistické tvary kontajnerov, strohá architektúra nákladných priestorov, zalomené zobáky žeriavov a svetlo žiariace priamo do očí vyvolávajú napätie a zvedavosť,“ pokračuje kurátorka. Niečo vidno na prvý pohľad, iné možno len tušiť. Víziu novodobých katedrál či chrámov posúva podľa nej maliar takmer k duchovným stavbám.

Absolvoval štúdiá na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (otvorený ateliér Rudolfa Sikoru) a na pražskej Akadémii výtvarných umení. Na scénu vstúpil prvými výstavami začiatkom 21. storočia. Od realistického zobrazenia sa posunul k abstraktnejším polohám, smerujúcim k metafyzickému chápaniu krajiny. Pomocou svetla buduje vizuálne príbehy postavené na kontrastoch historickej atmosféry a aktuálneho spoločenského diania. Dôraz kladie na globálne témy, motívy neraz spája do surrealistických kompozícií. Balansuje na hrane lyriky a expresie.

Súčasťou jeho krajiny býva z času na čas opustená postava strácajúca sa na horizonte, len vzácne množstvo malých figúrok pripomínajúcich medzi monumentálnou architektúrou budov a strojov miniatúrne hračky. Kolotoče svetiel odkazujú na kolobeh dejín. Expozícia obrazov Jozefa Srnu ml. pripomína reťaz metaforických príbehov o ľudskej existencii.

„Vyprázdnená krajina pripomína apokalyptické vízie. Žiarivé kolosálne kolesá drvia priestor a zákonite pripomínajú kolobeh života. Vnášajú do priestoru pohyb a dynamiku,“ dodáva Carmen Kováčová. Do svetla Srnových obrazov sa možno ponárať v kežmarskej Galérii u anjela do 30. januára.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#výstava #Jozef Srna ml. #Galéria u anjela
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk